اقامت ترکیه از طریق تولد

در دنیای مدرن و پیشرفته امروز، امر مهاجرت توانسته ذهن افراد زیادی را به خود اختصاص دهد که این میان اخذ اقامت از طریق تولد در کشورهای توسعه یافته یکی از این گزینه ها می باشد. در این مقاله به مبحث اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد و مبحث قوانین تولد در سال 2020 نیز می پردازیم. سیستم های مبنی بر اعطای تابعیت به دو صورت می باشد که می توان به زیر شاخه های اصل خون و اصل خاک نیز اشاره نمود. در هر کدام از این سیستم ها قوانین مختص به خود وجود دارد که در این نگارش توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به این موضوع پرداخته می شود.


تفاوت اقامت و تابعیت

یکی از رایج ترین راه های اخذ تابعیت کشورها از طریق تولد فرزند می باشد. همان طور که در بالا به آن اشاره داشتیم، سیستم اعطای تابعیت بر دو مبنای اصل خاک و اصل خون می باشد. تابعیت از طریق خون بیشتر در باب کشورهایی صدق می کند که نظام آن ها سیویل لا civil law می باشد. سیستم اعطای تابعیت از طریق خاک، درباب کشورهایی می باشد که مهاجر پذیر می باشند و سیستم آن ها کامن لا common law می باشد. اقامت به حالتی گفته می شود که شخص با مجوز اقامت رسمی مانند اقامت تحصیلی ، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج، پناهندگی و تولد به آن دست می یابد. البته ناگفته نماند افرادی که دارای مجوز اقامت باشند از یکسری حقوق شهروندی برخوردار نخواهند بود که می توان به حق رای و کار در مشاغل خاص اشاره نمود.


اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد

کشور ترکیه به اصل خون اهمیت زیادی می دهد؛ نوزادان تازه متولد شده می توانند از ابتدای تولد تابعیت کشور ترکیه را اخذ نمایند. البته ناگفته نماند مادامی که مادر یا پدر تبعه ترکیه باشند، این موضوع فارغ از محل تولد نوزاد می باشد. کشور ترکیه مفهوم تابعیت دوگانه را می پذیرد و به خارجی ها اجازه می دهد تا در شرایط خاص مانند ازدواج، تولد و قصد زندگی دائمی در ترکیه شهروند شوند. با توجه به شرایط جدید در مورد تابعیت کشور ترکیه، کودک متولد در کشور ترکیه از والدین خارجی در صورتی که نتواند تابعیت کشور والدین خود را به دست آورد، می تواند تابعیت ترکیه را دریافت نماید.

ثبت نام نوزاد تازه متولد شده در هر سفارتخانه یا کنسولگری شرایط مختلف خود را دارد؛ مهاجران ترکیه برای ثبت نام در شناسنامه و گذرنامه که دارای هزینه های مربوط به پردازش است، باید به کنسولگری یا سفارتخانه مربوطه خود مراجعه کنند. پس از صدور گذرنامه و شناسنامه، والدین برای تکمیل فرم ها و پرداخت هزینه های لازم، باید در دفتر مرکزی پلیس منطقه درخواست مجوز اقامت دهند. با این حال، کودکی که از بدو تولد تابعیت ترکیه را بدست می آورد، باید در اداره آمار حیاتی (نوفوس مودورلوگو) ثبت شود.

داشتن بیمه درمانی بین المللی در کشور ترکیه حائز اهمیت است و هزینه هایی مانند زایمان در یک بیمارستان خصوصی را که گران است، تأمین می کند. معمولاً نوزادانی که به برنامه درمانی والدین اضافه شده اند تنها 30 روز تحت پوشش هستند. هزینه های زایمان در کشور ترکیه بدین صورت می باشد:

آیتم هزینه به $ (دلار)
بیمارستان دولتی 1.000
بیمارستان خصوصی 2.309 الی 2.638

اقامت فرزند در کشور ترکیه از طریق تولد

پایه و مبنای اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد برای کودکانی که به تازگی متولد شده اند، از موارد قانونی مختص به خود پیروی می کند. والدین پس از تولد فرزند می بایست وضعیت اقامت خود را مشخص کنند زیرا در غیر این صورت اقامت آن ها غیر قانونی تلقی می شود. کارت تولد در کشور ترکیه به همراه نامه ابوت پدر و احراز نامه مادر صادر می گردد و به مدت 6 ماه از تاریخ تولد فرزند به وی اعطا می شود؛ این کارت برای والدینی که تمایل به خروج از کشور ترکیه را دارند، حکم روادید را دارد. تا قبل از پایان این دوره 6 ماه می بایست وضعیت اقامت فرزند به صورت کامل مشخص گردد.


