ثبت شرکت در چین

چین در حالی که یکی از اقتصادهای برتر در جهان به حساب می آید در حال حاضر نمایانگر کشوری جذاب و با پتانسیل بالا در مقیاس بین المللی از منظر سرمایه گذاری می باشد. چین با داشتن ارتباطات گسترده با مراکز مالی همراه با اقتصادی قدرتمند یک شریک تجاری مناسب در زمینه های مختلف و مورد علاقه سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود. چین با فراهم کردن شرایط و کاستن موانع موجود و گسترش مناطق آزاد زمینه مناسبی را برای جذب سرمایه گذاران از کشورهای مختلف فراهم کرده ؛ به همین دلیل میزان متقاضیان مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است. اگر خواستار ثبت شرکت در چین هستید می توانید شرکت خود را بر اساس نوع ساختار متناسب با نیازها و فعالیت های آینده انتخاب کنید. مراحل ثبت شرکت نسبت به قبل آسان تر شده و مراحل اداری آن کم تر شده است. اگر متقاضی ثبت شرکت در چین هستید می توانید این مقاله را که به دست تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده مطالعه بفرمایید.


ثبت انواع شرکت در چین

برای ورود به بازار بین المللی و رشد تجارت، ورود به بازار چین می توانید یکی از بهترین راه ها باشد چرا که چین با تولیدات انبوه، دولت مرکزی پایدار، روابط گسترده، ایجاد زیر ساخت های کلاس جهانی و دستیابی به بازار جهانی زمینه مناسبی را برای رشد کسب و کار در اندازه های جهانی فراهم می کند. برای راه اندازی یک شرکت در چین ابتدا می بایست ساختار شرکت های موجود در چین را بشناسید؛ همچنین نوع فعالیتی که خواستار راه اندازی آن هستید مورد اهمیت می باشد. در حال حاضر اداره امور صنایع و تجارت جمهوری خلق چین گواهی ثبت شرکت های بین المللی را صادر می کند. به صورت کلی انواع شرکت ها در چین به 5 حالت تقسیم می شوند و افراد خارجی با تاسیس یکی از این شرکت ها می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

•        شرکت هایی با مالکیت تمام خارجی (WFOE) که یکی از محبوب ترین نوع شرکت ها برای سرمایه گذاران خارجی می باشد.

•        شرکت های سرمایه گذاری مشترک (JV) که مناسب سرمایه گذاران با تجربه جهت شراکت می باشد.

•        دفاتر نمایندگی (RO) که برای نمایندگی و آزمایش تجارت خود در چین مناسب می باشد.

•        شرکت های در اندازه کوچک و متوسط (EP) که برای مشارکت کارافرینان مناسب می باشد.

•        شرکت های مناطق آزاد هنگ کنگ


ثبت شرکت در چین با تمام مالکیت خارجی

شرکت با مالکیت 100% خارجی شرکتی با مسئولیتی محدود است که کاملا متعلق به سرمایه گذاران خارجی می باشد. این نوع شرکت ها در چین ابتدا برای حمایت از صادرات کالا و رشد بخش های فناوری تاسیس می شدند اما پس از ورود چین به سازمان تجارت جهانی این شرایط تغییر کرد و این نوع شرکت ها (WFOE) به طور قابل توجهی در بخش ارائه خدمات به خصوص انواع خدمات مشاوره و مدیریت، توسعه نرم افزار و تجارت نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سرمایه ثبت شده در این نوع شرکت ها به طور کامل می بایست توسط سرمایه گذارهای خارجی انجام گرفته باشد. طبق قوانین چین این نوع شرکت ها نمی توانند شامل شعبه های مستقر شرکت ها و سازمان های خارجی باشند. بسته به فعالیت و بخش انتخابی، ثبت این نوع شرکت در چین می تواند با داشتن اسناد خاص و رعایت قانون قابل اجرا به سرعت انجام گیرد.

