اخذ پذیرش از دانشگاه های چین

سابقه طولانی آموزش در چین همراه با فرهنگ غنی و کهن خود امروز چین را به مکانی پر تقاضا برای تحصیل دانشجویان خارجی کرده است. در حال حاضر هر سال بیش از 300,000 دانشجوی خارجی از 180 کشور مختلف جهان در چین تحصیلات عالی را دنبال می کنند. دانشگاه های چینی برنامه های زیادی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می کنند. اخذ پذیرش از دانشگاه های چین به دلیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از رشته ها و دانشگاه ها متقاضیان زیادی را به خود جذب می کند. در حال حاضر در اکثر دانشگاه های چینی به زبان چینی تدریس می شود و افرادی که به این زبان مسلط هستند با شرکت در آزمونی مدرک این زبان را گرفته و می توانند با هزینه شهریه پایین تری در این دانشگاه ها نحصیل کنند. البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی در چین نیز وجود دارد که آن هم نیاز به تسلط به این زبان می باشد.

اخذ پذیرش از دانشگاه های چین در مقاطع مختلف و رشته های بسیاری برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. یکی از موارد مهم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها، زبان انتخابی برای نحصیل در این دانشگاه ها می باشد. افرادی که تمایل به تحصیل به زبان چینی را دارند می بایست در آزمون HSK شرکت کنند و نمره لازمه را کسب کنند. همچنین اگر برای یادگیری زبان چینی مشکل دارید می توانید به زبان انگلیسی در این دانشگاه ها تحصیل کنید که در این صورت نیازمند مدرک تافل یا ایلتس خواهید بود. دانشجویان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه های چین به مطالعه این مقاله که به دست تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده بپردازید.  


مزایای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین

با توجه به رشد سریع اقتصاد کشور چین در دهه های گذشته، نظام آموزشی این کشور نیز همراه با اقتصاد این کشور رشد چشمگیری داشته است و دانشگاه های برتر این کشور با تکیه بر بودجه های عظیم دولتی و سازمانی سطح و کیفیت خود را بالا برده و اکنون جزو برترین و بزرگترین نظام های آموزشی جهان به شمار می آید. اخذ پذیرش از دانشگاه های چین مزایای بسیاری دارد؛ از جمله هزینه های تحصیل نسبت به دانشگاه های هم رده اروپایی و آمریکایی در چین بسیار پایین است. هزینه زندگی در چین نیز در بسیاری از شهرها و محله ها پایین و مقرون به صرفه می باشد. همچنین از دیگر مزایای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

•        تحصیل در دانشگاه های رده بالای چین

•        تحصیل طبق برنامه های استاندارد جهانی

•        هزینه بسیار پایین تحصیل در چین

•        امکان بورسیه تحصیلی در چین

•        امکان تحصیل به زبان انگلیسی بدون نیاز به تسلط به زبان چینی

•        اخذ پذیرش در دانشگاه های چین بدون آزمون ورودی

•        تحصیل در رشته های پزشکی بدون آزمون ورودی


شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های چین

علاوه بر مدارک زبان برای تحصیل در دانشگاه های چینی، شرایط سنی نیز بسیار مهم می باشد. برای تحصیل در چین در مقاطع مختلف شرایط سنی نیز برای اخذ پذیرش از موارد قابل توجه می باشد به طوری که برای تحصیل در مقطع کارشناسی سن متقاضی نباید بیش از 25 سال باشد. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد نیز حداکثر سن متقاضی برای پذیرش 35 سال می باشد در حالی که حداکثر سن دانشجو برای تحصیل مقطع دکترا 40 سال می باشد. حداکثر شرایط سنی دانشجویان متقاضی تحصیل در چین نیز برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی ، 30 سال می باشد. برای پذیرش در دانشگاه های چین نیز میزان معدل از شروط اصلی می باشد به طوری که برای مقاطع تحصیلی مختلف حداقل معدل بایستی بیش از 14 باشد؛ البته در مقطع دکترا میزان معدل حداقل بایستی 15 باشد. دیگر شرایط کلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین به صورت زیر می باشد:

