مشاغل مورد نیاز ترکیه

ترکیه کشوریست با فرهنگ متنوع که بین اروپا و آسیا قرار دارد، خانه هایی با معماری فوق العاده، پارک های ملی خیره کننده و نقاط دیدنی بسیار؛ همه این جاذبه ها باعث شده تا صنعت توریسم کشور ترکیه افزایش پیدا کرده باشد و نظر مردم بسیاری از کشورهای مختلف را به خود جذب کند. قوانین شغلی کشور ترکیه بسیار سختگیرانه است و با مهارت پایین زبان انگلیسی مشاغل مورد نیاز ترکیه عمدتاً محدود به آموزش زبان انگلیسی و صنعت گردشگری می باشد. درحالی که جاذبه های گردشگری ترکیه باعث شده که صنعت توریسم این کشور در سال های اخیر پر رونق باشد، اما امروزه دچار رکود اقتصادی شده و آشفتگی های سیاسی و ویروس جهانی کرونا نقش مهمی را در اقتصاد ترکیه ایفا کرده است.


مشاغل مورد نیاز ترکیه

کشور ترکیه تلاش بسیاری کرده که اقتصادش را به عنوان یک کشور پیشرفته درحال توسعه گسترش دهد، اما به دلیل بحران های شدید مالی و ارزی همچنین بدهی های بانکی اخیر سرعت توسعه با کندی شدید روبه رو می باشد و کشور ترکیه سعی بر این دارد که سرعت گسترش خود را حفظ کند. در ترکیه نرخ بیکاری برای 82.7 میلیون شهروند در این کشور به 13.5% رسیده و بیشترین تاثیر خود را در بخش های تولیدی، ساختمانی و خدماتی گذاشته است. صادرات وسایل نقلیه و ماشین آلات حدود 50 میلیون دلار برای کشور ترکیه بازدهی دارد، در حالی که یک چهارم صادرات کشور ترکیه می باشد. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا پایتخت اشتغال می باشد و همچنین روابط بین الملل این کشور در شهر استانبول که نقطه اصلی تجارت ترکیه است هستند.

مشاغل محبوب فارغ التحصیلان به شرح زیر است:

•        مهندسی (Engineering)

•        امور مالی (Finance)

•        آی تی (IT)

•        مدیریت فروش (Sales management)

•        مدیریت زنجیره تامین (Supply chain management)

در کشور ترکیه به عنوان یک فرد خارجی خیلی سخت مشغول به کار می شوید زیرا محدودیت های زیادی توسط دولت ترکیه اعمال شده است. اگر امیدوار هستید که زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی تدریس کنید و یا در صنعت گردشگری وارد شوید، گزینه های مناسبی را انتخاب کردید؛ کارگران خارجی انگلیسی زبان در این بخش ها از محبوبیت خاصی برخوردار هستند و شما نیازی به مسلط بودن بر زبان ترکی ندارید و برای موفقیت خود حداقل باید درک کافی به زبان ترکی را داشته باشید. کشور ترکیه به عنوان پلی بین آسیا و اروپا، به عنوان یک دروازه وسوسه انگیز برای کارجویان که امیدوار هستند به چشم انداز کسب و کار جهانی راه یابند شناخته شده است.


مشاغل مورد نیاز ترکیه و نحوه اشتغال

برای کار در ترکیه می توانید از خانه خود شروع کنید، زیرا برای دریافت مجوز کار قبل از ورود به کشور به تایید کار نیاز دارید، تعدادی سایت کاریابی وجود دارند که شما می توانید شغل درخواستی خود را از این طریق پیدا کنید.

•        Expat.com

•        iSKUR

•        Jobs In Istanbul

•        Marmaris Recruitment

•        Reed.co.uk - Jobs In Turkey

•        Secretcv.com

•        Totaljobs - Jobs In Turkey

•        Yenibiris.com


مشاغل مورد نیاز تابستانی ترکیه

در کشور ترکیه کارهای تابستانی زیادی برای کسانی که دوست دارند طعم فرهنگ ترکیه را بچشند و در کنار آن درآمد داشته باشند، به خصوص در صنعت گردشگری وجود دارد. شما می توانید از سایت های زیر برای مشاغل مورد نیازتابستانی و جایی برای اقامت کمک بگیرید.

•        iAgora.com

•        Learn4Good - Summer Jobs In Turkey.com

•        SeasonWorkers.com


مشاغل آموزشی مورد نیاز ترکیه

با ادامه ارتباط کشور ترکیه با اقتصاد های انگلیسی زبان، معلمان TEFL (آموزش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی) در تمام نقاط ترکیه برای دانش آموزان در هر سنی جست و جو می شوند. این تقاضا به ویژه در شهرهای مهم ترکیه از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر بسیار است. پس از اخذ مدرک TEFL و تجربه تدریس یا دوره TTC (تربیت مدرس) کاندیدای اصلی کار در کشور ترکیه خواهید شد.


کارآموزی درترکیه

شما به احتمال زیاد در استانبول فرصت شغلی کار کردن در شرکت های وابسته به شرکت های جهانی مانند Google،Red Bull ،Vodafone  و  Colgate-Palmoliveرا پیدا خواهید کرد. IAESTE سازمان کارآموزی برای دانشجویان رشته های علمی و فنی که به دنبال کار هستند این امکان را فراهم می سازد. برای شروع کارآموزی در ترکیه شما نیاز به مجوز کاری دارید و می توانید از کنسولگری کشور ترکیه در کشور خود اقدام به اخذ این نوع ویزا را داشته باشید. کارآموزان معمولا بدون حقوق هستند اما بعضی از کارفرمایان به شما کمک هزینه ای معادل 80$ (دلار) می دهند.


الزامات زبان برای کار در ترکیه

همانطور که گفته شد مردم کشور ترکیه از سطح زبان انگلیسی پایینی برخوردار هستند و حداکثر نیمی از جمعیت قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی هستند، درحالی که این زبان یک روش ارتباطی تجاری معقول و منطقی در شهرهای بزرگی مانند آنکارا و استانبول است. برای کاریابی در ترکیه شما نیاز به مدرک زبان ندارید اما برای برطرف کردن نیازهای خود و ارتباط با دیگران باید درک کافی داشته باشید تا بتوانید ارتباط برقرار کنید. در بدو ورود آزمونی مبنی بر دانش زبان ترکی از شما گرفته نخواهد شد اما برای بدست آوردن فرصت های شغلی بهتر و زندگی در ترکیه حتما به زبان ترکی نیاز پیدا خواهید کرد.


شرایط کلی کار در ترکیه

99.8% جمعیت ترکیه مسلمان هستند و طبق آمار دولتی، تعطیلات مذهبی اهمیت ویژه ای دارد، دو جشنواره اسلامی که یک جشن سه روزه پایان ماه رمضان و چهار روز جشن فداکاری جزو هفت روز تعصیلات ملی ترکی می باشد. ساعات کاری در ترکیه نمی تواند بیشتر از 45 ساعت در هفته باشد که به طور معمول طی 6 روز تقسیم می گردد؛ ساعات کاری بیشتر مشاغل اداری از 8:30 الی 17:30 می باشند، که در ماه های تابستان شروع و خاتمه زودتری دارند. حق مرخصی ها اگر استفاده نشده باشند سالانه پرداخت می شوند و حداقل دستمزد در ترکیه 165465$ (دلار) می باشد.


اگر برنامه ریزی جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارید و از نوع کاریابی و نوع درخواست ویزا اطلاعی ندارید و حتی نمی دانید که در کشور ترکیه رشته تحصیلی شما فرصت شغلی دارد یا خیر، با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.


ثبت پرسش