مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

مطمئنا تحصیل در یکی از بهترین نظام های آموزشی جهان می تواند آرزوی بسیاری از دانشجویان باشد. ایالات متحده آمریکا همواره با جذب بهترین اساتید، دانشجویان ممتاز همراه با تجهیزات و امکانات پیشرفته و برنامه های متنوع در صدر بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. یکی از روش های مهاجرت به آمریکا تحصیل و ادامه تحصیل در این کشور می باشد. در حال حاضر هر سال بیش از هزاران دانشجوی خارجی به این کشور مهاجرت می کنند و به تحصیل در دانشگاه ها و کالج های آمریکا می پردازند. افرادی که دارای سوابق تحصیلی خوب هستند و از پس هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا بر می آیند می توانند برای تحصیل به آمریکا مهاجرت کنند. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نگارش، به بررسی موضوع تحصیل در آمریکا و مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل می پردازد.

در نظر داشته باشید که شهریه های هر دانشگاه با توجه به رتبه جهانی آن دانشگاه، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل، رشته تحصیلی و عواملی از این دست متفاوت می باشد و هر دانشگاه کمک هزینه های مربوط به خود را نیز ارائه می دهد. عوامل جانبی مانند شهر محل تحصیل، نوع اقامت و موارد دیگر نیز در میزان هزینه تحصیل نقش دارند. همچنین برای تحصیل در کالج ها و دانشگاه های آمریکا ، دانشجویان خارجی مستلزم تسلط کافی بر زبان انگلیسی هستند و در آزمون های بین المللی زبان بایستی نمره مناسب را بدست بیاورند. همچنین با توجه به رشته تحصیلی آزمون های ورودی برای برخی رشته ها  در مقاطع بالا مانند آزمون MCAT برای رشته های پزشکی و یا آزمون GRE برای رشته های مهندسی اشاره کرد.


سیستم آموزشی در آمریکا

ایالات متحده آمریکا دارای متنوع ترین سیستم آموزش و پرورش در جهان است که موسسات آموزشی دولتی و خصوصی بسیاری در تمام سطوح و رشته های مختلف دارد. حدود 90% درصد دانش آموزان در ایالات متحده دبیرستان را می گذرانند و ایالات متحده نیز درصد بیشتری از فارغ التحصیلان دانشگاهی (بیش از %50) نسبت به بسیاری از کشورها دارد. بسیاری از دانشگاه های آمریکایی و سایر موسسات آموزش عالی بین المللی در آمریکا شناخته شده و میزبان بهترین دانشجویان از سراسر جهان می باشند. آموزش تمام وقت در همه ایالت ها اجباری می باشد که شامل دانش آموزان اتباع خارجی که اقامت دائم آمریکا دارند و دانش آموزانی که بیش از 1 سال اقامت موقت دارند می شود. همه فرزندان، صرف نظر از وضعیت قانونی والدینشان، حق دارند در مدارس ایالات متحده ثبت نام کنند. تحصیل اجباری معمولاً از 6 سالگی شروع می شود و بسته به ایالت، بین 14 تا 18 سالگی ادامه می یابد.


مقاطع تحصیلی در مدارس آمریکا

مقاطع تحصیلی در آمریکا شامل سه سطح ابتدایی، متوسطه و بالاتر است. دوره ابتدایی شامل 1 سال مهد کودک و 5 سال دوره ابتدایی می باشد، دوره متوسطه معمولاً از راهنمایی (سال 6-8) و دبیرستان (سال 9-12) تشکیل شده است. آموزش های حرفه ای، آموزش مقطع بزرگسالان و مدارس یا کلاس های خاص نیز بخشی از برنامه آموزشی در اکثر ایالت ها هستند. بسیاری از ایالت ها و انجمن ها، مدارس یا کلاس های ویژه ای را برای کودکانی که نیازهای ویژه آموزشی از جمله کسانی که دارای مشکلات عاطفی و رفتاری، مشکلات یادگیری، مشکلات ارتباط، شنوایی جزئی یا ناتوانی جسمی دارند، فراهم می کنند. همچنین مدارس خصوصی وجود دارد که از کودکان با استعداد و با توانایی بالا استقبال می کنند.


