جغرافیای آمریکا

در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با جغرافیای آمریکا آشنا نموده و اطلاعاتی جامع در مورد موقعیت این کشور و همینطور مساحت، آب و هوا، موقعیت قرارگیری ایالت ها و خاک این کشور در اختیارتان قرار دهیم. با توجه به اینکه ایالات متحده دارای خشکی های وسیعی می باشد و در بین اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس قرار دارد، این امر باعث شده تا تغییرات آب و هوای آمریکا بسیار زیاد باشد که در مطالب زیر به برخی از این موارد اشاره کرده ایم. امیدواریم که اطلاعات زیر که توسط گروه کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده برای شما مفید واقع گردد و پاسخ به سوالات متداول داده شود.

•        شرایط زندگی در آمریکا چگونه است؟

•        آیا با جغرافیای کشور آمریکا آشنا هستید؟

•        آیا آمریکا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

•        برای کار یا تحصیل چطور؟


درباره کشور آمریکا و جغرافیای آن

ایالات متحده آمریکا که به اختصار USA یا US هم نامیده می شود، کشوری بزرگ و پر وسعت در قاره آمریکای شمالی ما بین کشورهای کانادا در شمال و مکزیک در جنوب است. آمریکا کلا از 50 ایالت، یک بخش فدرال و پنج قلمرو خودگردان اصلی و تملکات مختلفی تشکیل شده است. این کشور از لحاظ وسعت با 9.8 میلیون کیلومتر مربع سومین یا چهارمین کشور بزرگ جهان و از لحاظ جمعیتی با 328 میلیون نفر سومین کشور پرجمعیت جهان محسوب می گردد. پایتخت این کشور واشنگتن دی سی و پرجمعیت ترین شهر آن نیویورک سیتی می باشد.

زبان ملی مردم آمریکا، زبان انگلیسی است و جالب اینکه 73.1% از نژادهای آمریکایی را نژاد سفید تشکیل می دهد و سیاه پوستان حدود 13.4% از جمعیت نژادی آمریکا را تشکیل می دهند. اما از لحاظ نظام سیاسی آمریکا نظام جمهوری مشروطه ریاست جمهوری فدرال در این کشور حاکم است. ارز رایج و بین المللی آمریکا دلار است که با حرف اختصاری ($) نشان داده می شود. مطابق آخرین آمارهای موجود در سال 2019 جمعیت این کشور حدود 328239523 نفر بوده است؛ از این تعداد جمعیت نیز حدود تقریبا نیمی از جمعیت آمریکا (48.5%) مسیحی پروتستان می باشند.


جغرافیای سرزمینی آمریکا

مساحت ایالات متحده از سال 1989 تا 1996، 610,372,9 اعلام شده، مساحت ذکر شده در سال 1997 به 091,629,9 کیلومتر مربع تغییر یافت؛ این تغییر بر اثر اضافه شدن مساحتی به دریاچه های بزرگ و آب های ساحلی این کشور بود در ادامه در سال 2004 این مساحت مجددا به 420,631,9 کیلومتر مربع تغییر یافت؛ در سال 2007 با اضافه شدن به آب های این سرزمین مساحت این کشور به 630,826,9 کیلومتر مربع رسید. گفتنی است که سازمان CIA WORDL FACTBOOK این مساحت را در حال حاضر 675,826,9 کیلومتر مربع اعلام کرده است و بخش آمار سازمان ملل نیز مساحت 055,629,9 کیلومتر مربع را ثبت کرده است؛ این آمار در مورد ایالات و مرزهای آبی کشور آمریکاست که سرزمین های خارج کشور از این آمار مستثنی می باشد.

کشور آمریکا دارای توپوگرافی متنوعی می باشد، دشت ساحلی وسیع و مسطح در شرق که شامل سواحل وسیع اقیانوس اطلس نیز می شود؛ این سواحل وسیع و دشت مانند مانع ساحلی وسیع و طولانی می مانند که سواحل ایالات متحده را تشکیل می دهند که بخش اعظم آن از ماسه و شن نرم تشکیل شده است. فلوریدا رشته ای از جزایر مرجانی می باشد که به جنوبی ترین شهر در سرزمین اصلی ایالت متحده یعنی key west می رسد. در این کشور مناطق زیادی وجود دارد که دارای تپه، کوه ها و مجموعه متنوعی از جنگل های مرطوب و نیمه گرم سیری و معتدل است، در منطقه می سی سی پی کوه های کم ارتفاعی به نام آپاچی وجود دارد که ساحل های شرقی را از دریاچه بزرگ این ایالت جدا می کند.


جغرافیای ایالتی آمریکا

اصطلاح ایالات متحده یا United States را زمانی به کار می برند که می خواهند این کشور را بیشتر از حیث جغرافیای بررسی کنند. ایالات متحده از 50 ایالت مختلف با فرمانداری های مختلف تشکیل شده است که همه زیر یک پرچم به صورت متحد همکاری می کنند. در جدول زیر به اسامی تمام این ایالات به همراه شهرهای مهم آمریکا پرداخته ایم :

