ویزای آمریکا

همواره یکی از اولین انتخاب های هر فردی برای مهاجرت امتحان کردن شانس دریافت ویزای آمریکا متناسب با شرایط فردی خود است. این کشور با دارا بودن فرصت در خصوص کار، تحصیل و سرمایه گذاری زمینه خوبی را برای کسانی که قصد دارند ویزای آمریکا را اخذ کنند تا در این کشور زندگی کنند فراهم می سازد. لازم به ذکر است که بدانید برای هر نوع روش مهاجرت در این کشور می بایست که بالا بودن هزینه زندگی در آمریکا را مد نظر داشته باشید. در ادامه این مقاله به مباحـثی که شما عزیزان باید از آن ها آگاه باشید می پردازیم.

•        آیا سفر به کشور آمریکا در سال 2020 امکان پذیر است؟

•        آیا از شرایط اخذ ویزای کشور آمریکا اطلاعاتی دارید؟

•        راه های اخذ ویزای آمریکا را می دانید؟

•        از چه روش هایی می توان اقامت کشور آمریکا را به دست آورد؟

•        آیا در حال حاضر امکان مهاجرت به کشور آمریکا وجود دارد؟


سیاست کلی ایالات متحده برای اعطای ویزای آمریکا

از آن رو که کشور آمریکا جزء قدرتهای بالای سیاسی و اقتصادی دنیا قرار دارد و همینطور بالاترین تولید ناخالص داخل کشوری را در کل جهان در دست دارد، یکی از خواسته های دیرینه درخواست کنندگان می باشد که تقاضای سفر و یا مهاجرت به این کشور را داشته باشند. ایالات متحده آمریکا یعنی کشوری که امروزه به “سرزمین فرصت ها” ملقب گردیده است، کشوریست که بر پایه تفکرات ترقی طلبانه و توسعه طلبانه اروپاییان تاسیس شد و به قدرت و سرعت رشد کرده، در حدی که می توان گفت در زمان حال، پیشرفته ترین و قدرتمندترین کشور جهان به حساب می آید و زمینه فعالیتی گسترده ای را برای دست یابی به منابع کل جهان ایجاد کرده است. کشور آمریکا پیوسته از فکرهای نو و جدید خوش آمد خاصی را در دستور کار خود قرار می دهد و به کسانی که دارای استعداد ویژه نیز باشند شرایط و تحصیلات خوبی می دهد.


امتیازات و انواع ویزای آمریکا در سال 2020

گفتنی است که آمریکا مانند دیگر کشورهای جهان از نقاط ضعف و قوت مختلقی برخوردار می باشد. البته می توان ذکر کرد با دقت به استانداردهای زندگی، کشور آمریکا در سال 2020 یکی از کشورهای صاحب سبک و خود کفا و بالا مرتبه است. از دیگر دلایلی که می توان مهاجرت به کشور آمریکا را در اولویت قرار داد این است که این کشور را کشور فرصت ها نام نهاده اند و یا به اصطلاح می توان گفت راه صد ساله را در کشور آمریکا، می شود در یک شب طی نمود. برای همین با دقت به انگلیسی زبان بودن این کشور و همینطور مهاجر پذیر بودن، کشور آمریکا همچنان در رتبه اول برای کسانی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند، می باشد.

برای بسیاری از افراد درخواست ویزای آمریکا بسیار مهم و حیاتی است و اطلاع از شرایط و الزامات اخذ این ویزا نیز حائز اهمیت می باشد. ابتدا باید بدانید که ویزای آمریکا مهریست که بر روی پاسپورت متقاضیان زده می شود و به دارنده آن حق ورود به آمریکا را می دهد. معمولا افراد با توجه به اهداف زیر اقدام به درخواست ویزای آمریکا کرده و به این کشور مسافرت می کنند:

•        تحصیل در آمریکا (ویزاهای F و M برای اهداف تحصیلی و حرفه ای)

•        کار در آمریکا (ویزاهای دسته H، L، P، O و E)

•        گردشگری در آمریکا (ویزای B1 و B2 برای اهداف بیزینس و توریسم)

•        سرمایه گذاری در آمریکا (ویزای E1 و E2)

•        پیوستن به خانواده (ویزای K3 و IR1 و CR1)

اما نکته اساسی درباره انواع ویزاهای آمریکا این است که اکثر قریب به اتفاق این ویزاها از نوع ویزای غیرمهاجرتی (Non-immigrant visa) می باشند. تفاوت اصلی ویزای غیرمهاجرتی و با ویزای مهاجرتی آمریکا در این است که ویزاهای غیرمهاجرتی موقتی بوده ولی ویزاهای مهاجرتی دائمی هستند که با عنوان گرین کارت هم شناخته می شود. طبق قوانین مهاجرتی آمریکا، بجز شهروندان کانادا و برمودا بقیه اتباع خارجی ملزم به درخواست ویزا جهت ورود به آمریکا هستند.