•        متقاضی باید دانشجوی واقعی باشد و ویزای تحصیلی داشته باشد

•        متقاضی نباید سوابق کیفری داشته باشد

•        برخی از مقاطع و رشته ها برای برخی از کشورها محدودیت وجود دارد

•        متقاضی بایستی تمامی مدارک مورد نیاز دانشگاه خود را ارائه کند

•        انتقال دانشجو از دانشگاهی به دانشگاه دیگر ملزم به ارائه گواهی توافقنامه دو دانشگاه است که معمولا دانشگاه های چینی مخالف انتقال هستند.

•        تحصیل به زبان چینی نیاز به مدرک HSK دارد.

•        تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک TOEFL یا  IELTS دارد.


آزمون زبان چینی HSK

آزمون HSK یا Hanyu Shuiping Kaoshi یک آزمون استاندارد جهانی برای مهارت و تسلط زبان چینی می باشد. این آزمون توانایی های تسلط غیر بومیان چینی در استفاده از زبان چینی را در زندگی روزمره، دانشگاهی و حرفه ای آنها ارزیابی می کند. آزمون HSK در سال 1984 طراحی و اولین تست HSK در خارج از کشور در سال 1991 انجام شد. از آن موقع تاکنون، مراکز تست چینی در سرتاسر مناطق داخلی و خارجی گسترش یافت. این آزمون در سال 2010 به روز رسانی شد و شیوه جدیدی به خود گرفت؛ این فرمت جدید برای برای استفاده کاربردی تر طراحی شده است. این آزمون شامل یک تست نوشتاری و یک تست گفتاری می باشد بطوری که بخش نوشتار 6 سطح دارد که به حروف یونانی مشخص می شود و بخش گفتار شامل سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته می باشد. هزینه این آزمون در کشورهای مختلف متفاوت می باشد و در پکن بصورت زیر است.

سطح هزینه آزمون نوشتاری (یوان) هزینه آزمون گفتاری (یوان)
1 150 RMB 200 RMB (مبتدی)
2 250 RMB 200 RMB (مبتدی)
3 350 RMB 300 RMB (متوسط)
4 450 RMB 300 RMB (متوسط)
5 550 RMB 400 RMB (پیشرفته)
6 650 RMB 400 RMB (پیشرفته)

روند اخذ پذیرش از دانشگاه های چین

کشور چین که پرجمعیت ترین کشور دنیا می باشد دارای بیش از 1000 دانشگاه و دانشکده می باشد که هر کدام از این دانشکاه ها از پذیرش دانشجوی خارجی استقبال می کند. فرهنگ کهن این کشور که با مدرنیته ترکیب شده جذابیت های فراوانی را برای افراد ایجاد کرده تا به این کشور بیایند و به تحصیل بپردازند. به طور کلی روند اخذ پذیرش از دانشگاه های چینی در صورت داشتن مدرک زبان و شرایط سنی گفته شده بسیار آسان می باشد. این مراحل در 5 گام می باشد که به صورت زیر است.

1- در این گام در ابتدا بایستی تحقیقات خود را آغاز کنید و برنامه تحصیلی مورد علاقه خود را در دانشگاه های چینی بیابید. با توجه به اینکه ممکن است برنامه مورد علاقه خود در همه دانشگاه ها نباشد باید وقت خود را صرف یافتن دانشگاه مورد علاقه خود کنید. هر چند که در همه برنامه های دانشگاهی در چین، نظم و استاندارد خاصی برقرار است. همچنین اگر هیچ اطلاعاتی از سیستم آموزشی در دانشگاه مورد نظر کسب نکردید می توانید با دانشگاه ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را از آنها بگیرید.

