نظام آموزشی آمریکا

ایالات متحده آمریکا علاوه بر اقتصاد قدرتمند خود و تاثیرش بر روی بازار جهانی، در بخش علم و تکنولوژی نیز در جایگاه مهمی قرار دارد. ایالات متحده در حال حاضر پس از چین دومین نظام آموزشی بزرگ جهان به شمار می رود. این کشور که سومین کشور پرجمعیت جهان می باشد هر سال هزاران دانشجوی بین المللی را از اقصی نقاط جهان پذیرش می کند و مهاجرت تحصیلی به آمریکا یکی از اولین انتخابهای بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. نظام آموزشی آمریکا برخلاف بسیاری از کشورها می باشد؛ دولت فدرال آمریکا تقریبا 10٪ در بودجه آموزش ملی کمک می کند، اما آموزش در درجه اول بر عهده ایالت ها و دولت های محلی می باشد. نظام آموزشی آمریکا با توجه به قوانینی مختلف ایالت هایش ساختارهای متنوعی دارد از این رو در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تهیه شده به بررسی نظام آموزشی آمریکا از پایه تا عالی می پردازیم.


نظام آموزشی در ایالت های آمریکا

همانطور که اشاره شد آموزش بر عهده ایالت ها و دولت های محلی می باشد به همین دلیل نظام آموزشی آمریکا در کنار وجه اشتراکات فراوان دارای تفاوت هایی می باشد که در هر ایالت به صورت جداگانه اجرا می شود. برای مثال در ایالات مینه سوتا (Minnesota)، بودجه آموزش حدود 80% از منابع ایالتی تامین می شود در حالی که 17% از منابع محلی و فقط 5% از منابع دولت فدرال تامین می شود. در آمریکا هر ایالت دارای بخش آموزشی و وضع قوانین است که امور مالی، استخدام کارکنان، ثبت نام دانش آموزان و برنامه های درسی را تنظیم می کند. همچنین ایالت ها تعداد سال های آموزش اجباری را تعیین می کنند که در بیشتر ایالت ها، آموزش اجباری از 5 یا 6 سال تا 16 سالگی می باشد. اما در برخی ایالت ها دانش آموزان مجبورند تا 18 سالگی در مدرسه بمانند؛ بنابراین ایالت ها کنترل نظام آموزشی خود را برعهده دارند.

ایالت های آمریکا بر آنچه که در مدارس خود آموخته می شود و بر الزاماتی که دانش آموز باید برآورده کنند، کنترل زیادی دارد و همچنین مسئولیت بودجه آموزش را نیز بر عهده دارد. در بیشتر ایالت ها نیز نظام آموزشی عمومی به بخش های محلی مدارس، که توسط هیئت مدیره مدرسه اداره می شوند تقسیم می شوند. مدارس دولتی نیز برای تأمین بخش عمده ای از هزینه های مدارس، بسیار متکی بر دارایی های محلی بوده اند. بنابراین، مدارس آمریكایی تمایل دارند كه ارزش های آموزشی و توانایی های مالی جوامعی را كه در آن قرار دارند منعكس كنند به همین دلیل در مدارس، دوره ها و سایر فعالیت ها بسته به محل و موقعیت آنها تفاوت زیادی وجود دارد اما با همه این تفاوت ها نکات مشترکی دارند. برای مثال نظام آموزش و پرورش به 3 سطح آموزش ابتدایی، آموزش پیش دبیرستان، متوسطه و آموزش عالی تقسیم می شوند.


ساختار نظام آموزشی در آمریکا

ساختار نظام آموزشی در آمریکا در مدارس شامل مقطع ابتدایی، پیش دبیرستانی یا راهنمایی و دبیرستان می شود که مجموع این مقاطع به K-12 معروف می باشد. این 12 سال به علاوه مهدکودک در اکثر مناطق آمریکا اجرا می شود. مهد کودک معمولا بخشی از سیستم مقطع ابتدایی می باشد به طوریکه یک مدرسه ابتدایی خردسالان را در مهدکودک و دانش آموزان را در کلاس های اول تا ششم ثبت نام می کنند. پس از تحصیل در این مقطع، تحصیل در مقطع راهنمایی یا پیش دبیرستانی صورت می گیرد، پس از آن 3 یا 4 سال آخر تحصیل در مدرسه در مقطع دبیرستان انجام می گیرد. از آنجا که طول این مقاطع در همه ایالت ها مشترک نیست مدل های مختلفی از آموزش در مدارس آمریکایی اجرا می شود؛ به عنوان مثال، در برخی ایالت ها، مدارس ابتدایی دانش آموزان را از مهدکودک تا کلاس پنجم را ثبت نام می کنند.

