تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا فعلا در مقایسه با سایر برنامه های مهاجرتی این کشور از جمله ویزای کاری، استارت آپ و غیره، ساده ترین روش مهاجرت به کانادا می باشد. با توجه به دلایل مختلف از جمله توسعه یافته بودن، داشتن نظام تحصیلی و اقتصادی برتر و رسمی بودن زبان انگلیسی و فرانسوی، تحصیل در این کشور طرفداران زیادی دارد. همچنین لازم به ذکر است که خوشبختانه کانادا برای خانواده هایی که کودکان زیر 18 سال دارند که در مدارس بین المللی این کشور تحصیل می کنند، در غالب موارد، ویزای 5 ساله صادر می کند. این در حالیست که دانشجویان متاهل در کانادا نیز می توانند درخواست اخذ ویزای همراه کنند، ویزایی ارزشمند که با اجازه کار نیز همراه خواهد بود. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده راجع به تحصیل در کانادا، نحوه اخذ ویزای تحصیلی و غیره در سال 2020 توضیحاتی ارائه شده است.


تحصیل در کانادا در سال 2020

با توجه به وجود مدارس بین المللی برتر و همچنین بیش از 30 دانشگاه کانادایی که از دید طبقه بندی وب سایت THE (Times Higher Education) جزو موسسات آموزش عالی فوق العاده مطرح در دنیا هستند، تحصیل در کانادا رویای افراد زیادی از سرتاسر دنیا می باشد. دشواری اخذ ویزای کاری کانادا نیز به دلیل سختگیری های اعمال شده از سوی این دولت در نحوه امتیازدهی به افراد، بر محبوبیت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل افزوده است. لازم به یادآوریست کانادا به عنوان کشوری که درصد امنیت آن برای پیاده روی به تنهایی در روز "بسیار بالا" و برای پیاده روی در طول شب "متوسط در رو به بالا" می باشد، مقصد امن و مناسبی برای تحصیل به شمار می رود.


هزینه تحصیل در کانادا و مدارس بین المللی آن

کسانی که اقامت قانونی کانادا را دارند یا شهروند این کشور به حساب می آیند می توانند در مدارس دولتی کانادا ثبت نام کنند که شهریه ای از دانش آموزان دریافت نمی کنند. منتهی خارجی ها در کانادا نیز همانند سایر کشورهای دنیا این امکان را ندارند و برای تحصیل در مدارس کانادایی باید در مدارس بین المللی ثبت نام کنند. البته امکان اخذ پذیرش از مدارس دولتی کانادا برای دانش آموزان بین المللی نیز وجود دارد که شهریه پایین تری به نسبت به مدارس بین المللی دریافت می کنند منتهی اخذ ویزای تحصیلی کانادا بر مبنای پذیرش این قبیل مدارس دشوارتر است. با توجه به امکانات و رنکینگ مدرسه بین المللی ای که فرد از آن پذیرش می گیرد، هزینه تحصیل و زندگی دانش آموز مجموعا سالیانه بین 20000$ (دلار کانادا) تا حدود 45000$ (دلار کانادا) خواهد بود.

پس از اتمام دوره تحصیل در مدرسه نیز دانش آموزان یک سال در کالج های کانادا تحصیل می کنند؛ منتهی برخی ها بلافاصله بعد از اتمام کالج وارد بازار کار می شوند و برخی ها برای ادامه تحصیلات خود از دانشگاهی در کانادا پذیرش می گیرند. کسانی که پس از اتمام مدرسه و پیش از ورود به دانشگاه در کالج تحصیل می کنند معمولا موفق می شوند از دانشگاه های با رنکینگ بالاتری پذیرش اخذ کنند. ارزان قیمت ترین کالج های کانادایی عبارت هستند از:

•        Algonquin College

•        Bow Valley College

•        Camosun College

•        Fanshawe College


هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

بر خلاف تحصیل در فرانسه، نروژ، اتریش و آلمان نظام تحصیلی در کانادا رایگان نیست هر چند در مقایسه با کشورهایی از جمله بریتانیا، ایالات متحده آمریکا یا استرالیا، دانشگاه ها و موسسات آموزشی کانادایی شهریه کم تری دریافت می کنند. این که شهریه پرداختی از سوی دانشجویان در کانادا دقیقا چه میزان باشد به نوع دانشگاه، محل دانشگاه، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی آن ها بستگی دارد؛ به عنوان مثال دانشگاه های Newfoundland غالبا کم ترین میزان شهریه را دریافت می کنند در حالی که دانشگاه هایی که در Ontario واقع هستند معمولا گران ترین دانشگاه های کانادا هستند. در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کانادا معمولا شهریه سالیانه بین 550$ (دلار کانادا) تا 30000$ (دلار کانادا) می باشد؛ لازم به ذکر است رشته های پزشکی در گروه گران ترین رشته های تحصیلی قرار می گیرند. شهریه مقطع کارشناسی محبوب ترین رشته های تحصیلی کانادا عبارت است از:

رشته تحصیلی حدود شهریه سالیانه
کارشناسی رشته تجارت و مدیریت 550$ (دلار کانادا) تا 56000$ (دلار کانادا)
کارشناسی علوم کامپیوتر و IT 1535$ (دلار کانادا) تا 55500$ (دلار کانادا)
کارشناسی گرایش های مهندسی و رشته های فناوری محور 1350$ (دلار کانادا) تا 55000$ (دلار کانادا)
کارشناسی رشته های علوم اجتماعی 1025$ (دلار کانادا) تا 56000$ (دلار کانادا)
کارشناسی علوم طبیعی و رشته های سلامت محور 1780$ (دلار کانادا) تا 53000$ (دلار کانادا)

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد معمولا شهریه دانشگاه ها بیشتر از مقطع کارشناسی است و به طور متوسط سالیانه بین 1075$ (دلار کانادا) تا 65000$ (دلار کانادا) می باشد. البته لازم به ذکر است در دانشگاه های کانادایی برخلاف مدارس بین المللی این کشور، شهریه بالاتر به معنی رنکینگ و سطح علمی بالاتر دانشگاه نیست. شهریه رشته های محبوب در مقطع کارشناسی ارشد طی سال 2020 به شرح ذیل است:

رشته تحصیلی حدود شهریه سالیانه
کارشناسی ارشد تجارت و مدیریت 2150$ (دلار کانادا) تا 52700$ (دلار کانادا)
کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و IT 2150$ (دلار کانادا) تا 52500$ (دلار کانادا)
کارشناسی ارشد گرایش های مهندسی و رشته های فناوری محور 2150$ (دلار کانادا) تا 52500$ (دلار کانادا)
کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی 2150$ (دلار کانادا) تا 37000$ (دلار کانادا)
کارشناسی ارشد علوم طبیعی و رشته های سلامت محور 2150$ (دلار کانادا) تا 58300$ (دلار کانادا)

امکان تحصیل رایگان در کانادا

همان طور که پیش تر اشاره شد نظام تحصیلی کانادا رایگان نیست، منتهی دانشجویانی که با کمی بودجه مالی مواجه هستند می توانند در صورتی که رزومه خوبی داشته باشند، بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند. این بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و برخی از آن ها علاوه بر پوشش کامل شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی دانشجو را نیز به طور کامل تامین می نمایند. برخی از برنامه های اهدای بورسیه در کانادا عبارت هستند از:

•        برنامه اهدای بورسیه تحصیلی از سوی دولت کانادا به دانشجویان بین المللی (Government of Canada International Scholarships Program)

•        بورسیه دکتری موسسه پییر الیوت ترودو (Pierre Elliott Trudeau Foundation Doctoral scholarships)


ارزان ترین دانشگاه ها برای تحصیل در کانادا

از آن جایی که اخذ بورسیه های تحصیلی بسیار رقابتی و دشوار است، می توان راه حل جایگزینی برای کاهش هزینه های تحصیل در کانادا پیدا نمود. به بیان دقیق تر می توان از دانشگاه های ارزان قیمت کانادایی پذیرش گرفت؛ هرچند شهریه تعیین شده حتی در همین دانشگاه ها نیز در برخی از رشته های تحصیلی از جمله تجارت، حقوق، دندان پزشکی و MBA سالیانه به 30000$ (دلار کانادا) نیز می رسد. دانشگاه های نسبتا ارزان قیمت کانادایی عبارت هستند از:

ارزان ترین دانشگاه های کانادا حدود شهریه سالیانه
Memorial University of Newfoundland 2150$ (دلار کانادا) تا 11460$ (دلار کانادا)
University of Regina 1715$ (دلار کانادا) تا 20050$ (دلار کانادا)
Royal Roads University 3750$ (دلار کانادا) تا 27600$ (دلار کانادا)
University of Saskatchewan 4110$ (دلار کانادا) تا 24000$ (دلار کانادا)
Athabasca University 1625$ (دلار کانادا) تا 17250$ (دلار کانادا)

برترین دانشگاه ها برای تحصیل در کانادا

رتبه جهانی دانشگاهی که فرد موفق شود از آن فارغ التحصیل شود، چه در کانادا و چه در سایر کشورهای دنیا، تاثیر زیادی بر تعداد فرصت های شغلی و همچنین سطح درآمدی وی خواهد داشت. دانشگاه های کانادا از شهرت خوبی در بین تمامی کشورهای جهان برخوردارند و این شهرت با سالها پایداری در لیست بهترین دانشگاه های جهان بدست آمده است. در جدول ذیل شهریه برترین دانشگاه های کانادا طی سال 2020 بیان شده است:

برترین دانشگاه های کانادا حدود شهریه سالیانه
University of Toronto 15750$ (دلار کانادا) تا 57050$ (دلار کانادا)
University of British Columbia 1300$ (دلار کانادا) تا 52300$ (دلار کانادا)
McGill University 2230$ (دلار کانادا) تا 58300$ (دلار کانادا)

مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا

مدارک لازم برای تحصیل در کانادا 2 دسته می شود: دسته اول مدارکی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر فرد لازم است و دسته دوم مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا. لازم به ذکر است این که دقیقا چه مدارکی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا مورد نیاز باشد بستگی به قوانین هر دانشگاه با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی فرد دارد منتهی اساسی ترین مدارک به این منظور عبارتند از:

✓    تهیه CV که شامل دستاوردهای تحصیلی افراد است، البته کسانی که 2 سال و بیشتر از فارغ التحصیلیشان گذشته باشد ضروری است راجع به شغلی که به آن مشغول بوده اند نیز مدارک و توضیحاتی ارائه دهند.

✓    ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده

✓    ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی تحصیلی

✓    فرم تکمیل شده اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر

✓    انگیزه نامه (A letter of intent)

✓    مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی

   •    مدارک زبان انگلیسی مورد قبول از سوی کانادا عبارت هستند از: IELSTS، C1 Advanced و TOEFL هرچند برخی از دانشگاه ها ممکن است آزمون های دیگری مثل CAEL، CanTEST یا MELAB را بپذیرند.

   •    مدارک زبان فرانسوی مورد قبول از سوی کانادا عبارت هستند از: DALF، DELF، TEF، TCF و TestCan.

✓    گواهی تمکن مالی مبنی بر آن که فرد قادر به پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در کانادا می باشد و با ارائه نامه بانکی قابل اثبات است.

✓    حداقل 2 توصیه نامه از اساتید؛ البته در خصوص کسانی که پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار بوده اند، 2 توصیه نامه از اساتید به علاوه نامه ای از کارفرمای سابق مورد نیاز است.


مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

اخذ پذیرش از دانشگاه و پس از آن اخذ ویزای تحصیلی کانادا حساسیت های خاص خود را دارد که بهتر است با توجه به شرایط هر شخص تحت نظر کارشناس متخصص در این حوزه انجام گیرد. اما مهم ترین مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می شوند:

•       پاسپورت معتبر

•       نامه پذیرش قطعی از سوی مدرسه بین المللی، کالج یا دانشگاه مورد نظر در کانادا

•       عکس های پاسپورتی

•       گواهی تمکن مالی

•       تست های پزشکی ضروری برای ورود به کانادا (IME)