ویزای کاری آمریکا

کشور آمریکا در حال حاضر بهترین قطب صنعتی و اقتصادی دنیا می باشد، از این رو بیشترین تعداد سرمایه گذار و کارگر را در خود جای داده است، بالا بودن این قدرت از حیث صنعت و اقتصاد باعث شده تا درخواست کنندگان زیادی در راه اخذ ویزای کاری این کشور باشند. از این جهت بهترین ویزای آمریکا ویزای کاریست که اگر فرد موفق شود کاری پیدا بکند و با کارفرمایی قرارداد ببندد مسیر رسیدن به اقامت این کشور برای فرد کوتاه و راحت می شود؛ اما با هر نوع (تایپ) ویزایی غیر از کاری بخواهد وارد آمریکا شود و اقامت بگیرد روند طولانی و سخت حقوقی و قانونی را باید بگذارند.

ویزای کار کشور آمریکا به دو دسته تقسیم میگردد:

1.ویزای کار مهاجرتی: EB-1, EB-2, EB-3, EB-4, EB-5

2.ویزای کار موقت: H-1B, H-2A, H-2B, H-3, L-1, P-1, P-2, P-3

ویزای کار مهاجرتی آمریکا برای افرادی مناسب است که قصد دریافت اقامت دائم این کشور را دارند. ویزای موقت کاری برای اشخاصیست که برای استخدام در یک برهه خاص زمانی نیاز به ورود به آمریکا را دارند و ویزای دائم یا نامحدود به حساب نمی آید. هر کدام از این ویزا ها در ابتدا توسط شرکت استخدام کننده از اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا یا USCIS تقاضا می شود و در صورت تایید تقاضا می توان برای اخذ آنها اقدام کرد. در صورتی که فردی قصد فعالیت در هر یک از تایپ ویزاهای ذکر شده را داشته باشد باید شرایطی را که شامل داشتن سابقه کار در مشاغل مورد نیاز، سن قابل قبول و داشتن سطح زبان کافی برای اخذ این امر را نیز دارا باشد. کسی که ویزای کاری این کشور را به دست می آورد میتواند بعد از 3 تا 5 سال رد کردن بیمه مالیات در این کشور برای اخذ گرین کارت آمریکا خود اقدام نماید.


چگونگی اقدام برای تحصیل در راستای گرفتن ویزای آمریکا

یکی از راه هایی که می توان از آن طریق ویزای کشور آمریکا را اخذ کرد، گرفتن ویزای تحصیلی کشور آمریکا می باشد، که در این روش فرد متقاضی ابتدا از دانشگاه های این کشور پذیرش گرفته و سپس برای اخذ ویزا اقدام کند. دانشگاه های کشور آمریکا پیوسته جزء بهترین های جهان بوده و علاوه بر استاندارد و کیفیت، از دید کمیت هم کشور آمریکا از این حیث اول است. در کشور آمریکا حدودا 5500 دانشگاه و مرکز آموزش و پرورش تاسیس شده که در همه رشته ها محصلان بین المللی نیز به تحصیل مشغول می باشند. به دلیل بالا بودن سطح علمی دانشگاه های آمریکا فرد درخواست دهنده باید از مدارک علمی بالایی برای رسیدن به این امر برخوردار باشد در غیر این صورت شانس وی برای پذیرش ویزا پایین می آید. به طور کلی سه نوع ویزای تحصیلی در آمریکا وجود دارد:

•        ویزای F1

•        ویزای M1

•        ویزای J1

ویزای F1 برای متقاضیان تحصیل در آمریکا صادر می شود که مایل به تحصیل در مدارس، کالج یا دانشگاه های این کشورند و ویزاهای M1 و J1 ویزاهای تحصیلی محدود به رشته های خاص و کوتاه مدت هستند.


چگونگی شرایط ازدواج و تولد در کشور آمریکا

همانند قوانین بیشتر کشورها در آمریکا نیز ازدواج با یک شهروند آمریکایی مشروط به عمل به قوانین این کشور می باشد، که منجر به اخذ اقامت دائم و تبعه شدن آمریکا خواهد شد. اما در ابتدا فرد باید اقدام به دریافت ویزای نامزدی K1 کند که پس از برگزاری مراسم ازدواج، با دریافت ویزای ازدواج چیزی حدود 4 سال اقامت قانونی در این کشور درخواست تابعیت کند. این روند درخواست تابعیت آمریکا از طریق ازدواج هم تقریبا 15 ماه زمان نیاز دارد.

همانند قوانین حقوق بین الملل خصوصی، دادن تابعیت آمریکا بر اساس سیستم خاک نیز ممکن است؛ به این معنی که فرد خارجی که در خاک آمریکا به دنیا بیایند، مستحق اخذ تابعیت آمریکا می باشد. بعد از رسیدن آن کودک به سن 21 سال تمام، والدین وی نیز می توانند گرین کارت آمریکا را دریافت نمایند.


در این مقاله سعی بر این شد تا شما را با چند راه قانونی برای اخذ ویزای آمریکا آشنا کنیم، البته که روش های مهاجرت به کشور آمریکا بسیار سخت تر از سال های گذشته شده و این موضوع برای مردم کشور ما بسیار سخت تر نیز می باشد. اگر در این مقاله اطلاعات کافی به دست نیاورده اید و یا هرگونه سوالی در خصوص مهاجرت و دریافت اقامت آمریکا دارید می توانید با تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از مشاوران این مجموعه اطلاعات کاملی کسب کنید.


ثبت پرسش