مواردی که برای ثبت شرکت خارجی انجام می گیرد:
تصمیم گیری و تایید نام و نوع تجارت
ارائه تمامی اطلاعات لازم صاحبان شرکت
تنظیم فعالیت های شرکت
انتصاب هیئت مدیره و طی مراحل قانونی
ارائه گزارش تجاری
داشتن حداقل سرمایه لازم به غیر از مناطق آزاد در یکی از بانک های چینی
دریافت پروانه کسب و کار مطابق با نوع فعالیت ها
ثبت نام در سیستم مالیاتی

انواع شرکت های WFOE در چین

شرکت های WFOE در چین برای سرمایه گذاران خارجیست که می خواهند مشاغل خود را در چین راه اندازی کنند. توجه داشته باشید که بسته به درامد خود نیز می بایست در این کشور مالیات پرداخت کنید؛ همچنین استخدام یک شرکت حسابداری در چین نیز به منظور حفظ صحیح سوابق و فعالیت های مالی شرکت شما الزامی خواهد بود. برای ثبت این نوع شرکت در صورت داشتن نماینده یا مشاوری که از تمامی قوانین آگاه است، ثبت شرکت در چین امری دشوار نخواهد بود. تاسیس این نوع شرکت ها در اکثر بخش ها به جز بخش های انحصاری و امنیتی دولت چین مجاز می باشد؛ به صورت کلی این نوع شرکت ها در زمینه های زیر تاسیس می شوند.

•        شرکت های WFOE که در فعالیت های اقتصادی که منجر به تولید و فروش انواع کالا می شود.

•        شرکت های WFOE که در بخش های خدمات و مشاوره از جمله در بخش مدیریت، فناوری و بازرگانی فعالیت می کنند.

•        شرکت های WFOE که در بخش تکنولوژی و فناوری فعالیت می کنند.

•        شرکت های WFOE که در بخش غذایی و نوشیدنی های فعالیت می کنند.

•        شرکت های WFOE که در بخش واردات و صادرات کالا فعال هستند.


مراحل ثبت شرکت در چین

مراحل کلی ثبت شرکت در چین به صورت زیر می باشد.

انتخاب نام تجاری و تایید اعتبار آن را توسط اداره امور خارجه صنعت و تجارت جمهوری خلق چین
انتخاب نماینده قانونی و انتصاب هیئت مدیره
ایجاد گزارش و توافقنامه بین سرمایه گذاران
افتتاح حساب بانکی و واریز حداقل مبلغ مورد نیاز
اقدام برای دریافت مجوزهای لازم متناسب با نوع فعالیت
اقدام برای انجام پرداخت های مالیاتی و دیگر موارد

سرمایه لازم برای ثبت شرکت در چین

پس از سال 2016 طبق قوانین شرط پرداخت سرمایه اولیه برای ثبت شرکت از میان برداشته شده است، اما مسلما برای راه اندازی شرکت و موفقیت در آن و حفظ کسب و کار نیازمند یک میزان سرمایه اولیه می باشید. میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت و حفظ آن بسته به نوع فعالیت شرکت، گستردگی فعالیت آن و منطقه شرکت دارد. برخی از منابع مبلغ 30,000 RMB (یوان) را برای راه اندازی شرکت خارجی کافی می دانند اما در واقعیت با این مبلغ شرکت پس از مدتی از دور خارج خواهد شد. در جدول زیر میزان مبلغ توصیه شده برای ثبت شرکت و ادامه فعالیت ها در بخش های متفاوت از جمله در شهرهای بزرگ مانند پکن (Beijing)، شانگهای (Shanghai)، گوانگژو (Guangzhou)، شنژن (Shenzhen)، نینگبو (Ningbo) و هانگژو (Hangzhou) پیش بینی شده است.

شرکت WFOE در بخش سرمایه پیشنهادی لازم (دلار)
مشاوره 15,000$-50,000$
خدمات 15,000$-50,000$
فن آوری 15,000$-50,000$
معاملات 75,000$-140,000$
مواد غذایی و آشامیدنی 75,000$-140,000$
تولید بیش از 75,000$

مزایای ثبت شرکت خارجی در چین

به دلیل مزایای شرکت های نوع WFOE با 100% مالکیت، در سال های اخیر ثبت این نوع شرکت ها در چین بسیار افزایش داشته است. در اینجا مزایای ثبت این نوع شرکت شرح داده شده است.

