اطلاعات عمومی دانمارک

علاقه مندان مهاجرت به کشور دانمارک با دریافت اطلاعات عمومی درباره دانمارک می توانند شناخت بیشتری به این کشور پیدا کنند. دانمارک یا در واقع پادشاهی دانمارک یکی از کشورهای منطقه اسکاندیناویست و در گذشته در بین قرن هشتم تا دهم سرزمین وایکینگ ها بوده است. دانمارک امروزه یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن اروپا می باشد و مردم آن به عنوان شادترین مردم جهان معرفی شده اند. دانمارک امروز دارای یک نظام آموزشی پیشرفته، اقتصادی پایدار و کشور صلح طلب است؛ همچنین به کم ترین میزان اختلاف طبقاتی در میان مردم شناخته میشود. دانمارک با کشور آلمان مرز زمینی دارد و از طریق یک پل به سوئد متصل شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دانستنی ها و اطلاعات عمومی دانمارک می توانید به این مقاله منتشر شده از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توجه کنید.

نام کشور: دانمارک
سیستم حکومتی: سلطنتی مشروطه و پارلمانی
جمعیت: 5.8 میلیون نفر
روز ملی: 5 ژوئن
پایتخت: کپنهاگن
زبان رسمی: دانمارکی
واحد پول ملی: کرون

دانستنی های دانمارک و جغرافیا

دانمارک یک کشور اسکاندیناوی واقع در شمال اروپا می باشد؛ این کشور از شبه جزیره گوتلند و چندین جزیره در دریای بالتیک تشکیل شده که از آن به مجمع الجزایر دانمارک یاد می شود. دانمارک در جنوب غربی سوئد و در جنوب نروژ واقع شده و با کشور آلمان از جنوب هم مرز است. دانمارک با هر دو دریای بالتیک و شمالی در امتداد 8،750 کیلومتر خط ساحلی خود مرز دارد. این کشور در مجموع 43،098 کیلومتر مربع مساحت دارد که شامل شبه جزیره گوتلند و بیش از 400 جزیره به نام های مختلف دیگر است. دانمارک 443 جزیره نامگذاری شده دارد که از این تعداد 72 جزیره دارای ساکن هستند، بزرگترین جزایر دانمارک زلاند (Sjælland) و فانن Funen)) هستند؛ همچنین جزیره بورنولم در شرق کشور، در دریای بالتیک واقع شده است. بسیاری از جزایر بزرگتر توسط پل ها به هم وصل می شوند، پل ارسوند (Øresund) زلاند را با سوئد متصل می کند.


دانستنی های آب و هوای دانمارک

آب و هوای دانمارک علی رغم موقعیت شمالی این کشور، آنقدرها هم سرد نیست. دانمارک در منطقه معتدل آب و هوایی قرار گرفته و هوای معتدل به دلیل وزش باد غربی و دریاهایی که تقریبا به طور کامل دانمارک را احاطه کرده اند می باشد. سردترین ماه ژانویه و گرم ترین ماه آگوست است؛ گرچه گرم ترین شب های تابستان در ماه جولای پدیدار می شود. متوسط دما در طول روز از 2 درجه سانتیگراد در ماه ژانویه تا 20 درجه سانتی گراد در ماه آگوست تغیر می کند. میانگین سرعت باد 7.6 متر در ثانیه است، که به همین دلیل دانمارک یکی از بزرگترین صادرکنندگان توربین های بادی در جهان می باشد.

روزهای بارانی در تمام طول سال وجود دارد در حالی که بارش برف کم تر در طول زمستان اتفاق می افتد. به دلیل موقعیت شمالی دانمارک در اسکاندیناوی در اروپا، طول ساعات روز بسیار متفاوت است؛ در طول زمستان، طلوع آفتاب حدود 8 صبح و غروب آفتاب در 3:30 بعد از ظهر می باشد، در حالی که یک روز تابستان از 3:30 صبح آغاز می شود و غروب خورشید تا 10 شب است.


اطلاعات عمومی درباره زبان دانمارک

زبان رسمی دانمارک دانمارکیست و این زبان مادری تقریباً کل مردم دانمارک است و زبانیست که در بیشتر مواقع رسمی مورد استفاده قرار می گیرد. زبان دانمارکی از سال 1973 زبان رسمی در اتحادیه اروپا بوده است. زبان دانمارکی تا حدودی اصیل باقی مانده، به این دلیل که تاثیر کمی از شهروندان خارجی ساکن دانمارک و یا مهاجران تابعیت دانمارکی قرار گرفت. دانمارکی در جزایر فارو و گرینلند کاربرد گسترده ای دارد و در مدارس این کشور اجباری است. تا اواخر دهه 1990، زبان رسمی دانمارک همچنین اولین زبان خارجی بود که در مدارس ایسلند تدریس می شد؛ البته هنوز هم، زبانیست که معمولا در کشورهای دیگر اسکاندیناوی مورد استفاده قرار می گیرد. حدود 50،000 شهروند آلمانی به زبان دانمارکی صحبت می کنند. زبان های انگلیسی و سوئدی به عنوان زبان های غیر رسمی در دانمارک صحبت می شود.