ثبت تولد در کشور ترکیه

زایمان هایی که در کشور ترکیه اتفاق می افتد باید به ادارات جمعیت و ثبت احوال استان ها اطلاع داده شود؛ این شامل کودکانی است که در خارج از ازدواج متولد شده نیز می باشد. اطلاع رسانی توسط مادر، پدر یا سرپرست قانونی کودک انجام می شود. در غیاب والدین یا سرپرست قانونی، مادربزرگ، پدربزرگ، خواهر و برادر بزرگسال یا سایر افراد همراه کودک باید به ادارات جمعیت و ثبت احوال اطلاع دهند. مطابق قانون ترکیه، لازم است ظرف 30 روز به اداره های جمعیت و ثبت احوال اطلاع داده شود، اگر اطلاع رسانی طی 30 روز انجام شود، هیچ هزینه ای دریافت نمی شود.


مدارک ثبت نام و دریافت اقامت ترکیه از طریق تولد

مدارکی که در باب ثبت نام و اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد حائز اهمیت است، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

✓        مجوز اقامت والدین

✓        اسناد هویتی والدین

✓        گواهی ازدواج والدین

✓        گواهی تولد

تابعیت و اقامت ترکیه از طریق تولد

در صورتی که فرزندی مطابق با قوانین زیر به دنیا آمده باشد، می تواند تابعیت کشور ترکیه را اخذ کند.

•        مطابق با قانون شهروندی کشور ترکیه، فرزندی که از پدر یا مادر ترک متولد شود.

•        فرزندی که از مادر تبعه ترک و پدر خارجی متولد شده باشد و خارج از مبنای ازدواج رسمی به دنیا آمده باشد.

•        فرزندی که از پدر تبعه ترک و مادر خارجی متولد شده باشد و خارج از مبنای ازدواج رسمی به دنیا آمده باشد

در صورتی که مادر، فرزند خود را در کشور ترکیه به دنیا آورد، فرزند وی مقیم کشور ترکیه خواهد شد و به مدت 6 ماه به فرزند مجوز اقامت اعطا می گردد ولی پس از سن 18 سالگی به وی تابعیت کشور ترکیه اعطا نمی شود. در مجموع می توان گفت اقامت از طریق تولد فرزند در ترکیه نه تنها برای فرزند بلکه برای والدین نیز مقدور نخواهد بود و نمی تواند جز گزینه های این روزه والدین در خصوص اعطای پاسپورت گردد. اخذ تابعیت از طریق تولد بیش تر در کشورهای توسعه یافته و انگلیسی زبان می باشد که می توان به تولد فرزند در کشور کانادا و برزیل نیز اشاره نمود.

مهاجرت به ترکیه

یکی از محبوب ترین طرقی که در باب مهاجرت به ترکیه می توان به آن اشاره نمود از طریق تحصیل می باشد. تحصیل در کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و میزان هزینه های تحصیل و زندگی مقرون به صرفه توانسته ذهن افراد زیادی را در خصوص تحصیل در رشته های پیرا پزشکی و فنی مهندسی را نیز به سمت خود سوق دهد. تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران از دیگر دلایلی می باشد که توانسته تحصیل در این کشور را با جذابیت بیشتر مواجه کند. متقاضیانی که تمایل به این رویه دارند می توانند در ابتدا با بررسی شرایط حاکم بر کشور ترکیه در خصوص سیستم های تحصیلی و بازار کاری با موسسات معتبر حقوقی نیز بسنجند. برای اخذ اقامت از طریق کار در این کشور می بایست حتما از این کشور پیشنهاد یا دعوت نامه کاری داشت.

مقاله اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است. پیشنهاد می گردد که در خصوص رویه مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل و سایر طرق با وکلا ما در تماس باشید.


ثبت پرسش