پس از آن دانش آموزان در دوره راهنمایی کلاس های ششم تا هشتم و سپس کلاس های نهم تا دوازدهم را در دبیرستان می گذرانند. این در حالی است که در برخی ایالت های دیگر دانش آموزان فقط در کلاس های هفتم و هشتم به مدرسه راهنمایی می روند. در مدارس روستایی کوچکتر، دانش آموزان ممکن است از مهدکودک تا کلاس دوازدهم را در ترکیب های دیگری به تحصیل بپردازند. آموزش اجباری در مدارس دولتی آمریکا رایگان می باشد و در مدارس خصوصی با پرداخت شهریه همراه است. حداقل سن مدرسه اجباری در هر ایالت متفاوت بوده و از 5 سال تا 7 سالگی متغیر است، اگرچه کودکان معمولا از 5 سالگی وارد مهد کودک می شوند. حداکثر سن تحصیلات اجباری نیز در هر ایالت متفاوت است که از سن 16 تا 18 سال متغیر می باشد. دلیل اصلی تفاوت ها در سن شروع و پایان تحصیلات اجباری مربوط به مقررات مختلف ایالتی است.

مقطع تحصیلی سن مدت تحصیل
پیش دبستانی 5 سالگی 1 سال
ابتدایی 6 تا 13 سالگی 5 الی 8 سال
راهنمایی 11 تا 14 سالگی 2 الی 3 سال
دبیرستان 14 تا 17 سالگی 3 الی 6 سال

مقطع پیش دبستانی و ابتدایی در آمریکا

مدارس ابتدایی در آمریکا معمولا مهدکودک و کلاس های ابتدایی را شامل می شود. بسته به تفاوت سیاست آموزشی هر ایالت که اجباری بودن یا نبودن پیش دبستانی را تعیین می کند، مهد کودک در طول 1 سال از سن 5 الی 7 سالگی می باشد. مهد کودک های دولتی رایگان هستند با این وجود برخی از مهدکودک ها برنامه های مستقل دارند و تعدادی از موسسات دیگر نیز وجود دارند که اشکال مختلف آموزش پیش دبستانی را ارائه می دهند. کودکان می توانند در سن 3 سالگی در برخی از برنامه های پیش دبستانی ثبت نام کنند، اما معمولا آنها از 5 سالگی پیش دبستانی را شروع می کنند. مقطع ابتدایی نیز در آمریکا با شروع کلاس اول آغاز می شود که به صورت تمام وقت می باشد. معمولا از معلمین ثابت در طول سال تحصیلی در مقطع ابتدایی استفاده می شود اما از معلمین متخصص نیز در زمینه های هنر، تربیت بدنی، موسیقی و علوم کامپیوتر استفاده می شود. ایالت ها برنامه های درسی را تعیین می کنند و مدارس و معلمین آن ها را به روش خود به اجرا در می آورند. موضوعات اصلی این برنامه ها معمولا شامل دستور زبان اعم از خواندن و نوشتن، ریاضیات، علوم و علوم اجتماعی اعم از تاریخ جهان، تاریخ آمریکا و ایالت و جغرافیا می باشد که در کنار درس هایی دیگر در زمینه های هنری، ورزشی و ... ارائه می شود. زبان اصلی آموزش در کلیه مدارس اکثرا انگیسی است به استثنای بعضی از سرزمینها، به ویژه پورتوریکو، که اسپانیایی تدریس می کنند.


مقطع راهنمایی و دبیرستان در آمریکا

معمولا مقطع راهنمایی یا پیش دبیرستانی در آمریکا شامل کلاس های ششم تا هشتم، کلاس های هفتم و هشتم یا هفتم تا نهم می باشد؛ کلاس ششم معمولا در حدود 11 سالگی آغاز می شود. دبیرستان ها در آمریکا اکثرا از کلاس نهم تا دوازدهم ارائه می شوند، البته در برخی از اینگونه مدارس کلاس دهم تا دوازدهم مربوط به دبیرستان است. کلاس نهم نیز معمولا از سن 14 سالگی شروع می شود و دانش آموزان در سن 16 تا 18 سالگی فارغ التحصیل می شوند. در برخی ایالت ها مقطع راهنمایی در دبیرستان گنجانده می شود بطوری که از کلاس ششم یا هفتم تا کلاس دوازدهم ادامه پیدا می کند. برنامه های این مقاطع در ایالت ها مشابه نیستند و هر دانش آموز بسته به شرایط و علایق خود که توسط مشاورین والدین و معلمین تصمیم گیری می شود برنامه منحصر به فردی تعلق می گیرد.

همانند مقطع ابتدایی، در این مقاطع نیز ایالت ها تصمیم گیرنده می باشند و برنامه های تحصیلی و الزامات فارغ التحصیلی را مشخص می کنند که توسط مدارس و معلمین اجرا می شود. برنامه های درسی معمولی چه در مقطع راهنمایی و چه در دبیرستان شامل زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم، مطالعات اجتماعی، هنرهای زیبا و تربیت بدنی است. همچنین از رایج ترین زبان ها به غیر از انگلیسی برای تحصیل زبان اسپانیایی می باشد که تقریبا 70% دانش آموزان این زبان را می آموزند. زبان های فرانسوی، آلمانی، چینی و لاتین نیز از جمله زبان های رایج برای آموزش در بذخی ایالت ها می باشند. دوره های تحصیلی به صورت کلی در این مقاطع به صورت زیر است.

