اطلاعات عمومی اتریش

اتریش یا به زبان آلمانی Osterreich که به معنای پادشاهی شرقی یا امپراتوری شرقی می باشد کشوری در اروپای مرکزیست که با کشورهای آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، اسلوونی، ایتالیا، مجارستان، سوئیس و لیختن اشتاین هم مرز است. این کشور با طبیعتی زیبا و خارق العاده همراه با شهرهای مدرن و پیشرفته مکان بسیار مناسبی برای بازدید و سفر می باشد. هم چنین اتریش مهد موسیقی جهان است و هر سال کنسرت ها و فستیوال های بزرگ موسیقی در آن برگزار می شود. تقریبا دو سوم اتریش از جمله غرب اتریش توسط رشته کوه های آلپ از مزین شده و طبیعتی بکر را در این کشور بوجود آورده است. اتریش داری 9 استان و پایتخت آن شهر وین (Wien) می باشد؛این کشور با وسعت تقریبی 84,000 کیلومتر مربع در مقایسه با سایر کشورهای اروپا تقریبا کوچک است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این مقاله به اطلاعات عمومی درباره اتریش پرداخته است.


جغرافیای اتریش

کشور اتریش کشور اروپایی نسبتا کوچکی می باشد به طوری که از غرب تا شرقش 575 کیلومتر و از شمال تا جنوب آن 294 کیلومتر فاصله دارد. ویژگی اصلی جغرافیایی این کشور رشته کوه های آلپ است که اکثر این کشور را فرا گرفته؛ دانوب، بزرگترین رودخانه اتریش و از غرب تا شرق در سراسر کشور جریان دارد؛ این تنها رودخانه بزرگ اروپاست که این مسیر را دنبال می کند. همچنین کوه های آلپ به عنوان یک آبشار عمل می کنند و تمام رودخانه های اصلی شمال کوه های مرکزی به دانوب می ریزد. رودخانه هایی در جنوب رشته کوه مرکزی به رودخانه دراو  که به طور مستقل به صربستان جریان دارد سرانجام درون دانوب خالی می شود.


آب و هوای اتریش

از آنجا که اتریش در اروپای مرکزی واقع شده از یک طرف تحت تاثیر آب و هوای اقیانوسی از غرب (اقیانوس اطلس) و از طرف دیگر آب و هوای قاره ای است. اقلیم اقیانوس اطلس اغلب مسئول بارندگی زیاد به ویژه بارش برف در زمستان می شود همچنین باعث ایجاد اعتدال دما در دیگر فصول می شود. آب و هوای اتریش قاره ای بوده و تفاوت زیادی در دما می گذارد و تابستان های گرم و زمستان های سرد را موجب می شود. جنوب اتریش نیز تحت تاثیر دریای مدیترانه قرار می گیرد. باران های شدید در طول سال در اتریش رخ می دهد. رشته کوه های آلپ های شمالی اغلب به عنوان یک مانع آب و هوایی عمل می کند و موجب می شود میزان بارندگی در قسمت شمالی بیشتر از بخش جنوبی دامنه کوه باشد. به طور کلی، میزان بارش از غرب به شرق اتریش کاهش می یابد.

اتریش در منطقه آب و هوایی معتدل واقع شده؛ زمستان اتریش سرد است و دمای آن بسته به منطقه، ممکن است به 15-20 درجه زیر صفر کاهش یابد؛ بارش برف در زمستان رایج می باشد. در حدود ماه مارس درجه حرارت بالا می رود و به حدود 13 درجه سانتیگراد می رسد. دمای حدود 20 درجه در ماه می در بسیاری از مناطق اتریش می باشد. در طول ماه های تابستان جولای و آگوست درجه حرارت می تواند تا 30 درجه نیز افزایش یابد. پاییز در ماه سپتامبر آرام آرام شروع می شود و میزان دما تا ماه نوامبر کاهش می یابد. وزش باد در اتریش غالبا از غرب و رطوبت در این مناطق بیشتر است و به سمت شرق کاهش می یابد. مناطق مرطوب تر غربی اتریش تحت تاثیر آب و هوای اقیانوس اطلس است که میزان بارندگی سالانه حدود 1000 میلی متر را تجربه می کند.


مردم اتریش

اتریش تقریبا 8.8 میلیون نفر جمعیت دارد و به طور متوسط به ازای هر یک کیلومتر مربع، 105 نفر در کشور زندگی می کنند. بیشترین میزان تراکم جمعیت در پایتخت وین با 4300 نفر در هر کیلومتر مربع وکمترین میزان تراکم در تیرول (Tyrol) با 57 نفر در هر کیلومتر مربع است. اکثر مردم در شهرهای مهم اتریش تقریبا 88% به زبان آلمانی صحبت می کنند و آلمانی زبان رسمی مردم این کشور است؛ سایر زبانهای محلی در اتریش شامل مجارستانی، کرواتی، صربی، بوسنیایی، ترکی و لهستانی می باشد. در اتریش تعداد زن و مرد تقریبا برابر است و هر زن به طور میانگین 1.46 فرزند به دنیا می آورد. طبق آمار منتشر شده امید به زندگی در زنان در سن 83.7 سال و برای مردان 78.9 سال است. نزدیک به 1.5 میلیون نفر از مردم اتریش را مهاجرین تشکیل می دهند یعنی به ازای هر 6 نفر 1 نفر مهاجر می باشد.


