کاریابی در کانادا

این روزها که تنور مهاجرت به کانادا در کشور ما حسابی داغ شده کاریابی در کانادا به یکی از دغدغه های اصلی مهاجران تبدیل شده است. کانادا دومین کشور پهناور جهان از نظر مساحت است که طبق آخرین آمار جمعیت نزدیک به 40 میلیون نفری آن در سه ماهه اول سال 2020 با افزایش 7600 نفری رو به رو بوده ؛ می توان گفت 82% این رشد ناشی از مهاجرپذیری بوده است. کانادا شمالی ترین کشور قاره آمریکا که تنها با ایالات متحده ی آمریکا همسایه است جزء یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان با نرخ تورم پایین و با پیشرفت اقتصادی و صنعتی روز افزون است؛ همین نکته به تنهایی باعث شده این کشور در سال 2020 مقصد بسیاری از مهاجرین و کارجوها در سرتاسر دنیا باشد. با وجود اینکه این کشور تنها حدود صد سال از استقلالش می گذرد اما با رشد سریعی که داشته ، در طی همین مدت زمان کوتاه به یکی از کشورهای پیشروی صنعتی جهان ملحق شده است.

یکی از نکات حائزاهمیت که این کشور را تبدیل به مقصد بی نظیری برای کارجویان می کند کیفیت خوب زندگی در کانادا و پایین بودن مالیات در این کشور است. کانادا همواره جز 5 کشور برتر اقتصادی در دنیا بوده؛ با توجه به بالا بودن درآمد نسبت به هزینه های زندگی برای کسانی که به صورت مستقیم برای کار به این کشور می روند، درآمد پاسخگوی هزینه های زندگی آن ها خواهد بود. علاوه بر کسانی که با ویزا کار وارد کانادا می شوند شما اگر در کانادا دانشجو باشید و ویزای معتبر تحصیلی داشته باشید هم می توانید به میزان 20 ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشید که در ادامه به انواع کار دانشجویی خواهیم پرداخت.


سهم مهاجران در کاریابی موفق در کانادا

با شیوع بیماری کرونا تمامی کشورها دستخوش تغییرات اساسی در چرخه اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری خود شده اند اما با اینحال شاخص بیکاری در کشور کانادا به بیش از 10% نرسیده است پس همچنان می توان به آینده کاری روشن در این کشور امیدوار بود. با بررسی رشد تعداد مهاجران فعال در حوزه کاری می توان گفت که طی سالهای متمادی شکاف میان نیروی کار متولد شده در کانادا و مهاجرانی که برای یافتن شغل به این کشور ورود میکنند کمتر شده است. طبق آمار بیشترین رشد اشتغال مهاجران در این مشاغل دیده می شود.

•        خدمات تولید

•        خدمات مالی و املاک

•        خدمات لیزینگ

•        بخش تولید

•        خدمات تخصصی و علمی

•        مراقبت های بهداشتی و اجتماعی

البته باید خاطر نشان کرد که سیستم کار در کشور کانادا براساس امتیاز بندی است و به صورت کلی متقاضی کار در کانادا باید ابتدا به حداقل امتیاز مورد نظر برسد تا بتواند در این کشور صاحب شغل شود.


کاریابی در کانادا

برای جست و جوی کار در کانادا روش های متنوعی وجود دارد که هر فرد باید بر اساس نیاز دست به انتخاب برای شغل مورد نظر خود بزند. یکی از این روش ها روش Express Entry اکسپرس اینتری است که در اصل یک روش برای ارائه درخواست ویزا و ورود به کانادا میباشد. این سیستم کاریابی که برای اولین بار در سال 2015 معرفی شد، به اصلی ترین عامل مهاجرت نیروی کار ماهر و مجرب به کانادا و یکی از محبوب ترین سیستم های مهاجرتی در سطح جهان تبدیل شده که متقاضی های زیادی دارد.