•       مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی

•       نامه ای که بیان گر هدف فرد از تحصیلی در کنادا باشد

•       کارت اعتباری (Credit Card)


مهلت اقدام برای تحصیل در کانادا

غالب دانشگاه های کانادایی 2 دو بار در سال دانشجو می پذیرند؛ مهلت نهایی یا اصطلاحا ددلاین (Deadline) ارسال مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر برای تحصیل در ترم زمستانی 1 سپتامبر است. اخذ پذیرش برای تحصیل در ترم تابستانی در مقطع کارشناسی ارشد از15 ژانویه و برای مقطع کارشناسی کمی جلوتر از این تاریخ شروع می شود. البته ددلاین ها در هر دانشگاه و هر مقطع تحصیلی کمی متفاوت خواهد بود اما قانون حاکم به اخذ پذیرش این است که به منظور بالاتر بردن شانس، بهتر است فرد 8 تا 12 ماه جلوتر از شروع دوره تحصیلی، مدارک خود را ارسال نماید.


شغل دانشجویی حین تحصیل در کانادا

دانشجویان بین المللی که مجوز معتبری برای تحصیل در کانادا دارند و در یک موسسه آموزشی کانادایی در حال تحصیل هستند اگر بخواهند در کانادا کار کنند انتخاب های مختلفی دارند. دانشجویان می توانند در کانادا یا مشغول به کار در محیط دانشگاه شوند یا خارج از محیط دانشگاه کار کنند؛ فرصت های شغلی درون دانشگاهی که بر روی تابلوی اعلانات اعلام می گردند معمولا به صورت کمک به اساتید در فعالیت های پژوهشی و غیره هستند؛ برای مشغول شدن به این قبیل مشاغل پاره وقت غالبا نیازی نیست فرد مجوز شغلی (work permit) اخذ نماید. منتهی برای مشغول شدن به فرصت های شغلی خارج از محیط دانشگاه که اکثرا درآمد بیشتری نیز به همراه خواهند داشت، دانشجو باید از قبل مجوز کار دریافت نماید. تعداد ساعات مجاز کار در کانادا با ویزای تحصیلی حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته و در ایام تعطیلی به صورت تمام وقت می باشد.

درآمدی که دانشجویان دریافت می کنند با توجه به ماهیت شغل های پاره وقت کم تر از درآمد کسانی است که تمام وقت مشغول به کار در کانادا هستند. دانشجویان در طول سال 2020 در کانادا به طور متوسط سالیانه 37050$ (دلار کانادا) دریافت می کنند یعنی ساعتی حدود 19$ (دلار کانادا). البته دانشجویان تازه کار که مهارت های شغلی کمی دارند در ازای کار پاره وقت خود معمولا سالیانه 27300$ (دلار کانادا) حقوق می گیرند در حالی که دانشجویان با سابقه تر و ماهر سالیانه تا 62985$ (دلار کانادا) حقوق دریافت می کنند. هزینه زندگی در کانادا ماهیانه 1000$ (دلار کانادا) تا 1500$ (دلار کانادا) می باشد و با حقوق دریافتی در ازای کار پاره وقت غالبا می توان آن را پرداخت نمود.


اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

پس از اتمام تحصیلات در کانادا، فرد می تواند اقدام به پیدا کردن شغل تمام وقت نماید؛ مشغول شدن به شغل تمام وقت منجر می شود در نهایت فرد برای سیستم ورود سریع یا اکسپرس اینتری (Express Entry system) امتیازات بیشتری به دست آورد. کسانی که در نهایت امتیازات مورد نیاز برای پذیرفته شدن از طریق سیستم ورود سریع را کسب نمایند، اقامت دائم یا PR (Permanent Residence) کانادا را به دست می آورند.


در این مقاله اطلاعاتی راجع به تحصیل در کانادا، اخذ پذیرش و ویزا، میزان درآمد حاصل از شغل پاره وقت دانشجویی در کانادا و غیره ارائه شد. علاقه مندان به تحصیل در کانادا چه در مدارس این کشور یا کالج ها و دانشگاه ها می توانند به منظور بررسی شدن شرایط خود و کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.


ثبت پرسش