تاریخ دانمارک

تاریخ دانمارک به عنوان یک پادشاهی متحد از قرن 8 آغاز شد، اما اسناد تاریخی منطقه جغرافیایی و مردم ساکن آنجا دانمارکی ها را در اوایل 500 میلادی توصیف می کند. دانمارک دارای پادشاهان وایکینگ به نام های Gorm the Old وHarald  بوده و این سلطنت دانمارک را به قدیمی ترین در اروپا تبدیل می کند. این سرزمین که اکنون به عنوان دانمارک شناخته می شود تاریخ بسیار غنی دارد و محل پادشاهان مختلفی بوده است. تاریخ دانمارک به ویژه بخاطر موقعیت جغرافیایی آن بین دریاهای شمال و بالتیک، یک موقعیت مهم استراتژیک و اقتصادی بین سوئد و آلمان، در مرکز مبارزات متقابل برای کنترل دریای بالتیک بوده است. دانمارک مدت طولانی در مورد کنترل منطقه Skånelandene با سوئد و کنترل مناطق شلسویگ و هولشتاین با آلمان اختلاف داشت.

سرانجام، دانمارک در این درگیری ها شکست خورد و مناطق را از دست داد. در سال 1814، دانمارک کنترل مستعمرات قدیمی نروژی در جزایر فارو، گرینلند و ایسلند را به دست آورد. در طول قرن بیستم، ایسلند استقلال خود را به دست آورد و گرینلند و فارو به اجزای جدایی ناپذیر پادشاهی دانمارک تبدیل شدند و شمال شلسویگ در سال 1920 پس از یک رفراندوم دوباره به عضویت دانمارک درآمد. در طول جنگ جهانی دوم، دانمارک توسط آلمان نازی اشغال شد، اما سرانجام در سال 1945 توسط نیروهای انگلیس متفقین آزاد شد و پس از آن به سازمان ملل متحد پیوست. در پی جنگ جهانی دوم و با بروز جنگ سرد متعاقبا، دانمارک سریعا به عضویت اتحاد نظامی ناتو به عنوان عضوی بنیانگذار در سال 1949 پیوست.


ساختار سیاسی دانمارک

دانمارک سلطنتی مشروطه همراه با پارلمان است؛ در حال حاضر ملکه مارگارت دوم به عنوان رئیس تشریفات این کشور شناخته می شود؛ خانواده سلطنتی دانمارک تاثیر سیاسی ندارند، اما از اهمیت نمادین بسیاری برخوردار هستند. دانمارک یک دمکراسی پارلمانی است، پارلمان دانمارک "فولکتینجت" نامیده می شود و دانمارکی ها هر چهار سال یک بار نماینده پارلمان خود را انتخاب می کنند. مهمترین تصمیمات در دانمارک توسط سیاستمداران منتخب در پارلمان ملی، شوراهای منطقه ای یا شوراهای محلی گرفته می شود. پارلمان ملی متشکل از 179 عضو است که برای یک دوره چهار ساله یا فراخوان نخست وزیر انتخاب شده اند. رأی دهندگان می توانند به لیست حزب، به یکی از نامزدهای موجود در لیست حزب یا به یک نامزد مستقل رأی دهند. شهروندان نوردیک و اتحادیه اروپا حق دارند در انتخابات دولت محلی پس از اقامت در دانمارک به شرط اینکه سن بالای 18 سال داشته باشند رای دهند.


حقایقی جالب در مورد دانمارک

•        مردم دانمارک همواره به عنوان شادترین مردم جهان شناخته شده اند.

•        پادشاهی دانمارک شامل سرزمین های خودگردان جزایر فارو و گرینلند در شمال اقیانوس اطلس است.

•        حدود 65% دانمارک مزارع کشاورزی و 11% جنگلی است. دانمارک همچنین سواحل بسیار زیبایی در اطراف خط ساحلی خود دارد.

•        دانمارک دارای 14 جایزه نوبل، عمدتا در ادبیات (4) و فیزیولوژی یا پزشکی (5) است. این کشور با جمعیتی نسبتا کم خود، یکی از بالاترین تعداد برندگان جایزه نوبل در جهان را دارد.

•        دانمارک بخشی از اتحادیه اروپا است، اما این کشور تصمیم به حفظ پول خود کرون دانمارک گرفت.

•        نویسنده و شاعر دانمارکی، هانس کریستین آندرسن، داستانهای قابل توجهی مانند "لباس جدید امپراتور"، "پری دریایی کوچک" و "جوجه اردک زشت" را نوشته است.

•        پرچم دانمارک قدیمی ترین پرچم دولتی در جهان است که هنوز توسط یک ملت مستقل مورد استفاده قرار می گیرد.

•        در زبان دانمارکی کلمه ای به معنی "لطفا" وجود ندارد.

•        شیرینی دانمارکی در واقع از وین اتریش سرچشمه می گیرد.

•        بیش از 50% مردم در بهترین شهرهای دانمارک برای زندگی دوچرخه سواری می کنند.

•        زبان دانمارکی به دلیل داشتن دسته ای از حروف و تلفظ پیچیده، یکی از دشوارترین زبانها برای یادگیری است.

•        دانمارک 443 جزیره دارد، اما فقط 72 مورد از آنها محل سکونت مردم دانمارک است.

•        در دانمارک هرگز بیش از 52 کیلومتر از اقیانوس دور نخواهید بود.

•        یک قانون غیر رسمی در دانمارک وجود دارد که هیچ کس بهتر از دیگری نیست و آن را "Janteloven" می نامند و این قانون بخش مهمی از فرهنگ و رفتار دانمارکی ها است.


در این مقاله سعی شد اطلاعات عمومی دانمارک در اختیار شما عزیزان قرار گیرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سالها تجربه درباره مهاجرت به کشورهای مختلف دنیا از جمله قاره اروپا آماده همکاری و اخذ پرونده های مهاجرتی شما عزیزان می باشد. برای برقراری تماس می توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کرده و آدرس و شماره تلفن موسسه ما را پیدا کنید.