شهرهای مهم چین

چین بزرگترن و قدرتمندترین کشور آسیاست و بر اساس آخرین سرشماری با بیش از ۱٫۴۳۳ میلیارد نفر جمعیت (طبق سرشماری سال 2020)، در بین تمام کشورها پرجمعیت‌ترین کشور شناخته شده و توسط حزب کمونیست اداره می‌شود. این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقه خودمختار و شهرهای مهم چین و ۲ منطقه ویژه هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. همچنین کشور چین، ادعای مالکیت بر تایوان به عنوان یکی از استانهای خود را نیز دارد. زبان رسمی چین ، چینی است اما باید گفت بالغ بر 292 زبان زنده در این کشور صحبت می شود که ماندارین (Mandarin) معروف ترین آنهاست و بیش از 70% مردم چین با آن آشنایی دارند.


آشنایی با شهرهای مهم چین

هرکدام از 22 استان کشور چین دارای شهرهای مهمی هستند که در میان آنها شهرهای کوچکی بودند که در سالیان اخیر با پیشرفت روز افزون علم و صنعت این کشور کم کم رشد کرده و به کمک سرمایه گذاری های خارجی و داخلی به یک ابرشهر، نه تنها در سراسر چین بلکه در دنیا بدل شده اند. این خود یکی از نتایج سرآمد شدن چین در دنیای امروز بوده و این ابر قدرت نوظهور را در دنیا مطرح می کند. در زیر 10 شهر از شهرهای مهم این کشور معرفی خواهند شد:

شانگهای پرجمعیت ترین و ثروتمندترین شهر چین است؛ شانگهای با نام مترادف با تجارت جهانی دارای بزرگترین و پرترددترین بندر از نظر تعدد کشتی ها بوده و یک منطقه تجاری را با دو فرودگاه بزرگ (پودونگ و هونگشیائو) در برگرفته و سریعترین قطار جهان (مگلو) را به همراه شبکه ای از بزرگراه های مرتفع در اختیار دارد. این شهر به شهر آسمان خراش ها معروف بوده و خواستگاه حزب کمونیست حاکم بر این کشور است.

جمعیت 23.4 میلیون نفر
مساحت 6000 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 464 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم بالا

پکن در درجه اول به دلیل پایتخت کشور چین بودن شهری بزرگ است؛ این شهر در واقع بزرگترین شهر چین از نظر مساحت می باشد، اما تمرکز جمعیت شهری شانگهای بیشتر از پکن است. این شهر یک مرکز سیاسی، آموزشی و فرهنگی است که صنایع سبکی مانند علم، فناوری و تحقیقات را شامل می شوند. پکن دارای بزرگترین فرودگاه جهان و سیستم متروی گسترده و عمدتا جدید است، اما در حال حاضر با مشکلات ترافیکی عدیده ای دست و پنجه نرم می کند؛ شهر ممنوعه از اصلی ترین جاذبه های گردشگری چین، هنوز هم در هسته اصلی این شهر قدرت نمایی می کند.

جمعیت 18.8 میلیون نفر
مساحت 4100 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 430 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم بالا

شهرهای مهم چین به لحاظ موقعیت جغرافیایی

تیانجین بندر و مرکز تولیدی بزرگ در خلیج بوهی است و به دلیل قرارگیری در منطقه ای که یانگ تسه و رودخانه زرد در آن به هم می پیوندند، دارای تاریخچه مهمی است. این شهر پنجمین بندر بزرگ کانتینری چین است که بیش از 10 میلیون کانتینر را در سال جابجا می کند و به عنوان دروازه حمل و نقل به پکن عمل می کند. سرمایه گذاری عظیم خارجی و ملی در تولید باعث شده که تیانجین به سومین شهر بزرگ چین بدل شده و از بهترین شهرهای چین برای کار به حساب آید.

جمعیت 12.8 میلیون نفر
مساحت 2800 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 266 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم بالا

شنژن درمیان گوانگجو و هنگ کنگ واقع شده؛ این شهر یک مرکز بزرگ تولیدیست که تقریبا یک شبه به وجود آمده است. با استفاده از موقعیت موفق همسایگان خود، این شهر با تولید محصولات با فناوری بالا به صورت روز افزون پیشرفت نمود. سرمایه گذاری عظیم خارجی و ملی در تولید باعث شده است که شنژن به سومین شهر بزرگ چین تبدیل شود.