مقاطع تحصیلی در دانشگاه های آمریکا

پس از پایان مقاطع تحصیلی در دوران متوسطه دانشجویان می توانند به انتخاب خود در یک دوره 2 سال فوق دیپلم و یا در یک دوره 4 ساله کارشناسی در دانشگاه های آمریکا تحصیل کنند. پس از پایان این مقطع، مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های آمریکا ارائه می گردد. افرادی که قصد مهاجرت به آمریکا و تحصیل در مقطع کترشناسی را دارند می بایست مدرک دیپلم با معدل خوب داشته باشند و همانطور که گفته شد حداقل مدرک ایلتس 6 داشته باشند و برای پذیرش در این مقطع می بایست در آزمون ورودیSAT یا  ACT شرکت کنند. این آزمون ها، تست های ورودی کالج ها و دانشگاه ها برای ارزیابی دبیرستانی ها برای پذیرش به دانشگاه می باشد. این آزمون ها معمولا در موضوع های زبان انگلیسی، علوم پایه، ریاضی، ریدینگ و رایتینگ می باشد.

مقطع تحصیلی مدت تحصیل شهریه میانگین سالانه (دلار)
کارشناسی 4 سال 15,000$-20,000$
کارشناسی ارشد 2 سال 15,000$-23,000$
دکترا 4-6 سال 17,000$-25,000$
پزشکی و دندانپزشکی 7-8 سال 35,000$-55,000$

مهاجرت به آمریکا با ویزای تحصیلی

افرادی که خواهان مهاجرت به آمریکا و تحصیل در ایالات متحده هستند نیازمند اخذ مجوز برای ورود به این کشور و اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه ها و کالج های آمریکا می باشد. به طور کلی سه نوع ویزای تحصیلی از سوی دولت آمریکا صادر می گردد که بدین صورت می باشد:

ویزای F1 : این ویزا به دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در یکی از دانشگاه ها و کالج های آمریکا هستند داده می شود. این نوع ویزا برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مدارس و دانشگاهی در درجات مختلف می باشد. برای دریافت این نوع ویزا دانشجو باید از یکی از این موسسات نامه پذیرش دریافت کند این نوع ویزا ظرفیت سالانه ندارد و دانشجویان بسیاری می توانند از این طریق به کشور آمریکا مهاجرت کنند؛ این ویزا به افرادی داده می شود که اثبات کنند پس از تحصیل تمایل به بازگشت به کشور خود را دارند.

ویزای M1 : این ویزا مانند ویزای F1 می باشد با این تفاوت که فقط در برخی رشته ها مانند دوره های فنی، کلاس های آشپزی، کلاس های خلبانی، مکانیکی و ... تعلق می گیرد. این ویزا نیز محدودیت سالانه ندارد و بصورت نامحدود به افراد واجد شرایط صادر می گردد. دارندگان این ویزا می توانند در 6 ماه ابتدای تحصیل خود تغییر رشته دهند؛ همچنین می توانند گواهینامه رانندگی، حساب های بانکی و بیمه درمانی داشته باشند. دارندگان این ویزا نمی توانند در دوره های زبان شرکت کنند.

ویزای J1 : این ویزا به افرادی داده می شود که برای تحقیقات و تدریس به صورت موقت به ایالات متحده آمریکا می آیند؛ مدت این نوع ویزا حدود 2 سال می باشد. این نوع ویزا نیز بصورت نامحدود صادر می گردد و محدودیت ظرفیت ندارد.


هزینه تحصیل در آمریکا

شهریه ها در دانشکده ها و دانشگاه ها بسیار متفاوت می باشد؛ دانشکده ها و دانشگاه های دولتی هزینه های کم تری نسبت به دانشگاه های خصوصی در بر دارند. همچنین هزینه تحصیل برای دانشجویان خارج از ایالت بسیار بیشتر از هزینه تحصیل دانشجویان ساکن ایالت  است؛ متوسط ​​هزینه شهریه و شهریه کالج ها و دانشگاه های چهار ساله دولتی (ایالتی) حدود 10,000$ (دلار) در سال برای افراد مقیم و 25,00$ (دلار) برای ساکنان خارج از ایالت میباشد. برای موسسات خصوصی، متوسط ​​هزینه حدود 35,000$ (دلار) در سال است؛ در سالهای اخیر هزینه های دانشگاه های خصوصی به طرز نگران کننده ای افزایش یافته و بسیاری از دانشکده ها استانداردهای ورودی خود برای جذب دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه را دارند پایین آورده اند.