2- در مرحله بعد می بایست مدارک و اسناد مورد نیاز را آماده کنید. پس از انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی، باید از میزان شهریه آن و دیگر هزینه ها و همچنین شرایط مورد نیاز دانشگاه کسب اطلاع کنید و آنها را فراهم نمایید. توجه داشته باشید که به برنامه های کمک تحصیلی و بورسیه که توسط دولت ارائه می شود هم در نظر داشته باشید.

3- در مرحله سوم مطمئن شوید که از نظر قانونی و مدارک موجود هیچ منعی برای شما جهت تحصیل در چین وجود ندارد و تمامی شرایط اخذ پذیرش که در این مقاله به آن اشاره شد برقرار باشد.

4- در این گام درخواست خود برای تحصیل و مدارک خود را به دانشگاه ارسال کنید و اصطلاحا اپلای کنید. نحوه اپلای می تواند هم به صورت انلاین هم بصورت ارسال ایمیل انجام شود. معمولا درخواست پذیرش از دانشگاه هزینه ای دارد که مطابق با شرایط متقاضی می باشد؛ این هزینه غیر قابل برگشت است. برای درخواست پذیرش به صورت آنلاین می توانید از سایت های معتبر مانند سایت سیستم پذیرش دانشگاه ها و کالج های چینی (CUCAS) استفاده کنید. ممکن است برخی علاقه مند به درخواست پذیرش به صورت ایمیل باشند که ممکن است جواب پذیرش مدتی زمانبر باشد و همچنین امکان رزرو خوابگاه سخت تر باشد.

5- در گام آخر می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی خود به سفارت رفته و درخواست ویزای چین خود را ارائه دهید. ویزاهای تحصیلی در چین به سه شکل X1، X2 وL می باشند.


اخذ ویزاهای تحصیلی برای دانشگاه های چین

در حالت کلی ویزاهای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در چین به 3 شکل صادر می شود. ویزای X1 ویزای کوتاه مدت تحصیل در چین است که اعتبار آن کم تر از 180 روز و برای افرادی که برای تحصیل دوره های کوتاه مدت به چین می آیند مناسب است. ویزای X2 ویزای تحصیلی بلند مدت چین می باشد که اعتبار آن بیش از 180 روز است و افرادی که اخذ پذیرش از دانشگاه های چین می کنند معمولا از این نوع ویزا استفاده میکنند؛ این افراد امکان مهاجرت به چین از طریق تحصیل را دارند. ویزای L نیز ویزای کوتاه مدت برای ترم های کوتاه تابستانی یا زمستانی صادر می گردد. توجه داشته باشید که پس از اخذ این نوع ویزاها ظرف 30 و 90 روز بسته به نوع ویزا فرصت دارید که به این کشور سفر کنید و ورود خود را ثبت کنید.


مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین مدارک زیر را پس از دریافت نامه پذیرش به سفارت چین بایستی ارسال کنند، این مدارک شامل:

•        تکمیل و ارائه فرم JW201 یا JW202

•        ارائه تمامی مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات ترجمه شده

•        ارائه مدرک HSK

•        ارائه مدارک زبان تافل یا آیلتس

•        ارائه نامه پذیرش دانشگاه

•        ارائه قطعه عکس پرسنلی

•        ارائه رسید پرداخت هزینه ها

•        ارائه گذرنامه و کپی

•        ارائه گواهی پزشکی

شایان ذکر است که هزینه تحصیل در چین بسته به نوع دانشگاه و محل تحصیل بسیار متغیر می باشد به طوری که شهریه سالانه دانشگاه ها و کالج های دولتی چین بین 3,000$ الی 10,000$ (دلار) می باشد و برای دانشگاه های خصوصی این مقدار بین 7,000$ الی  (دلار)15,000$ است.


همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما درباره تحصیل در چین و سایر کشورها نیز آماده راهنمایی شما عزیزان می باشند.


ثبت پرسش