پیدا کردن کار در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه از موضوعاتی می باشد که دغدغه بسیاری از دانشجویان و متخصصان برای مهاجرت کاری به این کشور است؛ وجود فرصت‌های شغلی فراوان برای افراد متخصص و با مهارت، این کشور را برای کاریابی مناسب کرده است. برای کار در ترکیه اخذ مجوز کاری از سوی وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (MLSS) ضروری می باشد. اگر فرد موفق به دریافت ویزای کاری در ترکیه شود، از امتیازاتی چون دریافت خدمات درمانی، حقوق بازنشستگی، تابعیت پس از 5 سال برخوردار خواهد شد. افراد تا قبل از اخذ اقامت و تابعیت ترکیه تنها مجاز به اشتغال در مشاغل خصوصی هستند و به طور قانونی اجازه کار در مشاغل دولتی را ندارند. برای آشنایی با شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه در سال 2020 با کارشناسان و وکلای زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.


وضعیت کار در ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه 13.48% است و وضعیت اقتصادی نسبتاً خوبی بین کشورهای خاورمیانه دارد. معمولاً ساعت کاری در ترکیه از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر بوده و میانگین مجموع ساعت کاری در هفته حدود 45 ساعت در هفته می رسد. تسلط به زبان ترکی برای پیدا کردن کار و برقراری ارتباط ضروری است. به طور کلی میانگین حقوق در ترکیه به ازای یک ساعت 45 TRY (لیر) است که این حقوق با توجه به سطح تحصیلات، سابقه کار، مهارت شغلی و شهر محل کار متفاوت می باشد؛ به طور مثال میانگین حقوق در کلان شهرهای ترکیه از سایر شهرها بالاتر است (البته هزینه زندگی در این کلان شهرها نیز بالاتر می باشد) و میانگین حقوق ماهیانه مشاغل دولتی به طور معمول 5% بیشتر از مشاغل خصوصی است. هموطنان گرامی در جدول زیر می توانند با میانگین درآمدی و حداکثر و حداقل درآمد در ترکیه 2020 آشنا شوند:

سطح درآمد مقدار ماهیانه (لیر)
حداقل درآمدی 1980 TRY
میانگین درآمدی 7830 TRY
حداکثر درآمدی 35000 TRY

اما متقاضیان گرامی که قصد کار در ترکیه را دارند باید بدانند که بیشترین سطح درآمدی در این کشور با توجه به سابقه کاری و نیز سطح تحصیلات افراد به آنها تعلق می گیرد. برای اینکه از اهمیت سابقه کاری و سطح تحصیلات باخبر باشید بهتر است بدانید که بالاترین درصد افزایش درآمد با 36% متعلق به کارگران دارای سابقه کاری بالای 5 سال و مدرک لیسانس با افزایش 29% می باشد؛ پس داشتن رزومه (CV) قوی در پیدا کردن کار در ترکیه اهمیت ویژه ای دارد.


پیدا کردن کار در ترکیه و ویزای کاری

مطابق قوانین ترکیه برای دریافت ویزای کاری فرد می تواند به دو صورت اقدام نماید، اولین راه دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای ترک و راه بعدی تأسیس شرکت در کشور ترکیه است. فرآیند اخذ ویزای کاری به این صورت است که پس از دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرما فرد ابتدا درخواست ویزای کاری خود را به سفارت ترکیه تحویل می دهد، در قدم بعدی کارفرمای ترک مدارک لازم را به وزارت کار در ترکیه ارسال می نماید و درخواست شما بررسی می شود و نتیجه به صورت تلفنی یا ایمیل به شما اطلاع داده می شود.

لازم به ذکر است که مدت اعتبار ویزای کاری از طریق پیشنهاد کارفرما به زمان قرارداد بستگی دارد. بهتر است قبل از اقدام برای درخواست ویزای کاری به مشاغلی که در ترکیه با کمبود نیرو مواجه هستند توجه داشته باشید؛ احتمال دریافت مجوز کاری در برخی مشاغل مانند معلمی زبان فرانسوی، خلبانی، جوشکاری زیر دریا، کارگران فصلی و برنامه نویسی بالاتر می باشد، هر مجوز کاری نیز مخصوص یک شغل خاص است. برای کسب ویزای کاری ارئه مدارک زیر به سفارتخانه الزامی می باشد:

•        مدارک پزشکی

•        مدارک شناسایی

•        مدارک تحصیلی

•        پاسورت بین المللی معتبر

•        رزومه و سابقه های کاری

•        مدرک زبان معتبر

•        پیشنهاد کاری از کارفرمای کمپانی معتبر


انواع ویزای کاری در ترکیه

کلا بدون ویزای کاری و مجوز کار معتبر نمی توان قانونا در ترکیه 2020 کار و زندگی کرد؛ شاه کلید برای درخواست این ویزا نیز داشتن پیشنهاد کاری از یک شرکت ترکیه ای می باشد. این کارفرمای ترک است که باید مجوز کار (معادل اقامت ترکیه) را از وزارت کار ترکیه درخواست کند. پس از آن کارجو بایستی برای اخذ ویزای کاری ترکیه به سفارت مراجعه کند؛ با این شرایط ویزای کار ترکیه به دو صورت برای متقاضیان صادر می شود:

•        ویزای کار موقت ترکیه (با اعتبار 1 ساله ولی تمدید پذیر)

•        ویزای کار نامحدود (با اعتبار نامحدود یا همان اقامت دائم)

برای اخذ ویزای کار نامحدود ترکیه نیز اقامت 8 ساله در ترکیه الزامی است. در جدول زیر اطلاعات ویزای کاری ترکیه با جزئیات کامل آمده است:

نوع ویزا ویزا کاری یا Calişma Izini
مرجع ارزیابی و صدور وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه MLSS
مرجع درخواست ویزا از خارج و داخل ترکیه سفارت ترکیه و اداره پلیس محلی
اعتبار 1 ساله (قابل تمدید)
هزینه درخواست 1000$ (دلار آمریکا)

روش های پیدا کردن کار در ترکیه

به سه طریق می توان برای پیدا کردن کار در ترکیه اقدام کرد، که این 3 طریق شامل، دریافت دعوت‌نامه همکاری از یکی از شرکت‌های ترکیه، مراجعه به وب‌سایت‌ها، جستجوی کار در نشریات و روزنامه ها و مؤسسات کاریابی در ترکیه. در این بین مراجعه به مؤسسات کاریابی آسان ترین راه جهت پیدا کردن کار در ترکیه است که دانشجویان و خارجیان بسیاری جهت پیدا کردن کار پاره وقت یا تمام وقت به آن مراجعه می کنند. این مؤسسات با مجوز رسمی این کشور، لیستی از به روزترین درخواست‌های همکاری از سوی کارفرمایان را در اختیار دارند که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت‌های هر یک از آن‌ها را به طور روزانه چک کرده و برای پیدا کردن شغل مناسب خود اقدام نمایید. مهم‌ترین وب‌سایت‌های کاریابی در کشور ترکیه عبارت‌اند از:

•        Expat.com

•        Yenibiris.com

•        Reed.co.uk

•        Iskur

•        Totaljobs

•        Secretcv.com

•        www.Karyer.com

•        eleman.net

•        www.cvyolla.com

•        Sahebindan.com


نقش رزومه در پیدا کردن کار در ترکیه

تهیه رزومه (CV) قوی و مختصر که شامل سوابق کاری، مهارت‌ها و میزان تحصیلات است و برای کاریابی متقاضیان در ترکیه ضروری است. علاوه بر رزومه ارائه معرفی نامه قوی و مختصر شانس افراد را برای کاریابی بالا می برد. یکی از مزایا کاریابی با ویزای توریستی این است که افراد با مطالعه روزنامه ها و نشریات یا وب سایت‌های کاریابی می توانند به صورت حضوری به شرکت‌های دولتی یا خصوصی مراجعه کرده و با ارائه رزومه و شرح برنامه و سوابق خود شانس دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرما را ارتقا دهند.

افراد می توانند برای دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای ترک به سفارت خانه ترکیه مراجعه کنند، این فرایند معمولاً 1 ماه طول می کشد. در صورت موافقت سفارت این کشور با فرد، وی به کارفرماهای ترکیه ای معرفی می گردد. پس از انعقاد قرارداد با کارفرمای مورد نظر می توان مجوز کار این کشور را دریافت نماید. در صورتی که فرد به مدت 3 سال به‌ طور مداوم در این کشور به انجام کار بپردازد، می ‌تواند برای تبدیل اقامت ترکیه به تابعیت اقدام نماید.


پیدا کردن کار برای مهاجران در ترکیه

با اینکه به برخی از مشاغل نظیر کار در بیمارستان‌ها، مشاغل مهارتی، ادارات دولتی در ترکیه مجوز کاری تعلق نمی گیرد، اما برخی مشاغل هستند که بازار کار مناسبی برای خارجی ها دارند. یکی از این مشاغل آموزش زبان انگلیسی در ترکیه است، آموزش زبان انگلیسی در کشور ترکیه امری می باشد که سالانه باعث ایجاد مشاغل زیادی برای دانشجویان در حال تحصیل در این کشور و سایرین نیز شده است. اشخاص متقاضی با ارائه مدارک رسمی و گواهینامه های تدریس می توانند مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است که کار نیمه وقت در ترکیه به خصوص در حیطه گردشگری در سرتاسر این کشور نیز مهیاست که برای مهاجران مناسب می باشد.


با توجه به تشابه فرهنگی که بین دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد و عواملی نظیر کوتاه بودن مسافت این دو کشور، پایین تر بودن هزینه های زندگی در کشور ترکیه و رشد اقتصادی رو به افزایش ترکیه در زمینه های مختلف صنعتی، کشاورزی و گردشگری، کاریابی و شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان بسیار ایده آل و مناسب است. در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار و تحصیل را دارید،‌ می‌توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.