مشاغل مورد نیاز آلمان

آلمان پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان است و مقصد اصلی برای کسانیست که می خواهند در خارج از کشور کار کنند. مشاغل زیادی در این کشور وجود دارد که باعث مهاجرت اتباع خارجی برای کار در آلمان می شود. آگاهی از مشاغل مورد نیاز آلمان می تواند به متقاضیان مهاجرت به این کشور کمک کند تا پیش از ورود به خاک آلمان شانس کاریابی خود را برآورد کنند. آلمان، رسما جمهوری فدرال آلمان، کشور شمال مرکزی اروپا، از بخش های اصلی کوه های آلپ به سمت شمال در سراسر چشم انداز متنوع مناطق مرتفع آلمان مرکزی و سپس در سراسر شمال، از بخش های اصلی فیزیکی قاره عبور می کند. خبر خوب این است که آلمان فرصت های شغلی زیادی دارد و همچنین طبق گزارش های اخیر با کمبود نیرو روبرو است؛ انتظار می رود آلمان تا سال 2030 حداقل با کمبود 3 میلیون کارگر روبرو شود و همچنین، انتظار می رود این روند در سال 2020 نیز وجود داشته باشد.

خوشبختانه، تعداد مشاغل موجود در کشور آلمان برای کارگران خارجی از سال 2014 حدود 1.2 میلیون افزایش داشته و تخمین زده شده این روند در سال 2021 و بعد از آن نیز ادامه داشته باشد. دولت فدرال در حال برنامه ریزی برای مهاجرت متخصصان واجد شرایط خارجی می باشد؛ این امر جستجوی کار در آلمان را برای متقاضیان بین المللی آسان تر خواهد کرد و موقعیت های بتری را فراهم می کند. همانطور که گفته شد، متقاضیان واجد شرایط خارج از کشور از قبل شانس خوبی برای یافتن موقعیتی با حقوق خوب در آلمان دارند.


مشاغل مورد نیاز آلمان در 2020

مشاغل برتر سال 2020 در زمینه STEM و مشاغل مرتبط با بهداشت پیش بینی می شود؛ همچنین دیگر مشاغل برتر آلمان در زمینه های مهندسی، مکانیک، برق و فناوری اطلاعات خواهد بود. بخش مراقبت های بهداشتی به دلیل افزایش سالخوردگی جمعیت در کشور، تقاضای بیشتری برای پرستاران و مراقبان خواهد داشت. بیشترین فرصت های شغلی در قسمت های جنوب و شرق آلمان انتظار می رود. در زیر لیستی از 10 شغل رایج در آلمان مشاهده می کنید:

•        توسعه دهنده و برنامه نویس نرم افزار

•        مهندس الکترونیک، برق

•        کارگر بهداشت و پرستار

•        مشاور فناوری اطلاعات، تحلیلگر فناوری اطلاعات

•        اقتصاددان، مدیر بازرگانی

•        مدیر حساب، مشاور مشتری

•        دستیار تولید

•        نماینده فروش، دستیار فروش

•        مدیر فروش، مدیر محصول

•        معمار، مهندس سازه

طبق اطلاعات مرکز اروپایی توسعه آموزش شغلی، که پیش بینی مهارت برای آلمان را تا سال 2025 ایجاد کرد، انتظار می رود رشد اشتغال در تجارت و سایر خدمات باشد. این گزارش می گوید حدود 25% فرصت های شغلی مربوط به افراد حرفه ای و فرصت های شغلی مربوط به افراد سطح بالا خواهد بود. فرصت های شغلی در آلمان در سال 2020 و بعد از آن ترکیبی از مشاغل تازه ایجاد شده و نیاز به جایگزینی کسانیست که به دلیل بازنشستگی شغل خود را ترک می کنند یا به مشاغل دیگر می روند. در حقیقت، یکی از دلایل عمده کمبود نیروی ماهر برای مشاغل در آلمان افزایش سن جمعیت می باشد.