•        4 سال تاریخ یا مطالعات اجتماعی

•        4 سال زبان انگلیسی

•        3 سال ریاضیات

•        3 سال علوم

•        2 سال زبان خارجی

•        2 سال هنر

•        4 سال آموزش فنی و حرفه ای

•        1 سال علم کامپیوتر

•        2 تا 3 سال دیگر علوم


سیستم نمره دهی در مدارس آمریکا

به صورت کلی هیچ سیستم نمره دهی اجباری در ایالات متحده وجود ندارد و نوع نمره دهی در دبیرستان های آمریکا متنوع می باشد. برخی از آنها به صورت اعداد 0 تا 100 نمره می دهند، برخی دیگر از مدارس از حروف A، B، C و ... که رایج تر می باشد برای نمره دهی استفاده می کنند. برخی دیگر نیز از علائم منها یا جمع همراه با حروف در نمره دهی استفاده می کنند. معدل نیز معمولا در مداری بر اساس حروف A تا F مشخص می شود که نمره 4 تا 0 را بیان می کند و سیستمی برای ارزیابی کل سال تحصیلی می باشد.

عدد حروف توصیف
90 - 100 A عالی
80 - 90 B خوب
70 - 80 C متوسط
70 - 60 D ضعیف
زیر 60 F خیلی ضعیف

آموزش عالی در آمریکا

فارغ التحصیلان دبیرستان در آمریکا با شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه ها مانند SAT و ACT وارد دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی می شوند. در حال حاضر بیش از 4500 موسسه آموزش عالی اعم از دانشگاه و کالج در آمریکا مشغول به کار هستند. کالج ها و دانشگاه های دولتی و خصوصی آمریکا بسیار متنوع می باشند و در مقاطع مختلف اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برنامه های خاص خود را ارائه می دهند. طبق آمار اعلام شده در سال 2015 فقط 35% موسسات عالی معتبر دولتی بودند، در حالی که موسسات غیرانتفاعی و غیرانتفاعی خصوصی به ترتیب 37% و 28% به ترتیب از کل موسسات عالی را تشکیل داده اند. کالج های 2 ساله بزرگترین گروه از موسسات عالی ایالات متحده را تشکیل می دهند که 1111 موسسه و 32% از کل ثبت نام ها را در پاییز سال 2014 به خود اختصاص داده اند.

دانشگاه ها و کالج های آمریکا در حال حاضر از بهترین دانشگاه های جهان می باشند و هر سال سهم زیادی از 1000 دانشگاه برتر جهان را به خود اختصاص می دهند از این رو این دانشگاه ها مقصد محبوب بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. شهریه این دانشگاه ها با توجه به نوع دانشگاه و برنامه های تحصیلی خود متفاوت می باشد؛ همچنین هر دانشگاه برای پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی شرایط و ملزومات خاص خود را دارد. به صورت کلی دانشگاه های عالی در آمریکا در رشته های مختلف و متنوع مقاط در مقاطع زیر برنامه ها و مدارک معتبر را ارائه می دهند.

1-    کارشناسی: پس از دبیرستان در آمریکا مقطع کارشناسی به دو صورت انجام میگیرد یکی سطح کاردانی می باشد که در کالج های 2 ساله صورت می گیرد و دیگری مدرک لیسانس می باشد که در دوره های 4 ساله قابل دریافت می باشد. دانش آموزان می توانند برنامه لیسانس را در یک دانشگاه یا کالج 4 ساله به طور مستقیم پس از دبیرستان شروع کنند، یا آنها می توانند پس از کسب مدرک کاردانی به این دانشگاه ها منتقل شوند. برنامه های لیسانس معمولا 4 سال هستند اما ممکن است در زمینه هایی مانند مهندسی و پزشکی بیشتر باشد.

2-    کارشناسی ارشد: این مقطع پس از اتمام مقطع کارشناسی امکان پذیر است و معمولا 1 تا 2 سال به طول می انجامد. برنامه های کارشناسی ارشد می توانند پژوهش محور یا عملی باشند هرچند که بیشتر شامل ترکیب تئوری و عمل هستند. این مقطع با انجام پایان نامه همراه می باشد و رایج ترین درجات آن MS و MA می باشد.

3-    دکترا: آخرین سطح تحصیل در آموزش عالی می باشد که داشتن مدرک کارشناسی ارشد از الزامات آن می باشد. این مقطع با توجه به رشته تحصیلی می تواند از 4 سال تا 7 سال به طول بیانجامد.


در این مقاله سعی شد نظام آموزشی آمریکا از پایه تا عالی مورد بررسی واقع شود تا افرادی که قصد تحصیل در آمریکا را دارند یک نمای کلی در این رابطه داشته باشند. توجه داشته باشید که برای اخذ ویزای تحصیلی نیازمند اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا خواهید بود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کارنامه ای مقبول در زمینه انواع مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی در حال حاضر آماده همکاری و مشاوره به متقاضیان گرامی می باشد.