تحصیل در هلند

با توجه به نظام آموزشی پیشرفته و نوآوری آموزشی در هلند، تحصیل در هلند مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. همچنین با تحصیل در هلند بسیاری، پس از تحصیل در این کشور می مانند و اقامت دائم هلند را بدست می آورند. تحصیل در هلند امروزه با توجه به اهمیت حضور دانشجویان بین المللی به دو زبان هلندی و انگلیسی ارائه می گردد. تحصیل همواره یکی از روش های مهاجرتی بوده و هلند نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری با استفاده از تحصیل به کشور هلند مهاجرت کرده و اقامت می یابند. لازم به ذکر است جهت تحصیل در هلند و مهاجرت به هلند اطلاعات کاملی درباره شرایط تحصیل و مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای علاقه مندان تحصیل در هلند در این مقاله نگارش شده است.


تحصیل در مدارس هلند

در کشور هلند نزدیک به 4 میلیون دانش آموز در حدود 9000 مدرسه مشغول به تحصیل هستند. آموزش در مدارس هلند عمدتا به زبان هلندی ارائه می شود، اما چندین مدرسه وجود دارد که به دانش آموزان به زبان انگلیسی آموزش می دهد. یکی از ویژگی های تحصیل در مدارس هلند، آزادی آن است. این بدان معناست که مدارس می توانند برای خود تصمیم بگیرند که چه دوره هایی را ارائه کنند و چگونه آنها را آموزش دهند؛ البته دولت چند قانون از جمله تعداد ساعتی که کودکان باید در مدرسه در سال باشند، امتحانات و غیره را تعیین می کند. مدارس در هلند هم به صورت دولتی هم به صورت خصوصی می باشد که همگی تحت نظر  وزارت آموزش، فرهنگ و علوم این کشور می باشد. علاوه بر این مدارس بین المللی نیز در هلند برای تحصیل دانش آموزان مهاجر وجود دارد جایی که مهاجرین با زبان و فرهنگ هلندی بیشتر آشنا می شوند.


تحصیل در مدارس هلند و مقاطع تحصیلی

تحصیلات در هلند اجباری است؛ کودکان موظفند از 5 سالگی تا 17 سالگی در مدرسه تحصیل کنند، یا حداقل تا پایان سال تحصیلی که در آن 16 ساله می شوند تحصیل کنند؛ بعد از سن 16 سالگی، کودکان باید تا سن 17 سالگی حداقل یک روز در هفته به مدرسه بروند. تحصیل در مدارس هلند به دو مقطع تحصیلی تقسیم می گردد. دانش آموزان در هلند بسته به انتخابی که در دوره متوسطه انجام می دهند،  می توانند تحصیلات عالی یا تحصیلات حرفه ای متوسطه را ادامه دهند.

مقطع دبستان: دانش آموزان در هلند وقتی به سن 4 یا 5 سال رسیدند وارد دبستان می شوند و 8 سال در این مقطع تحصیل می کنند، والدین بایستی از قبل برای ثبت نام فرزند خود برنامه ریزی کنند زیرا برخی از مدارس دارای لیست انتظار هستند. مدارس مشخص می کنند که چه کلاس هایی برگزار شود و چگونه باشد، اما دولت برخی از الزامات را تنظیم کرده است که باید همه مدارس مطابق آن باشند.

مقطع متوسط: در این مقطع دانش آموزان می توانند سه حالت مختلف را که شامل پیش دانشگاهی، عمومی و فنی است را انتخاب کنند. بیشتر مدارس سالانه 3 تا 4 بار گزارش وضعیت دانش آموزان ارائه می دهند، جایی که می توانید پیشرفت فرزندتان را دنبال کنید. مانند آموزش ابتدایی، تا زمانی که دانش آموزان طبق مقررات آموزش اجباری به مدرسه بروند، هیچ شهریه ای پرداخت نمی شود. با این وجود هزینه های کتاب، سفر و سایر خدماتی که مدرسه ارائه می کند، ممکن است ارائه دهد به عهده والدین می باشد.


تحصیل عالی در هلند

پس از مقطع متوسط و مدرسه تحصیلات عالی در هلند ارائه می گردد که منجر به دریافت مدارک معتبر می شود. دانشگاه های هلند بسیار پیشرفته هستند و در توسعه و معرفی روش های جدید تدریسی شناخته شده می باشند. آموزش در هلند هم به صورت کارآمد و هم در سطح بین المللی است؛ از سال 2002 هلند برای آموزش عالی خود از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد استفاده می کند، بدین معنی که مقاطع را می توان در سطح بین المللی مقایسه کرد؛ این امر باعث می شود که افراد سایر کشورها بتوانند مدرک خود را در هلند به رسمیت بشناسند. با اخذ اقامت تحصیلی در هلند و آموزش عالی در این کشور می توانید مدارک زیر را در دانشگاه های هلند دریافت کنید:

•        مدرک لیسانس در دانشگاه های علوم کاربردی

•        مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه های کلاسیک

•        مدرک دکترا در دانشگاه های کلاسیک یا در موسسات بین المللی ویژه


تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در هلند مانند دیگر کشورهای جهان اولین سطح تحصیلات عالی است که با اتمام دوره های تحصیلی آن می توانید مدرک لیسانس را اخذ کنید. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور به دو زبان هلندی و انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان با ارائه مدرک معتبر زبان می توانند با مکاتبه با دانشگاه خود و اطلاع از شرایط دانشگاه مورد نظر در این مقطع به تحصیل بپردازند. با داشتن مدرک متوسطه تحصیلی معتبر با معدل مناسب و بالاتر از 13 دانشجویان می توانند جهت پذیرش تحصیلی مدارک خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی در هلند 3 تا 4 سال به طول می انجامد و تحصیل این مقطع لازمه ورود به مقطع کارشناسی ارشد می باشد.


تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد پس از تحصیل کارشناسی و داشتن مدرک لیسانس امکان پذیر است. مدت زمان مقطع کارشناسی ارشد در هلند 1 تا 2 سال می باشد و به زبان های انگلیسی و هلندی ارائه می گردد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند دارای برنامه های متنوعی است و تحصیل در هلند و این مقطع مزایای بسیاری دارد که در زیر به آن اشاره کرده ایم.

•        نوآوری و خلاقیت یکی از ویژگی های دانشگاه های هلند است.

•        دانشگاه های هلند از سابقه تاریخی خوبی برخوردارند.

•        دانشگاه های هلند در تمام رشته های اصلی دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند  اما موضوعاتی مانند مهندسی، اقتصاد و مدیریت بازرگانی به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی بین المللی محبوب تر می باشد.

•        اکثر دانشجویان به خصوص دانشجویان اتحادیه اروپا زیر 55 سال می توانند برای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند وام تحصیلی و بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

•        دانشگاه های هلند با بیش از 90000 دانشجو محیطی بین المللی برای تحصیل می باشد.


تحصیل دکترا در هلند

تحصیل در هلند نیز مطابق با روند آموزشی اتحادیه اروپا یعنی فرایند بولونیا دارای 3 سطح عالی است که سومین سطح آن به عنوان مقطع دکترا یا همان PHD می باشد. طول تحصیل مقطع دکترا در کشور هلند 4 سال است و دانشجویان با ویزای تحصیلی در این مقطع می توانند در این مدت در هلند اقامت داشته باشند. تحقیقات و پژوهش در هلند بسیار در جایگاه ویژه ای قرار دارد و این کشور از نظر شاخص تحقیقات در زمینه های نو و ایده های جدید در میان 6 کشور برتر اروپا در کنار کشورهایی همچون سوئد، فنلاند و دانمارک قرار گرفته است. مانند انگلستان، تحقیقات دکترا در هلند نیز با موضوعات خاص انجام می شود و به صورت ارائه پایان نامه یا تز دکترا به اتمام می رسد.


تحصیل در دانشگاه های برتر هلند

همانطور که اشاره کردیم هلند دارای دانشگاه های بسیار برجسته و پیشرفته ای در اروپاست و رده بندی های جهانی دانشگاه های هلند نشان از کیفیت بالای این دانشگاه ها دارد. تحصیل در دانشگاه های برتر هلند امکان تحصیل در 200 دانشگاه برتر جهان برای دانشجویان را برقرار می سازد. مدارک صادر شده از این دانشگاه ها بسیار معتبر هستند و دانشجویان پس از تحصیل در این دانشگاه ها می توانند به راحتی اقامت اروپا را بدست آورند. در اینجا طبق رده بندی سال 2020 برترین دانشگاه های کشور هلند معرفی شده اند:

رتبه نام دانشگاه رده بندی QS 2020 رده بندی TIMES 2020
1 دانشگاه تکنولوژی دلفت 50 67
2 دانشگاه آمستردام 64 62
3 دانشگاه تکنولوژی آیندهوون 102 186
4 دانشگاه گرونیخن 114 73
5 دانشگاه لیدن 118 67
6 دانشگاه اوترخت 120 75
7 دانشگاه واگنیخن 125 59
8 دانشگاه اراسموس روتردام 183 69
9 دانشگاه توئنته 186 201
10 دانشگاه رادبود 217 128

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند با توجه به نوع دانشگاه های واقع در این کشور و همچنین مقطع تحصیلی متفاوت است، همچنین رشته های تحصیلی متفاوت در هلند هزینه های مختلفی دارد؛ برای مثال تحصیل در رشته های پزشکی در هلند هزینه بیشتری نسبت به تحصیل علوم مهندسی دارد. هزینه تحصیل در هلند را همچنین با استفاده از بورسیه های تحصیلی و وام های تحصیلی می توان کاهش داد. با این حال جهت درک بیشتر هزینه تحصیل در هلند بازه هزینه ها در جدول زیر ارائه شده است.

مقطع تحصیلی هزینه (یورو)
مدارس دولتی رایگان
کارشناسی 5,000€-10,000€
کارشناسی ارشد 7,000€-12,000€
دکترا 4,000€-20,000€

علاوه بر هزینه تحصیل در هلند متقاضیان بایستی هزینه اقامت و هزینه زندگی در هلند را نیز بررسی کنند. لازم به ذکر است استفاده از خوابگاه های دانشجویی در هلند محدود است و اولویت با دانشجویان اتحادیه اروپا می باشد. جهت بررسی تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی و اخذ اقامت تحصیلی در آنها نیز می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت رجوع کنید و از مشاورین و متخصصین این مجموعه در این رابطه کمک بگیرید.


ثبت پرسش