زبان رسمی آلمان

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی (Deutsche Sprache) است که از خانواده زبان هندو-اروپایی و زیر مجموعه زبان ژرمنی غرب میباشد. اولین بار زمانی زبان آلمانی شنیده شد که بلندگوهای آلمانی با رومیان تماس گرفته بود، که در قرن اول قبل از میلاد تاریخ این زبان را ثبت کرده است. نخستین اشکال زبان آلمانی که به صورت استاندارد مدرن درآمد در اواسط قرن 8 میلادی به اثبات رسید. داشتن علم زبان آلمانی در برقراری ارتباط با مردم و صحبت با آن ها در کشور آلمان و درنتیجه اقامت راحت تر در این کشور بسیار با اهمیت می باشد؛ به خصوص اگر هدف فرد برای مهاجرت کار و یا تحصیل در آلمان باشد، فراگیری زبان آلمانی امری ضروری است. آلمان با توجه به اقتصاد قوی که دارد یکی از بهترین کشورهای اروپایی در زمینه تحصیل و کار است که هرساله مهاجران زیادی از این روش ها به کشور آلمان مهاجرت می کنند.

•        چه کشورهایی به زبان آلمانی صحبت می کنند؟

•        رتبه بندی های زبان آلمانی به چه صورت است؟

•        بجز زبان آلمانی با چه زبان های دیگری در این کشور صحبت می کنند؟


رتبه بندی های میزان دانش زبان رسمی آلمان

میزان اطلاعات و دانش زبان آلمانی در سطوح مختلفی دسته بندی می شود که در ادامه برای آشنایی بیشتر در مورد این زبان، در مورد این دسته بندی ها صحبت خواهد شد:

سطح A1 : شخص در این سطح می تواند واژه های روزمره و جملات ساده را که مرتبط با نیازهای مشخصی است، درک کرده و بکار برد و می تواند خود را معرفی نموده و سوال های کوتاهی از دیگران بپرسد. برای مهاجرت تحصیلی به آلمان این سطح از زبان حداقل زبان مورد نیاز برای دانشجویان می باشد.

سطح A2 : شخص در این سطح می تواند واژه هایی که کاربرد زیادی در زندگی روزمره شخص دارد مثل اطلاعات درباره خود شخص و خانواده اش، خرید، اطلاعاتی در مورد کار و محیط اطراف را درک کند و به زبان ساده منظور خود را به دیگران برساند.

سطح B1 : شخص در این سطح می تواند در صورتی که در مورد مسائل آشنا صحبت شود، متوجه موضوع شود و نکات اصلی آن را درک کند، و با مواردی که در آن کشور روبرو شود، بتواند از پس مشکلات خود برآید و با جملات ساده و پیوسته خواسته خود را بیان کند.

سطح B2 : شخص در این سطح میتواند نکات اصلی و کلیدی متون را متوجه شود و در رشته هایی که در آن تخصص دارد بحث های موجود را دنبال کند و می تواند با شخص دیگری در این باره به راحتی و بدون مشکل بحث کند.

سطح C1 : شخص در این سطح میتواند به راحتی و بدون هیچ مشکلی متون طولانی که از کلمات سطح بالایی در آن استفاده شده را متوجه شود و بدون هیچ پس زمینه قبلی به روانی و درست به صحبت بپردازد، بدون آن که لازم باشد به دنبال کلمه مناسب بگردد.

سطح C2 : شخص در این سطح عملا تمام جملاتی که میخواند و یا میشنود را بدون هیچ مشکلی متوجه می شود و همانند یک شخص بومی آلمان به این زبان مسلط میباشد.