این سیستم برای کسانی کاربرد دارد که میخواهند با ویزای کار وارد خاک کانادا بشوند؛ کانادا با تغییر در سیستم مهاجرتی خود یک سیستم جدید را پایه گذاری کرد که در آن افرادی که واجد شرایط گرفتن ویزای کار هستند با ثبت مشخصات خود، اطلاعات مورد نظر را وارد می کنند و در صورت دارا بودن حد نصاب شرایط اعلام شده توسط اداره مهاجرت، موفق به گرفتن ویزای کار می شوند و می توانند با ویزای کار به اشتغال در کانادا بپردازند.


نحوه امتیاز بندی در سیستم اکسپرس اینتری کانادا

سیستم اکسپرس اینتری کانادا سه مدل از برنامه های مهاجرتی را پوشش می دهد که در صورتی که شما هم واجد شرایط هستید می توانید به یکی از این طریق اقدام کنید:

•        The skilled worker program

•        The skilled trader program

•        The canadian experience class

که اگر بخواهیم به اختصار به توضیح هرکدام بپردازیم میتوان گفت :

1-برنامه ی کارگران متخصص یا همان The skilled worker program برنامه ایست که دولت کانادا برای استقبال از نیروی کار تازه وارد تدارک دیده و از متخصصان و نیروهای خبره در سرتاسر جهان می خواهد که برای پیشبرد اهداف اقتصادی به این کشور مهاجرت کنند.

2-برنامه ی تاجران متخصص یا همان The skilled trader program این برنامه ی مهاجرتی نیروهای کار را در انواع مشاغل تجاری دسته بندی میکند و اغلب برای تجار و یا بازرگانان بزرگ و مجرب است که به آن ها این پیشنهاد را می دهد تا برای همیشه به این کشور مهاجرت کنند.

3-دسته بندی تجربه ی کار کانادایی یا The canadaian experience class که با این برنامه ی مهاجرتی دولت کانادا به نیروهای کار با استعدادی که حداقل یک سال در خاک کانادا کار کرده اند این اجازه را می دهد که به صورت دائم به کانادا مهاجرت کنند.

با کوتاه شدن این پروسه از سال 2015 پروسه اخذ اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری این زمان به مدت کوتاه تری تبدیل شده؛ درحالی که در گذشته سال ها این فرایند به طول می انجامید و حتی گاهی بی سرانجام می ماند. برای گرفتن اطلاعات جامع تر درباره ویزای کاری کانادا می توانید به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید و یا از کارشناسان مجرب مجموعه مشاوره بگیرید.


روش های کاریابی در کانادا

جستجوی کار و بعد از آن کاریابی هم برای مهاجرین و هم افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشور کانادا را دارند با وجود سایت های مختلف کاریابی و ارائه مشاغل به امری ساده و قابل دسترس برای همه تبدیل شده است. در صورتی که مهارت نحوه کاریابی از طریق موسسات کاریابی یا حتی اطلاعات شغلی قابل قبولی از بازار کار رشته یا مهارت مورد نظر خود داشته باشید شانس خود را برای پیدا کردن کار در کانادا افزایش خواهید داد. سه موسسه که به شما می تواند در این زمینه کمک کند را در ادامه معرفی می کنیم :

Service Canada : شما می توانید با استفاده از وب سایت های استانی این وب سایت در هر استان کانادا به جست وجو بپردازید و همچنین اطلاعاتی درباره شیوه کاریابی هم پیدا کنید.

Job bank : بانک جامع مشاغل کشور کاناداست که در آن می توان اطلاعات کاملی از جمله مشاغلی که مورد تقاضاست، اطلاعات و میزان حقوق هرشغل، مدرک تحصیلی مورد نیاز یا دیگر اطلاعات لازمه را کسب کرد.

immigrant serving organization : موسسه خدماتی است که علاوه بر طریقه ی کاریابی به متقاضیان، آموزش هایی در زمینه رزومه نویسی هم ارائه میدهد.


