تبدیل اقامت آلمان به تابعیت

در حال حاضر و تا سال 2020 موجی فراگیر در خصوص تبدیل اقامت آلمان به تابعیت در این کشور به وجود آمده که آمار چشم گیری را به خود اختصاص داده است. آلمان، پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا و یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان را در اختیار دارد و از زمان اتحاد مجدد، شاهد رشد نقش آن در جامعه بین المللی نیز هستیم. این کشور توانسته پس از کشورهای سوئیس، ژاپن و کانادا رتبه چهارمین کشور را در دید کلی U.S.News به خود اختصاص دهد. رویه مهاجرت به آلمان به دلیل پارامترهای مثبت روز به روز در حال افزایش می باشد. همین موضوع باعث ایجاد سوالاتی در باب تبدیل اقامت آلمان به تابعیت در ذهن متقاضیان نیز شده است.

شروط اصلی مجوزها بسته به اهداف پیش بینی شده، تنظیم گردیده است؛ خط تقسیم دقیق در بین اهداف موقت و مواردی می تواند به یک وضعیت دائمی در کشور آلمان منجر گردد. در این مقاله که توسط تیم حقوقی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است ما مفتخر به راهنمایی در باب تبدیل اقامت آلمان به تابعیت برای اهداف مختلف نیز می باشیم.


اقامت در آلمان

اقامت در کشور آلمان به دو دسته اقامت دائم و موقت تقسیم می گردد. اشخاصی که اهداف توریستی با هدف بازدیداز آلمان و آشنایان را دارند، می توانند مجوز اقامت موقت در آلمان به میزان حداکثر 90 روز را دریافت کنند، اقامت فراتر از 90 روز، بدون اجازه اقامت امکان پذیر نیست. نوع دوم مجوز اقامت بیش از 90 روز می باشد که به منظور تحصیل، کار و یا فعالیت های دیگر صادر می گردد. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، نروژ، سوئیس، لیتخن اشتاین، ایسلند و سایر برای اقامت بیش از 90 روز نیاز به مجوز اقامت دارند.


تابعیت آلمان

افرادی که به عنوان یک مقیم دائم در آلمان زندگی می کنند، تحت عنوان یک شهروند آلمانی صلاحیت ندارند. این امر باعث ایجاد محدودیت های در وضعیت زندگی در آلمان می شود و به همین دلیل است که بسیاری از ساکنین دائم این کشور به دنبال اخذ تابعیت نیز هستند. اخذ تابعیت کشور آلمان حق و آزادی هایی را به ارمغان می آورد که غیر شهروندان از آنها برخوردار نیستند. حقوق شهروندان آلمانی عبارتند از:

•        حق رای

•        حق اجتماع و انجمن

•        حق محافظت از کنسولگری

•        دسترسی نامحدود برای یافتن شغل در آلمان

•        حق تبدیل شدن به کارمند ملکی و غیره

علاوه بر حقوقی که مطابق قانون اساسی آلمان است، وظایفی را هم که هر شهروند آلمانی نیز در آن دارد، افراد دارای تابعیت خواهند داشت؛ که این موارد شامل ادغام در جامعه ، احترام و اطاعت از کلیه قوانین و حتی خدمات نظامی آلمان نیز می باشد.


انواع تابعیت در آلمان

مسیر دریافت شهروندی آلمان تدریجی است و بسته به میزان ادغام مهاجر، نیاز به اقامت قانونی 6 تا 8 سال دارد. همچنین مجوز اقامت دائم لازم است که بسته به مطلوبیت مهاجر، پس از 33 ماه تا 5 سال وضعیت موقتی به وی اعطا می شود. در حین این مسیر برای ماندگاری و پس از آن تابعیت، سطح بالایی از انباشت لازم است، همانطورکه یک وضعیت محکم از خودکفایی مالی نیاز می باشد، که شامل بیمه درمانی کافی و مسکن نیز می باشد. سه مورد کلی وجود دارد که می تواند منجر به گرفتن تابعیت آلمان شود که عبارتست از:

•        طبیعی سازی

•        حق خون (Jus Sanguinis)

•        حق خاک  (Jus Soli)


