اقتصاد سوئد

اقتصاد سوئد یکی از اقتصادهای پیشرفته و پویا در میان کشورهای اروپایی است و یکی از کشورهای محبوب برای سرمایه گذاری در شمال اروپا می باشد. این کشور در سال های اخیر بسیار امن بوده و در هیچ جنگی شرکت نداشته و از این رو همواره اقتصادش رشد پیدا کرده است. با توجه به رشد اقتصاد و کیفیت زندگی در سوئد در سال های گذشته این کشور با رشد مهاجرین نیز روبرو بوده است. سوئد با توجه به این که یک کشور غیر نفتی بود اما با تکیه بر صنعت، فن آوری و تولیدات داخلی و منابعی مانند سنگ آهن و چوب و در کل صادرات، پیشرفت کرد. علاوه بر این میزان مالیات در سوئد یکی از بالاترین نرخ ها در جهان بوده و این مالیات صرف خدمات اجتماعی و رفاه مردم شده است. در ادامه مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقتصاد سوئد را بررسی می کند.


درباره اقتصاد سوئد

اقتصاد سوئد یک اقتصاد پیشرفته و بر حول صادرات از جمله صادرات سنگ آهن، انرژی و چوب می باشد. علاوه بر این سوئد در صنایع ماشین آلات صنعتی، تجهیزات الکترونیکی، فولاد، داروهای شیمیایی، آهن، کالاهای خانگی و جنگلداری متمرکز است. صنعت کشاورزی در سوئد نیز یک صنعت مدرن بوده و همچنین در صنایع مهندسی، فولاد، معدن دارای بازار جهانی و بسیار قدرتمند می باشد. سوئد همچنین محل شرکت های بزرگی در زمینه فناوری، تکنولوژی و تجهیزات است. سوئد اقتصادی رقابتی دارد و بخش عظیمی از منابع دولت از طریق مالیات بر درآمد نسبتاً بالا تأمین می شود که توزیع درآمد در کل جامعه را تضمین می کند. همچنین تقریبا 90٪ از کل منابع و شرکت ها متعلق به بخش خصوصی هستند که با اقلیت 5٪ متعلق به دولت و 5٪ دیگر نیز به عنوان تعاونی مصرف کننده یا تولیدکننده فعالیت می کنند.

از آنجا که سوئد به عنوان یک کشور بی طرف در جنگ جهانی دوم بود و در جنگ شرکت نکرد نیازی به بازسازی پایگاه اقتصادی، سیستم بانکی مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر نبود. سوئد در یک سیستم ترکیبی از سرمایه داری پیشرفته و دارای مزایای رفاهی گسترده می باشد و به سطح بالایی از زندگی رسیده است. بیشتر بنگاههای اقتصادی متعلق به بازار و محور بازار هستند اما هنگامی که پرداخت هایی از جمله حقوق بازنشستگی، دستمزد بیمار و کمک هزینه های کودک گنجانده شود تقریبا سه پنجم تولید ناخالص داخلی از بخش عمومی عبور می کند. هزینه های آموزش، مراقبت های بهداشتی و مراقبت از کودک در درجه اول با پرداخت مالیات تامین می شود. با این حال، دخالت دولت در توزیع درآمد ملی در دو دهه گذشته قرن بیستم کاهش یافته است.


اقتصاد سوئد در یک نگاه

تولید ناخالص داخلی (GDP): 528.93  میلیارد دلار در سال 2019
نرخ بیکاری: 6.7% در سال 2020
نرخ رشد تولید ناخالص داخلی: 0.9 در سال 2019
نرخ تورم: 1.5% در سال 2020
تولید ناخالص داخلی سرانه: 51,242$ در سال 2019

صنایع اصلی در سوئد

صنعت کشاورزی حدود 1.4% از تولید ناخالص داخلی و %1.8 از نیروی کار در سوئد را تشکیل میدهد. محصولات اصلی کشاورزی شامل غلات بخصوص جو، گندم و جو و همچنین سیب زمینی و سایر محصولات زراعی ریشه ای، سبزیجات و میوه و همچنین محصولات لبنی، گوشت و چوب هستند. در حالی که تولید بیش از مصرف داخلیست؛ به دلیل عدم تنوع محصولات زراعی، مقدار قابل توجهی مواد غذایی باید وارد شود. این کشور از منابع طبیعی فراوانی شامل جنگل ها، آهن، سرب، مس، روی و انرژی آبی برخوردار است. بخش صنعت حد 22.6٪ از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و تقریبا 18٪ نیروی کار را در سوئد به کار می برد. صنعت این کشور تحت سلطه شرکت های همچون ولوو، اریکسن، ساب، اچ اند ام، الکترولوکس، ABB، Ikea و غیره است.