•        استقلال و آزادی اجرای استراتژی های جهانی شرکت خود بدون نیاز به دخالت شریک چینی

•        امکان فعالیت شرکت به صورت کاملا رسمی به جای اینکه فقط به عنوان نمایندگی فعالیت کند و همچنین شرکت قادر به صدور فاکتور برای مشتریان به صورت واحد پولی RMB و درآمدها به یوان می باشد.

•        قابلیت تبدیل سود از واحد پول چینی به دلار آمریکا برای واریز شرکت مادر در خارج از چین

•        در دست داشتن کنترل منابع انسانی

•        شرکت های وابسته به شرکت مادر جدید نیازی به صبر کردن به مدت 2 سال ندارند در حالی که برای ثبت دفاتر نمایندگی نیاز به کذشت 2 سال از ثبت شرکت مادر می باشد.

•        مدیریت، بهره وری و توسعه شرکت در این نوع شرکت ها راحت تر می باشد.


مجوزهای لازم برای ثبت شرکت در چین

بسیاری از فعالیت ها در چین تحت مجوزهای ویژه و انجام الزامات خاصی صورت می گیرد؛ به عنوان مثال، مجوزهای اداری برای فعالیت های مستقر در بخش های خرده فروشی یا تولید الزامی است. شرکت های افتتاح شده در بخش واردات و صادرات، قبل از شروع به کار در چین باید درخواست تاییدیه و مجوزهای ویژه کنند. در برخی از بخش ها نیز مجوز های خاص برای شروع کسب و کار نیاز می باشد. در بخش مواد غذایی و آشامیدنی و دارویی از جمله بخش هایی هستند که نیازمند مجوز خاص هستند. همچنین سرمایه گذاری در بخش خودرو نیز، تابع شرایطی خاص هست به این معنی که برای فروش اتومبیل در این کشور نمی توان بدون ثبت نام و بهره برداری از یک سرمایه گذاری مشترک این کار را انجام داد و برای فعالیت در این بخش نیازمند شراکت با یک شرکت چینی می باشید؛ همچنین بخش ساخت و ساز و ارتباطات نیازمند مجوز می باشد.


ثبت دفتر نمایندگی در چین

دفاتر نمایندگی توسط شرکت های خارجی برای شرکت و ارتباط با حوزه های کنترل کیفیت، ارتقاء محصول، تحقیقات بازار، تبادل فناوری و سایر فعالیت های مجاز در چین تأسیس می شود. طبق قوانین اداره امور خارجی صنعت و تجارت، دفاتر نمایندگی پس از 2 سال از ثبت شرکت مادر می توانند ثبت شوند. دفاتر نمایندگی در چین می توانند برای شرکت مادر تحقیقات در بازار محلی انجام دهند. آنها می توانند با نمایندگی از شرکت با مخاطبین چینی و خارجی ارتباط برقرار کنند، همچنین می توانند داده ها و موارد تبلیغاتی را به مشتریان ارائه دهند. این شرکت ها می توانند هماهنگ کننده سفرها و قراردادهای شرکت مادر باشند. دفاتر نمایندگی به هیچ عنوان حق امضای قرارداد و معامله را از طرف شرکت مادر ندارند. همچنین نمی توانند فاکتور صادر کنند و پول دریافت کنند. همچنین دفاتر نمایندگی نمی توانند نمایند شرکت دیگری به جز شرکت مادر باشند. همچنین مجاز به خرید تجهیزات تولید و واردات نیستند.


یکی از روش های پر طرفدار و قطعی مهاجرت به چین سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور می باشد. با داشتن شرایط ثبت شرکت در چین می توانید شرکت خود را در این کشور ثبت کرده و به عنوان یک سرمایه گذار به آن مهاجرت کنید. امیدواریم این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شد اطلاعت لازم درباره شرکت های چینی و نحوه ثبت شرکت را در اختیار شما قرار داده باشد. همچنین مشاورین و موکلین با تجربه این موسسه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.


ثبت پرسش