طبیعی سازی در آلمان

رویه طبیعی سازی در آلمان بدان معنا می باشد که فرد با زندگی کردن به مدت معینی در کشور آلمان  تحت عنوان اقامت دائم، تابعیت را اخذ می نماید. طبیعی سازی با شرایط زیر امکان پذیر است :

✓     اقامت و زندگی در آلمان به مدت 7 الی 8 سال ( در شرایط ویژه 6 سال)

✓     مدرک زبان آلمانی B1

✓     توانایی مالی در خصوص تامین هزینه های زندگی در آلمان

✓     مطیع دولت و عدم سابقه کیفری

✓     موفقیت در آزمون تابعیت

✓     رها کردن شهروندی قبلی

سوابقی اقامتی هر فرد در سیستم دولتی قرار دارد که تحقق این امر بسیار آسان می باشد. برای اثبات وضعیت مالی می توان از صورت حساب های بانکی استفاده نمود. علاوه بر این موارد، افراد می بایست کلیه تابعیت های قبلی را رها کرده مگر اینکه کشوری اجازه این اقدام را به فرد ندهد همانند کشور سوریه. از مهم ترین عوامل در باب رویه طبیعی سازی، اثبات مهارت زبان آلمانی است که با ارائه هر یک از این موارد می توان اثبات نمود که زبان آلمانی در چارچوب مشترک مرجع اروپایی زبان است:

•      گواهینامه زبان آلمانی Zertifikat Deutsch

•      ارائه گواهی دال بر تحصیل در مدرسه آلمانی زبان

•      اثبات پذیرش در مدرسه متوسطه آلمانی

•      حداقل سپری کردن 4 سال در مدرسه زبان آلمانی

•      اثبات تکمیل مدارک آموزش عالی زبان آلمانی


درخواست تابعیت آلمان

در صورت اثبات کلیات طبیعی سازی می توان نسبت به آغاز روند دریافت تابعیت درخواست اقدام نمود. تمامی افراد بالای 16 سال موظف به درخواست هستند و برای فرزندان زیر 16 سال والدین آنها موظف به درخواست هستند. افراد می بایست در ابتدا فرم درخواست تابعیت را از یکی از دفاتر مهاجرتی دریافت نمایند و پس از این مرحله متقاضیان می بایست آزمون تابعیت را پشت سر گذارند. آزمون تابعیت شامل 33 سوال چند گزینه ای است که در باب زندگی، جامعه و قوانین آلمان می باشد. طول این آزمون یک ساعت می باشد و برای موفقیت در این آزمون حداقل می بایست به 17 سوال پاسخ صحیح داده شود. چه افرادی معاف از آزمون تابعیت هستند:

·         افرادی که نمی توانند به دلیل سن، بیماری یا ناتوانایی در آزمون شرکت کنند.

·         سن زیر 16 سال

·         افرادی که مدرک تحصیلی عالی از دانشگاه های آلمان در زمینه های سیاسی، حقوق یا علوم اجتماعی دارند.


هزینه درخواست تبدیل اقامت به تابعیت آلمان

هزینه های مربوط به طبیعی سازی یا درخواست تابعیت بدین صورت می باشد که می بایست توسط متقاضی پرداخت گردد:

آیتم هزینه
فرم درخواست برای بزرگسالان 255 € (یورو)
فرم درخواست برای زیر 16 سال 51 € (یورو)
آزمون تابعیت 25 € (یورو)
گواهی تابعیت 25 € (یورو)

تبدیل اقامت به تابعیت آلمان از طریق ازدواج

زندگی و اقامت در آلمان از طریق راه های مهاجرتی به این کشور برای شهروندان نیز امکان پذیر می باشد. اخذ اقامت آلمان از طریق کار ، تحصیل، سرمایه گذاری و سایر طرق نظیر ازدواج و تولد نیز امکان پذیر است؛ افرادی که با یک شهروند آلمانی ازدواج کنند نیز می توانند درخواست تابعیت را دریافت کنند. افراد خارجی می بایست کلیات رویه طبیعی سازی یا تابعیت را سپری کنند. آنها همچنین باید شرایط ازدواج را رعایت کنند؛ این بدان معنی است که همسر اتباع بیگانه نمی تواند تقاضای اعطای تابعیت را بدهد، مگر اینکه این زوج حداقل 2 سال از ازدواج آنها گذشته باشد و 3 سال نیز در آلمان زندگی کرده باشند.