نام مرکز پر جمعیت ترین شهر
آلاباما مونتمگری برمینگهم
آلاسکا جونو انکوریج
آریزونا فینیکس فینیکس
آرکانزاس لیتل راک لیتل راک
کالیفرنیا ساکرامنتو لس آنجلس
کلرادو دنور دنور
کنتیکت هارتفورد بریجپورت
دلاویر دوور ویلمینگتن
فلوریدا تالاهاسی جکسون ویل
جورجیا آتلانتا آتلانتا
هاوایی هونولوو هونولولو
آیداهو بویزی بویزی
ایلینوی اسپرینگ فیلد شیکاگو
ایندیانا ایندیانا پولیس ایندیانا پولیس
آیووا دی موین دی موین
کانزاس توپیکا ویچیتا
کنتاکی فرانکفورت لویی ویل
لوئیزیانا باتون روژ نیواورلئان
مین آگوستا پرتلند
مریلند آناپولیس بالتیمور
ماساچوست بوستون بوستون
میشیگان لنسینگ دیترویت
مینه سوتا سینت پال مینیاپولیس
میسیسپی جکسون جکسون
میزوری جفرسون سیتی کانزاس سیتی
مونتانا هلنا بیلینگز
نبراسکا لینکلن اوهاما
نوادا کارسون سیتی لاس وگاس
نیو همشایر کنکورد منچستر
نیوجرسی ترنتون نیوآرک
نیومکزیکو سانتافه آلبوکرکی
کارولینای شمالی< رالی شارلوت
داکوتای شمالی بیسمارک فارگو
اوهایو کلمبوس کلمبوس
اوکلاهاما اکلاهوما سیتی اکلاهوما سیتی
اورگن سیلم پورتلند
پنسیلوانیا هریسبورگفیلادلفیا
رود آیلند پراویدنس پراویدنس
کارولینای جنوبی کلمبیا کلمبیا
داکوتای جنوبی پییر سو فالز
تنسی نشویل ممفیس
تگزاس آستین هیوستون
یوتا سالت لیک سیتی سالت لیک سیتی
ورمانت مونپیله برلینگتون
ویرجینیا ریچموند ویرجینیا بیچ
واشینگتن المپیا سیاتل
ویرجینیای غربی چارلستون چارلستون
ویسکانسین مدیسن میلواکی
وایومینگ شاین شاین


جغرافیا و اقتصاد برتر آمریکا

ایالات متحده آمریکا با مساحت کلی (آب و خاک) کمی بزرگتر یا کوچکتر از جمهوری خلق چین است و این کشور را به سومین یا چهارمین کشور بزرگ جهان تبدیل کرده است. آمریکا و چین در کل مساحت از کشورهای روسیه و کانادا کوچکتر هستند و اما بزرگتر از برزیل، اما گفتنی است با احتساب فقط مساحت زمین ایالات متحده سومین کشور پهناور بعد از روسیه و چین است. باید این را بدانید که این رتبه بندی به 2 ادعا کشور چین می تواند متغیر باشید، اولی ادعای چین در مورد akasi chin و دیگری در مورد tract karakoram tract هر دو این سرزمین های ذکر شده توسط کشور هند نیز ادعا می شوند. همین بزرگی از نظر اقتصاد آمریکا صحت دارد و از حیث تولید ناخالص داخلی (GDP) با درآمد حدود 21427700$ میلیون دلار برتر و سرتر از رقیب سنتی خود چین با حدود 14342903$ میلیون دلار می باشد. همین امر در کنار استاندارد زندگی بالا سبب شده که تا اغلب سرمایه گذاران خارجی آمریکا را به عنوان مقصد شماره یک جهانی بدانند و درپی اخذ ویزای اقامت این کشور باشند. بنابر قوانین ایالات متحده، سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی برای مهاجرت به این کشور مرفه و ثروتمند 3 راه پیش رو دارند که می تواند منجر به اخذ گرین کارت آمریکا نیز شود:

✓     ویزای EB5 با سرمایه گذاری منطقه ای به میزان 500000 $ (دلار)

✓     ویزای EB5 با سرمایه گذاری مستقیم به همان مبلغ

✓     ویزای سرمایه گذار E2

علاوه بر این موارد، آمریکا بهترین شرایط کاری و بازار کار را برای کارگران خارجی دارد که مشتاق مهاجرت کاری به آمریکا هستند. چرا که نرخ بیکاری آمریکا از 14.7% ماه آوریل به 11.1% ماه ژوئن کاهش یافته است. در حالی که متوسط دستمزد کارگری در آمریکا حدود 4177$ (دلار) می باشد که بسیار بیشتر از اغلب کشورهای جهان می باشد.


جغرافیای اقلیمی آمریکا

کشور آمریکا از آب و هوای خشک و سرد در مناطق غربی یعنی آیداهو و داکوتاس، آب و هوای داغ و بیابانی و نیمه خشک در جنوب غربی، آب و هوای مرطوب در شمال این کشور برخوردار می باشد. البته به دلیل اینکه این کشور از اطراف در مجاورت با اقیانوس آرام و اطلس می باشد، از تغییرات آب و هوایی ناگهانی از قبیل طوفان های خشمگینی برخوردار می باشد که هر ساله خسارات بسیار سنگینی را به این کشور وارد می کند. شهر ویرجینیا آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب را داراست، در امتداد و مجاورت ساحل با اقیانوس اطلس آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب را از جنوب به مرکز فلوریدا میتوان حس کرد.

همینطور آب و هوای مدیترانه ای را در بیشتر سواحل کالیفرنیا میتوان حس نمود، در حالی که فلوریدا جنوبی دارای آب و هوای گرمسیری و گرمترین منطقه در سرزمین اصلی ایالات متحده است، مناطق هاوایی نیز دارای آب و هوای گرمسیری می باشد.


در این مقاله سعی بر این شد تا اطلاعاتی کلی از وضع جغرافیایی ایالات متحده آمریکا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ با وجود فراوانی اطلاعات در مورد جغرافیای این سرزمین پهناور امکان این می باشد که برای شما عزیزان سوالات بیشتری درباب مهاجرت به آمریکا پیش آید، در صورت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از اطلاعات بیشتری بهره بگیرید.