علاوه بر هزینه شهریه، هزینه های دیگر شامل هزینه های ثبت نام، بیمه درمانی، هزینه خدمات ورزشی و پارکینگ نیز می باشد که در شروع هر ترم پرداخت می شود. هزینه خوابگاه، کتاب و ملزومات، حمل و نقل و سایر هزینه ها که به طور متوسط 8,000$ تا 15,000$ (دلار) در سال به هزینه های شما اضافه می شود. بیشتر خانواده ها برای تأمین هزینه تحصیلات دانشگاهی در برنامه های پس انداز و سرمایه گذاری شرکت می کنند، و تعداد بسیاری انتظار دارند که فرزندانشان از طریق وام و مشاغل عصرانه و تابستانی نقش موثری در پرداخت هزینه های تحصیلات خود داشته باشند. بسیاری از دانشجویان برای تأمین اعتبار تحصیلات خود، در هنگام استراحت های کوتاه مدت و تابستانی، به صورت پاره وقت کار می کنند البته دانشجویان خارجی باید پیش از این بررسی کنند که آیا ویزای آنها اجازه چنین کاری را می دهد یا خیر.


بورسیه دانشگاه های آمریکا

بورسیه های تحصیلی به طور مستقیم توسط دانشگاه ها و همچنین سازمان های مدنی، کارگری و مدیریتی اعطا می شوند، بطوری که حدود 30% از دانشجویان در دانشگاه هاروارد بورسیه می شوند. اگرچه دانشگاه های دولتی معمولاً در مقطع کارشناسی به دانشجویان خارجی کمک مالی نمی دهند، اما دانشجویان خارجی می توانند بورس تحصیلی یا بورس جزئی را بابت شهریه خود از دانشگاه خصوصی دریافت کنند. بورسیه های تحصیلی کامل که تمام هزینه های شهریه را پوشش می دهد بسیار نادر هستند. یک دانشجوی خارجی می تواند برای بورسیه تحصیلی یا گزینه های دیگر مستقیماً به دانشگاه آمریکایی مراجعه کند و سفارتخانه های آمریکا می توانند اطلاعات مربوط به طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های موجود را ارائه دهند؛ درخواست کمک مالی از کالج یا دانشگاه به هیچ وجه تحت تأثیر درخواست پذیرش نیست، زیرا هرکدام به طور مستقل بررسی می شوند.


مدارک لازم ویزای تحصیلی امریکا

دانشجویان خواستار تحصیل در دانشگاه های آمریکا پس از انجام مکاتبات با دانشگاه مورد نظر و دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه آمریکایی بایستی مدارک خود را برای کسب یکی از ویزاهای تحصیلی اشاره شده به سفارت خانه آمریکا ارائه دهند این مدارک عبارتند از:

•        ارائه فرم I-20 که نشان دهنده تمکن مالی شما برای تحصیل و زندگی در آمریکا بوده که شامل صورت حساب بانکی و سوابق مالی 3 سال گذشته می باشد.

•        ارائه نامه پذیرش دانشگاه و کپی آن

•        2 قطعه عکس مناسب پاسپورت

•        ارائه نامه درخواست الکترونیکی ویزای غیر مهاجر DS-160

•        پرداخت هزینه ویزا 160$ (دلار)

•        مدارک تحصیلی ترجمه شده همراه با ریز نمرات

•        مدارک مربوط به تسلط زبان آیلتس، تافل و ...

•        در صورت داشتن اسپانسر و حامی در آمریکا، فرم I-134 همراه با صورت حساب بانکی 3 سال اخیر حمایت کننده ارائه گردد.

با آگاهی کامل از شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های امریکا و هزینه زندگی در آمریکا می توانید انتخاب بهتر و متناسب با شرایط خود برای مهاجرت به آمریکا جهت تحصیل داشته باشید. همچنین اگر علاقه مند به مهاجرت و تحصیل در کشورهای دیگر هستید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس برقرار کرده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره ببرید.


ثبت پرسش