مشاغلی که انتظار می رود در سال 2020 مورد تقاضا قرار بگیرند، متخصصان علوم، مهندسی، بازرگانی، بهداشت و درمان و آموزش خواهند بود؛ پیش بینی می شود 25% مشاغل مربوط به متخصصان سطح بالا در این زمینه ها باشد. طبق گزارش CEDEFOP 17% مشاغل مربوط به تکنسین هاست در حالی که 14% مشاغل برای متخصصین پشتیبانی باز است. در ادامه شرح مفصلی از مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2020 آورده شده است.


مشاغل مورد نیاز آلمان در حوزه پزشکی و تخصصی

انتظار می رود آلمان در سال های آینده با کمبود متخصص پزشکی روبرو شود. افرادی که دارای مدرک پزشکی خارجی هستند می توانند به این کشور نقل مکان کنند و در آلمان مجوز پزشکی را دریافت کنند. متقاضیان هر دو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا می توانند مجوز فعالیت در آلمان را دریافت کنند، اما مدرک آن ها باید برابر با مدرک تحصیل پزشکی در آلمان باشد.

متخصصان مهندسی در آلمان: پیش بینی می شود رشته های زیر در زیرشاخه رشته مهندسی تعداد زیادی جای خالی داشته باشند. مدرک دانشگاهی در هر یک از این رشته های مهندسی چشم انداز شغلی خوبی دارد:

•        مهندسی سازه

•        مهندسی علوم کامپیوتر

•        مهندسی مکانیک

•        مهندسی برق

•        مهندسی خودرو

•        مخابرات

در سال جاری فرصت های شغلی خوبی در تحقیق و توسعه فنی، توسعه نرم افزار و برنامه نویسی و مشاوره برنامه IT در آلمان وجود خواهد داشت.

فرصت های شغلی در MINT - ریاضیات، فناوری اطلاعات، علوم طبیعی و فناوری در آلمان: افراد دارای مدرک ریاضیات، فناوری اطلاعات، علوم طبیعی و فناوری (MINT) در بخش خصوصی و موسسات تحقیقاتی فرصت شغلی خواهند داشت.


مشاغل غیر تخصصی در سال 2020 در کشور آلمان

در سال 2020 فرصت های شغلی نیز وجود خواهند داشت که برای پیدا کردن کار در آلمان نیازی به مدارک تخصصی ندارند. مشاغل زیر در گروه غیر تخصصی می باشد:

✓     مکانیک صنعتی: فرصت های شغلی بسیاری در مهندسی ماشین، مکانیک صنعتی و فناوری عملیاتی وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید یک دوره کارآموزی یک ساله را برای این مشاغل قبل از درخواست شغل تمام وقت انجام دهید.

✓     فروشندگان خرده فروشی: با رشد در بخش خرده فروشی، فرصت های شغلی زیادی برای خارجی ها موجود شدند که تقاضا برای متخصصان فروش در خرده فروشی و دستیارهای فروش وجود دارد. صلاحیت اصلی این مشاغل این است که بفهمیم مشتری چه می خواهد و فروش را بهبود بخشند. خارجی ها می توانند دوره کارآموزی دو تا سه ساله را انتخاب کنند و پس از آن ممکن است قرارداد کار دائمی به آن ها پیشنهاد شود.

✓     پرستاران و متخصصان مراقبت از سالمندان: در سال های اخیر تقاضا برای چنین متخصصانی که دوره های آموزشی لازم را به پایان رسانده اند افزایش یافته است. فرصت هایی در زمینه مراقبت های بهداشتی، خدمات فوریت های پزشکی، مراقبت از سالمندان و زنان و زایمان وجود خواهد داشت.

انتظار می رود آلمان در سال 2020 و بعد از آن چندین فرصت شغلی در زمینه های مختلف برای مهاجرین داشته باشد. اگر صلاحیت هر یک از مشاغل فوق را دارید، می توانید شانس خود را امتحان کنید و به دنبال کار در آلمان باشید.


برای اطلاعات بیشتر برای مهاجرت به کشور آلمان از طریق کار با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید، کارشناسان ما درباره نحوه اخذ ویزای کار آلمان و شرایط آن آماده به خدمت رسانی شما عزیزان می باشند.


ثبت پرسش