زبان رسمی آلمانی در سایر کشور ها

زبان آلمانی یکی از رایج ترین زبان اتحادیه اروپاست؛ بیشترین افرادی که به این زبان صحبت می کنند در کشورهای آلمان، شرق بلژیک، لیختن‌اشتاین، لوگزامبورگ، اتریش، آلتو آدیجه، آلزاس، سوئیس، لورن و جنوب دانمارک زندگی می کنند. متون علمی در سطح بین المللی بیشتر به زبان انگلیسی و پس از آن به زبان آلمانی است. زبان آلمانی به 2 گویش اصلی آلمانی پایین و آلمانی بالا صحبت میشود؛ همچنین این زبان، زبان اقلیت‌هایی در نامیبیا و رومانی است. کشور آلمان تنها کشوری نیست که آلمانی زبان رسمی آن کشور است و علاوه بر آن 6 کشور دیگر هم که در ذیل ذکر می شود زبان آلمانی زبان رسمی آن ها شناخته میشود:

اتریش: در همسایگی جنوبی آلمان قرار دارد و جمعیتی بالغ بر 8.9 میلیون نفر دارد. زبان آلمانی زبان رسمی آن‌هاست و اکثر مردم به این زبان صحبت می‌کنند.

سوئیس: تنها کشور آلمانی زبان که عضو اتحادیه اروپا نیست؛ اکثر 8.5 میلیون شهروند سوئیس به زبان آلمانی صحبت می‌کنند.

بلژیک: اگرچه زبان رسمی بلژیک، هلندی است اما برخی از شهروندان به زبان فرانسوی و آلمانی صحبت می‌کنند. از بین این 3 زبان، آلمانی کمترین میزان بومی را دارد و بیشتر در بین بلژیکی‌هایی رایج است که در شهرهای مرزی آلمان و لوکزامبورگ زندگی می‌کنند.

لوکزامبورگ: بیشتر شهروندان لوکزامبورگ آلمانی صحبت می‌کنند. لوکزامبورگ در مرز غربی آلمان قرار دارد و از آن به عنوان یک کشور آلمانی‌ زبان یاد می شود.

لیختن اشتاین: این کشور بین اتریش و سوئیس قرار گرفته است. در این کشور بسیاری از روزنامه ها به زبان آلمانی چاپ می شود.

التو آدیجه (ايتاليا): التو آدیجه که با نام تيرول جنوبی نیز شناخته می شود؛ زبان رايج مردم در این منطقه آلمانی است و آمار نشان می‌دهد تقريبا 62% شهروندان به زبان آلمانی صحبت می‌ كنند.


میزان اهمیت زبان رسمی کشور آلمان

بیش از 95% از مردم کشور آلمان، به زبان آلمانی به عنوان اولین زبان خود صحبت می کنند. زبان اقلیت کشور آلمان شامل صربی است، که در شرق آلمان 0.01% افراد به این زبان صحبت می کنند، رومانی و دانمارکی دو زبان اقلیت دیگر در این کشور است، که حدود 0.08% مرم آلمان به زبان رومی و حدود 0.06% از جمعیت کشور دانمارکی صحبت می کنند که به طور عمده این افراد در مناطق امتدادی مرز دانمارک هستند. افراد مهاجر به آلمان اغلب به زبان های مادری خود صحبت می کنند، که شامل ترکی که حدود 1.8%، کردی 0.3% و روسی هستند. افرادی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند برای آن که بتوانند با مردم این کشور ارتباط برقرار کنند، داشتن دانش زبان آلمانی بسیار مهم است به طوری که میتوان گفت در اکثر دانشگاه های آلمان دروس به زبان آلمانی تدریس می شود.

برای آن که شخص بتواند پذیرش دانشگاه های کشور آلمان را دریافت کند لازم است که مدرک زبان آلمانی را دارا باشد، همچنین در اکثر موارد برای دریافت ویزای کاری در کشور آلمان داشتن دانش زبان آلمانی در سطح B1 بسیار مهم است. حتی اگر شخصی بتواند کاری پیدا کند که به زبان آلمانی نباشد، از آن رو که زبان آلمانی زبان رسمی این کشور است و لازمه تعاملات فرد با دیگر افراد است، کمبود این دانش زندگی را برای شخص دشوار می سازد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت به آلمان می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید؛ متخصصین ما آماده خدمات به شما عزیزان هستند، امیدواریم بتوانیم سهم کوچکی در رسیدن به موفقیت شما داشته باشیم.