جمعیت 12.7 میلیون نفر
مساحت 1700 کیلومترمربع
درآمد سرانه سالیانه 346 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم بسیار بالا

گوانگجو یا کانتون (به زبان مانداریان) یک پایگاه تولیدی قدرتمند در این کشور است و میلیون ها نفر را از روستاهای کوچک خارج کرده تا در کارخانه های خود مشغول به کار کند. مقادیر زیادی لباس، وسایل و لوازم الکترونیکی، کالاهای پلاستیکی و اسباب بازی از این شهر به سراسر جهان صادر می شود. گوانگجو که در سالهای اخیر با رونق در اقتصاد چین به وجود آمده میزبان نمایشگاه های محصولات وارداتی و صادراتی چین است.

جمعیت 11.6 میلیون نفر
مساحت 3800 کیلومترمربع
درآمد سرانه سالیانه 326 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم بسیار بالا

شهرهای توسعه یافته چین در سالهای اخیر

چنگدو یک استثنا در بین شهرهای مهم چین می باشد؛ بزرگترین شهر در غرب کوهستانی بوده و آرام ترین سرعت زندگی در بین شهرهای بزرگ چین را داراست. اگرچه صنعت نقشی پررنگ در اقتصاد چنگدو دارد و سرمایه گذاری داخلی قابل توجهی در آن صورت گرفته است، اما رشد این شهر عمدتاً نتیجه موج شهرنشینیست که جمعیت روستایی را به دنبال یافتن زندگی بهتر به سمت شهرها سوق می دهد. با توجه به اینکه چنگدو تنها شهر بزرگ در استان بزرگ سیچوان است، بیش از 80 میلیون نفر از مردم استان در آنجا رفت و آمد دارند.

جمعیت 10.2 میلیون نفر
مساحت 1700 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 213 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم بالا

چنگکینگ به دلیل وجود کوه های مه آلود و امکان سفر با قایق از طریق رودخانه یانگ تسه مشهور است. این شهر علاوه بر پکن، تیانجین و شانگهای از بزرگترین شهرها در چین می باشد که البته جمعیت آن نیز بیشتر ناشی از مهاجرت روستایی روستاهای اطراف است. زیرساخت های عظیم و سرمایه گذاری صنعتی، چنگکینگ دیدنی را به یکی از 10 شهر بزرگ چین در 5 سال اخیر تبدیل کرده است.

جمعیت 8.5 میلیون نفر
مساحت 8500 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 104 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم پایین

دونگ گوان یک شهر تولیدی بسیار عظیم است که بین گوانگجو و شنزن رتبه های سوم و پنجم، رتبه چهارم صادرات چین را در اختیار دارد. با وجود بزرگترین صنایع چین در آن، این شهر در چند دهه اخیر نیز رشد خارق العاده ای داشته است. تعداد زیادی از کارگران کارخانه های روستایی در این شهر استخدام می شوند، وسایل الکترونیکی و سخت افزارهای دیگر مانند وسایل جانبی رایانه از مهم ترین محصولا دونگ گوان هستند.

جمعیت 8.3 میلیون نفر
مساحت 1600 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 113 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم پایین

سایر شهرهای مهم چین

شنیانگ مرکز استان شمال شرقی لیائونینگ و بزرگترین شهر در شمال شرقی چین از نظر جمعیت شهری است. این شهر از دیگر شهرهاییست که در 5 سال اخیر رشد سریع داشته و در لیست 10 شهر بزرگ چین جای گرفته است. شهرت شنیانگ به دلیل پیشرو بودن صنعت و تجارت آن می باشد. این شهر همچنین جنبه های چشمگیری از تاریخ چین مانند آثار باقی مانده از دوران پایتختی آن به رهبری منچو را در خود جای داده است.

جمعیت 7.9 میلیون نفر
مساحت 1500 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 88 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم پایین

ووهان شهری بزرگ و جالب است که در مرکز نیمه پر جمعیت کشور چین واقع است. این شهر قرن هاست که یک مرکز حمل و نقل میباشد، زیرا در میانه طولانی ترین رود چین و ما بین شانگهای و چونگ کینگ واقع شده است. شهر ووهان از جذابیت های تاریخی خاصی برخوردار بوده و در دوره جنگ های داخلی چین (481 تا 221 سال قبل از میلاد) به دلیل موقعیت مکانی خود شهر کلیدی بوده است.

جمعیت 7.9 میلیون نفر
مساحت 1500 کیلومتر مربع
درآمد سرانه سالیانه 213 میلیارد دلار
قدرت خرید مردم بالا

نمودار زیر سرانه درآمد مردم چین به هزار دلار آمریکا ($) را در 10 شهر بالا نشان می دهد:


درآمد سرانه مردم چین


اگر علاقه مند به بررسی شرایط خود و پاسخگویی به سوالات خود در رابطه با مهاجرت به چین هستید، می توانید بر دانش و تجربه کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تکیه کنید و مسائل خود را با آنها به صورت حضوری یا تلفنی در میان بگذارید.