انواع کاریابی در حین تحصیل در کانادا

به علت حضور برترین کالج ها و بهترین دانشگاه های دنیا در کنار استانداردهای بالای زندگی و همچنین وجود داشتن مزیت بزرگ کار دانشجویی یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان و طالبان علم همیشه کشور کانادا بوده است. از سوالات رایج کارجویان و افراد متقاضی کار این است که آیا در هنگام دانشجویی هم به ما اجازه کار داده خواهد شد؟ جواب این سوال مثبت است. به صورت کلی دانشجویان در کانادا برای برخوردار شدن از شرایط کار باید حتما در یکی از دانشگاه های معتبر کشور ثبت نام کرده و به صورت تمام وقت در آن مشغول به تحصیل باشد.

کار دانشجویی در این کشور به صورت پاره وقت است و شخص را مجاز به انجام حداکثر 20 ساعت کار در هر هفته می کند. کار در زمان تحصیل در کانادا به دو صورت مختلف می باشد و شامل کار در محیط دانشگاه و کار در خارج از محیط دانشگاهی است که می تواند به شخص برای تامین بخشی از هزینه های شخصی کمک کند. برای کار دانشجویی در محیط دانشگاه اگر دانشجوی تمام وقت و دارای ویزای تحصیلی معتبر هستید، بدون اینکه نیازی به مجوز کار داشته باشید می توانید در همان دانشگاهی که پذیرفته شده اید به کار کردن مشغول شوید. کار کردن شما به تمامی کارهایی اطلاق خواهد شد که در محدوده کالج دانشگاهی و فضای داخلی دانشگاه انجام خواهد گرفت؛ در این مدل کار کارفرمای دانشجو همان دانشگاه بوده و از انواع مدل کار در این محیط می توان به کار در کتابخانه، دفتر ثبت نام، مرکز ورزشی دانشگاه و یا حتی کسب و کارهای کوچک در محوطه دانشگاه همانند رستوران و کافی شاپ اشاره کرد.

کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه به کارهای خارج از فضای موسسه آموزشی که کارفرمایان هم به طبع خارج از فضای دانشگاه هستند اطلاق می شود. در صورتی که دانشجو دارای یک مجوز تحصیل معتبر باشد و به صورت تمام وقت برای یکی از مقاطع تحصیلی ثبت نام کرده باشد و این برنامه تحصیل بیشتر از 6 ماه باشد، می تواند از این مدل کار هم بهره ببرد. می توان از وب سایت دانشگاه و یا حتی تابلوی اعلانات فرصت های کاری اعلام شده را مورد بررسی قرار داد. دانشجویان بین المللی که کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه را انتخاب می کنند می توانند علاوه بر حداکثر20 ساعت کاری که در هفته می توانند انجام دهند در تعطیلات مشخص و برنامه ریزی شده همانند (تعطیلات بهاره، تابستانی، زمستانی و غیره) به صورت تمام وقت هم کار کنند. البته لازم به ذکر است در صورتی که فردی توانایی همزمان کار دانشجویی در داخل دانشگاه و همزمان 20 ساعت کار دانشجویی در خارج از دانشگاه های کانادا را داشته باشد هیچ نوع منع قانونی برای آن وجود ندارد.

بجز مواردی که گفته شد روش های دیگری هم برای کاریابی در کانادا وجود دارد مانند:

•        کار یابی توسط نمایشگاه های مشاغل و ارسال رزومه

•        پرسش از آشنایان و دوستان درباره ی فرصت های شغلی موجود و در دسترس

•        کار به عنوان کارآموز در کانادا

•        شرکت در مصاحبه های اختصاصی شغلی


در این مقاله تمامی تلاش خود را کردیم که اطلاعاتی به روز و جامع در خصوص انواع کار و نحوه کاریابی در کانادا را به شما دوستان گرامی ارائه دهیم؛ شما می توانید جهت بررسی دقیقتر شرایط خود با کارشناسان زبده و مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره اختصاصی بهره مند شوید.


ثبت پرسش