عمده ترین فعالیت های تولید سوئد شامل چوب، کاغذ، تجهیزات الکترونیکی، فرآوری مواد غذایی صنعتی، محصولات دارویی و غیره می باشد. همچنین فن آوری های جدید و بخشهای بیوتکنولوژی از اهمیت قابل توجهی در اقتصاد برخوردار هستند. سومین بخش عالی صنایع در سوئد شامل ارتباطات از راه دور و تجهیزات اطلاعات فناوری می شود که 80.4٪ از نیروی کار فعال را به کار می گیرد و 65.2٪ از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد.

بخش های اصلی اقتصاد سوئد میزان اشتغال ارزش افزوده بر اساس GDP ارزش افزوده تغییر سالانه
کشاورزی 1.8% 1.4% 0
صنعت 18% 22.1% 3.8%
خدمات 80% 65.2% 1.9%

کشاورزی و اقتصاد سوئد

فصل رشد در سوئد از حدود 240 روز در جنوب تا 120 روز در شمال متغیر است، کمتر از یک دهم مساحت سوئد در حال کشت میباشد. بیشتر زمین های زراعی در جنوب سوئد یافت می شود اما بسته های قابل کشت تا قطب شمال وجود دارد. گندم، جو، چغندر قند، دانه های روغنی، سیب زمینی و سبزیجات محصولات حاکم در جنوب سوئد هستند در حالی که در شمال یونجه و سیب زمینی اصلی ترین محصولات زراعی در سوئد هستند. به طور كلی در کشور سوئد، كشاورزی حیوانات از كشاورزی غلات مهم تر است؛ گاوهای شیرده در تمام نقاط کشور از اهمیت بالایی برخوردار هستند در حالی که پرورش خوک و طیور در جنوب غربی متمرکز است. بازده مزارع سوئد در بین بالاترین مزارع در جهان قرار دارند با این حال، مشکلات زیست محیطی باعث شده است که استفاده از کودها کاهش یابد.


منابع معدنی سوئد

سنگ، سنگ های فلزی و آب قدرت پایه اقتصادی منابع معدنی سوئد را تشکیل می دهند. این کشور فاقد سوخت های فسیلی است و باید برای نیازهای خود به واردات تکیه کند. از قدرت آب و هیدرولیک آب برای تولید برق استفاده می شود اما تنها نیمی از انرژی الکتریکی مورد نیاز را تأمین می کند؛ بقیه از انرژی هسته ای حاصل می شود. سوئد از منابع معدنی خوبی برخوردار است؛ ذخایر عظیم سنگ آهن در کیرونا و لاپلند در اواخر قرن نوزدهم برای صادرات افتتاح شد. در منطقه بولیدن نورلند (Norrland) طیف گسترده ای از فلزات از جمله طلا، مس، سرب و روی استخراج می شود. ذخایر سنگ مس، نقره و سنگ آهن در مرکز سوئد به دلیل سود کم و هزینه های زیاد استخراج، استخراج نمی شود.


تاثیر صادرات و واردات بر اقتصاد سوئد

صادرات حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی سوئد را تشکیل می دهد. صادرات سوئد تاکید بر صادرات مواد اولیه و محصولات نیمه ساخته پالپ، فولاد، چوب اره دارد که به کالاهای نهایی تبدیل شده و تحت سلطه محصولات ماشینی، تجهیزات ارتباط از راه دور، تجهیزات نیروگاه برق آبی و به طور فزاینده ای در فناوری پیشرفته و مواد شیمیایی و بیوتکنولوژی استفاده می شود. آلمان، انگلیس، نروژ، فنلاند و دانمارک با هم حدود دو پنجم از بازار صادرات سوئد را به خود اختصاص داده اند. واردات متنوع تر از صادرات است؛ قبل از دهه 80، نفت مهمترین واردات بود اما در سال 1990 نفت کمتر از %5 از کل را به خود اختصاص داد. تقریبا نیمی از واردات محصولات مهندسی شامل وسایل نقلیه موتوری، ماشین های تجاری و تجهیزات رایانه ای است. آلمان تامین کننده اصلی واردات سوئد و پس از آن هلند، نروژ، دانمارک، انگلستان و بلژیک هستند.


اقتصاد سوئد در سال 2020 نیز به دلیل ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته و همچنین نرخ بیکاری در سوئد کمی افزایش یافته اما این مقدار نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی کم تر بوده است. پس از اتمام این بحران جهانی، اقتصاد سوئد مسلما به روال قبل باز خواهد گشت. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کادری حرفه ای و متخصص آماده ارائه هر گونه مشاوره و وکالت برای مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت دائم این کشور و دیگر نقاط جهان می باشد.