اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه

دانشجویان ایرانی می توانند با اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه به این کشور مهاجرت کرده و از طریق تحصیل اقامت بلندمدت ترکیه را کسب نمایند. نکته جالب در اینباره اینکه ترکیه بیشترین تعداد دانشجو در اروپا را دارد که این تعداد نزدیک به 8000000 نفر است؛ همچنین 207 دانشگاه به ارائه بیش از 60000 برنامه مختلف جهت تحصیل در این کشور می پردازند. همچنین اینکه مدرک دریافت شده از دانشگاه ترکیه در همه کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته میشود. از امتیازات دیگر تحصیل در ترکیه برای دانشجویان ایرانی تحصیل به زبان انگلیسی و نیز استفاده از فرصت اخذ بورس تحصیلی را می توان نام برد. برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه 2020 بهترین مشاوره ها را از وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بخواهید.اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مختلف ترکیه

کیفیت بالای سطح آموزشی در ترکیه و ارائه برنامه های درسی به دو زبان ترکی و انگلیسی میتواند این کشور را برای ادامه تحصیل مناسب حال دانشجویان خارجی بکند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه را دارند با ارائه مدرک زبان معتبر می توانند وارد این دانشگاه ها شوند؛ فقط باید در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل در این دانشگاه به مراتب بالاتر از دانشگاه ها با زبان ترکی می باشد. دانشگاه هایی که برنامه درسی خود را به زبان انگلیسی در ترکیه ارئه می دهند به صورت زیر می باشد:

•        METU Middle East Technical University (دانشگاه فنی خاورمیانه)

•         Istanbul Aydin University(دانشگاه آیدین استانبول)

•        TED University (TEDU)

•         Bilkent University(دانشگاه بیلکنت)

•         Koc University(دانشگاه کوچ)

•        Istanbul Sehir University (دانشگاه استانبول شهیر)


اخذ پذیرش از دانشگاههای فنی خاورمیانه و کوچ ترکیه

در لیست بالا دو دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه کوچ از دانشگاه های برتر کشور ترکیه به شمار می آیند. دانشگاه فنی خاورمیانه (MUC) یکی از برترین مراکز تحقیقاتی خاورمیانه است که عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه را نیز بدست آورده؛ این دانشگاه مورد تائید وزارت آموزش آمریکا میباشد که در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه با تخصص در علوم طبیعی و اجتماعی در سال 1956 تأسیس شد تا نقش مهمی در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه ایفا کند، در حال حاضر حدود 31000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه کوچ در شهر استانبول یک دانشگاه خصوصیست که در سال 1993 تأسیس شد و اکنون از دانشگاه های پیشرو ترکیه می باشد که در سطوح جهانی آموزش میدهد. بر اساس رتبه ‌بندی موسسه تایمز که بهترین دانشگاه‌های جهان را معرفی میکند، در سال 2020 دانشگاه کوچ در بین 600 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و بر اساس نظام رتبه ‌بندی سایت QS درسال 2020، این دانشگاه در رتبه 451 دانشگاه های برتر جهان قراردارد و برترین دانشگاه ترکیه محسوب می شود. دانشگاه کوچ در حال حاضر حدود 7 دانشکده دارد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا 81 برنامه را ارائه میدهد و حدود 7000 دانشجو دارد.


شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه

هر سال دولت ترکیه برای هر برنامه تحصیلی تعداد مشخصی از ظرفیت را برای دانشجویان خارجی نگه میدارد که باید افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند با بررسی آن‌ها شانس پذیرش خود را تخمین بزنند؛ طبیعی است که هر قدر تعداد ظرفیت‌ها کمتر باشد ورود به دانشگاه های ترکیه سخت تر و رقابتی تر خواهد بود. برخی رشته های محبوب بین دانشجویان بین‌المللی شامل معماری، مهندسی و مدیریت می باشد. بعد از پیدا کردن برنامه تحصیلی مورد نظر در ترکیه، مرحله بعدی بررسی شرایط و مدارک لازم برای شرکت در این دوره هاست؛ برای اطلاع از این شرایط و مدارک، افراد می توانند وب سایت‌های مربوط به دانشگاه و مقطع تحصیلی خود را چک نماید.

برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس با مدرک دیپلم شرکت در آزمون ورودی های دانشگاه و کسب نمره قبولی لازم است. آزمون یوس YOS یکی از این آزمون های ورودی است که به زبان ترکی ارائه می شود و شامل دو بخش است، بخش اول و اصلی آزمون به سنجش توانایی هوشی و دانش ریاضی شما می پردازد و بخش دوم میزان تسلط شما در زبان ترکی را برسی می کند. آزمونSAT  به زبان انگلیسی برگزار می شود و سطح دشواری بالاتری نسبت به آزمون YOS دارد؛ این آزمون میزان تسلط شما به زبان انگلیسی و دانش‌های پایه مربوط به دبیرستان را ارزیابی می کند.


فرایند اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

برای اطلاع از برنامه های تحصیلی و مدارک و شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در ترکیه افراد میتوانند با مراجعه به وبسایت‌های مربوطه اطلاعت کافی را کسب بکنند. اما اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف معمولا به شرح زیرند:

مدارک لازم جهت ورود به دوره لیسانس مدارک لازم برای ورود به دوره فوق لیسانس و دکترا
فرم درخواست فرم درخواست
ترجمه مدرک دیپلم دبیرستان مدرک لیسانس یا فوق لیسانس
انگیزه نامه انگیزه نامه، رزومه و توصیه نامه (از طرف استادان یا کارفرمایان پیشین)
اثبات تمکین مالی و پرداخت هزینه درخواست پذیرش اثبات تمکین مالی
نمره زبان (آیلتس، تافل) نمره زبان (آیلتس و تافل)، یا نمرات امتحان تحصیلات تکمیلی نظیر GREیا GMT

پس از تهیه کلیه مدارک خود میتوانید درخواست ویزای تحصیلی ترکیه خود را ارسال کنید. توجه داشته باشید که حتی در صورت درخواست آنلاین، مجبور خواهید بود که مدارک را از طریق پست قبل از مهلت زمان مشخص شده ارسال کنید؛ صدور این ویزا معمولاً حدود 8 هفته پس از درخواست طول می کشد. درصورت برگزاری امتحان ورودی یا مصاحبه فرد ملزم به سفر به ترکیه و شرکت در آن‌ها است.


هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان ایرانی در ترکیه

به طور میانگین هزینه تحصیل در ترکیه در سال 2020 بسیار پایین تر از کشورهای اروپایی و آمریکاست؛ زندگی در ترکیه نیز از بیشتر کشورها از جمله ایران مقرون به صرفه تر می باشد. در سال 2020 هزینه ماهیانه زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه به طور میانگین حدود 400$ (دلارآمریکا) می باشد که در هر ترم بین 100 تا 150دلار صرف خرید کتاب و سایر وسایل دانشگاه میشود. شهریه سالانه بسته به نوع دانشگاه متفاوت است، در دانشگاههای خصوصی مانند دانشگاه کوچ هزینه تحصیل سالانه 29500$ میباشد، درصورتیکه تحصیل در دانشگاههای دولتی هزینه تحصیل سالانه ای برابر با 591$ تا 3500$ (دلار)‌ در پی دارد.

جدول زیر هزینه دوره های مختلف تحصیلی در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی را نشان می دهد:

لیسانس فوق لیسانس
تحصیل به زبان انگلیسی 450$ تا 1500$ (دلار آمریکا) در سال تحصیل به زبان انگلیسی 600$ تا 900$ (دلار امریکا) در سال
تحصیل به زبان ترکی 240$ تا 750$ (دلار امریکا) در سال تحصیل به زبان ترکی 300$ تا 600$ (دلار آمریکا) در سال

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از برترین راههای اخذ اقامت محسوب میگردد؛ متقاضیان تحصیل در ترکیه میبایست با در نظر گرفتن قوانین مربوط به شرایط تحصیل در این کشور نسبت به این امر اقدام داشته باشند. واجدین شرایط تحصیل نیز میتوانند درخصوص مهاجرت به ترکیه با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز تماس حاصل فرمایند.


ثبت پرسش