ساختار سیاسی اتریش

اتریش یک کشور فدرال دموکراتیک، دموکراسی پارلمانی است که در آن تقسیم قدرت ها به 3 دسته جدا و مجزا که شامل قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائی است، تقسیم می شود. بصورت کلی 6 حزب مختلف در مجلس نمایندگی فعالیت دارند و آنها هر 5 سال یکبار توسط مردم انتخاب می شوند. دو مجلس اتریش مجلس شورای ملی و بوندسرات هستند. دولت فدرال از اکثریت پارلمان تشکیل شده و مسئولیت اجرای قوانین در اتریش را بر عهده دارد که متشکل از صدراعظم فدرال، معاون صدر اعظم و چند وزیر است. از 16 سالگی، شهروندان اتریشی می توانند رای دهند و در رای گیری ها، رئیس جمهور فدرال و احزاب سیاسی نماینده در پارلمان را انتخاب کنند.


دین مردم اتریش

اتریش با امضای اعلامیه حقوق بشر، آزادی دین را در دستور کار قرار داد؛ به این معنی که مردم می توانند یک مذهب را به دلخواه خود انتخاب کنند. همچنین مجاز به نداشتن دین نیز می باشند. دین در اتریش خصوصیست و بدون توجه به اعتقاد مذهبی خود، با مردم به یک اندازه رفتار می شود. با این حال بیشتر اتریشی ها مسیحی هستند که %70 جمعیت اتریش را تشکیل می دهند؛ زیر گروه های مختلفی که مسیحیان را تشکیل می دهند شامل 60٪ كاتولیك، 6٪ ارتدكس و 4٪ پروتستان است. بخشی از جمعیت اتریش هیچ دینی ندارند و اصطلاحا آتئیست هستند؛ همچنین 8% مردم اتریش مسلمان هستند و 22% دیگر شامل دیگر ادیان مانند یهودی، بودایی و ... می شود. در جدول زیر به طور خلاصه دین مردم اتریش نشان داده شده:

دین مسیحیت دین اسلام دیگر ادیان
کاتولیک پروتستان ارتدکس سونی شیعه 22%
60% 4% 6% 7% 1%

تاریخچه اتریش

در گذشته اتریش جزوی از امپراتوری روم بود، پس از گذشت چند صد سال در زمان انقلاب کبیر فرانسه و جنگ های ناپلئونی سرانجام امپراتوری روم منحل شد. سپس پس از چندین سال سرانجام در سال 1867 امپراتور فرانسیس جوزف تاسیس سلطنت دوگانه اتریش-مجارستان را تصویب کرد. این دولت چند ملیتی پس از جنگ جهانی اول از هم پاشید؛ اتریش به عنوان دولت باقی مانده از سلطنت دوگانه سابق، در سال 1918 به عنوان جمهوری اعلام شد. در سال 1938، این کشور در معرض فشار تجاوز هیتلر و وضعیت ناپایدار سیاسی داخلی قرار گرفت. تا زمان امضای پیمان دولت اتریش در سال 1955، جمهوری مستقل اتریش که در سال 1945 با کمک نیروهای متفقین تاسیس شده بود توسط 4 قدرت بزرگ فرانسه، انگلیس،شوروی و ایالات متحده اشغال شد. در سال 1955، پارلمان اتریش برای تضمین بی طرفی دائمی اتریش، قانون اساسی را تصویب كرد و در همان سال این كشور عضو سازمان ملل شد.


حقایقی درباره اتریش

•        شهر وین پایتخت اتریش دارای بالاترین کیفیت زندگی در جهان است.

•        اتریش به همراه همسایه خود آلمان یکی از سبزترین کشورهای جهان است و بیشتر از هر کشور دیگری بازیافت می کند.

•        کشیدن سیگار در مکان های بسته هنوز در اتریش آزاد است.

•        آدولف هیتلر متولد اتریش است و در وین زندگی کرده است.

•        اتریش از قرن 19 و 20 پیشگام در هنرهای زیبا بود.

•        در کنار فنلاند، ایرلند، مالت، سوئد و سوئیس، اتریش یک کشور اروپاییست که عضو ناتو نیست. پیمان دولت اتریش و قانون اساسی آن اجازه ورود این کشور به اتحادهای نظامی را نمی دهد و اجازه ایجاد پایگاه های نظامی خارجی در قلمرو اتریش را نمی دهد.

•        خوردن قهوه در اتریش بسیار رایج و محبوب می باشد.

•        اتریش مهد موسیقیست و همه ساله  انبوهی از گردشگران برای طعم جادوی موسیقی به اتریش می روند.

•        سلسله بدنام هابسبورگ یکی از قدرتمندترین امپراتوری های اتریش بود که از قرن سیزدهم تا سال 1918 حکمرانی کرد و در آن زمان بر بسیاری از کشورهای اروپایی فرمانروایی می کرد.


در این مقاله سعی شد اطلاعات عمومی درباره اتریش در اختیار خوانندگان عزیز قرار گیرد. چنانچه علاقمند مهاجرت به اتریش هستید و نیازمند مشاوره از بهترین وکیلان، با تجربه و دانش فراوان می باشید، می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت رجوع کرده و برای دریافت هر گونه راهنمایی با این موسسه هم به صورت حضوری و یا به صورت تلفنی ارتباط برقرار کنید.