تابعیت آلمان بر اساس Descent

نوع دوم تابعیت آلمان به حق خون یاJus Sanguinis  است. این بدان معنا می باشد که شما حداقل یک والد آلمانی داشته باشید. در صورت تولد قبل از یک سالگی و اخذ اقامت یکی از والدین از کشور آلمان، فرزند تابعیت آلمان را اخذ می کند. در صورتی که فرزندی از والدین آلمانی و پس از اول ژانویه سال 2000 در یک کشور خارجی به دنیا آمده باشد، نمی تواند تابعیت آلمان را بدست آورد. این قانون تنها در صورتی فراتر خواهد رفت که اگر مقامات آلمانی این فرزند را بدون تابعیت به دست بیاورد.


تابعیت آلمان با حق خاک

فرزندانی که والدین آلمانی ندارند اما در خاک کشور آلمان متولد شده اند، با تولد یا حق خاک واجد شرایط تابعیت می باشند. شرایط اخذ این تابعیت به صورت زیر می باشد:

•      زندگی یکی از والدین در خاک آلمان به مدت حداقل 8 سال

•      در زمان تولد کودک، یکی از والدین اجازه اقامت دائم را داشته باشد.

در صورت بدست آوردن این نوع شهروندی، فرزند مجبور به انتخاب تابعیت والدین یا تابعیت آلمان بین سنین 18 الی 23 سال است. فرزند باید از ملیت والدین دست بکشد تا بتواند پاسپورت آلمانی را بدست آورد، یا درخواست تابعیت دوگانه دهد؛ فقط فرزندانی که پس از 2 فوریه 1990 به دنیا آمده اند، حق دارند این نوع شهروندی را دریافت کنند.


تابعیت دوگانه آلمان

اخذ تابعیت دوگانه روند راحتی ندارد، اما کشوری که شخص در آن زندگی می کند مشخص کننده این امر می باشد. اخذ تابعیت دوگانه در کشورهای نظیر انگلیس و آمریکا نیز امکان پذیر می باشد. اشخاص نمی توانند تابعیت دوگانه در آلمان داشته باشند مگر اینکه به یکی از گروه های زیر تعلق داشته باشند:

•        شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا اتحادیه جماهیر شوروی سابق باشند

•        شهروند کشوری باشند که اجازه رها کرن تابعیت را نمی دهد

•        آلمانی قومی باشند

•        دارای والدین از ایالات متحده باشند

•        اجازه مقامات آلمانی برای حفظ تابعیت دیگر را دریافت کنند.


ترک تابعیت آلمان

قوانین کشور آلمان به شهروندان اجازه نمی دهد که از شهروندی این کشور چشم پوشی کنند. اما افرادی که تمایل به ترک تابعیت خود را دارند می توانند در صورت شرایط خاص نسبت به این امر اقدام کنند. این شرایط عبارتند از:

•        درخواست از مقامات آلمانی و کشور پیشنهادی تابعیت

•        فرزند خواندگی فرد آلمانی توسط شهروند خارجی

•        الحاق به نیروی نظامی یک کشور بدون اجازه اقامت آلمانی

•        به دست آوردن تابعیت دیگری

•        اخذ تابعیت از طریق رویه طبیعی و از دست دادن آن به دلیل فعالیت های غیر قانونی

اشخاصی که قبلا تابعیت کشور آلمان را داشته اند و به دلایل دیگی نظیر فعالیت های مجرمانه آن را از دست داده اند، می توانند مجدد نسبت به درخواست تابعیت آلمان اقدام نمایند؛ روال اداری همانند اولین بار می باشد.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با همکاری با تیم وکلا و کارشناسان خبره در امر مهاجرت مفتخر به راهنمایی اشخاص در باب تمامی امور مربوط به مهاجرت به آلمان و تبدیل اقامت آلمان به تابعیت و اقصی نقاط دنیا نیز می باشد.


ثبت پرسش