جغرافیای سوئیس

سوئیس کشوری زیبا و منحصر به فرد است، علاقه مندان مهاجرت به این کشور، خواهان دانستن جغرافیای سوئیس می باشند. سوئیس به 26 کانتون مستقل تقسیم شده، کانتون ها در امتداد فلات سوئیس دارای شهرهای پرجمعیت، صنعتی و از نظر مذهبی پروتستان هستند. کانتون های آلپ دارای جمعیت کمتر، کاتولیک و دارای اقتصاد کشاورزی یا گردشگری هستند. سوئیس بر اساس زبان نیز تقسیم شده، چهار زبان رسمی سوئیس عبارتند از: آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی. از شرق برن (به جز تیچینو) جمعیت به طور کلی آلمانی صحبت می کنند، در غرب برن، مردم به طور كلی فرانسه صحبت می كنند. در کانتون جنوبی تیچینو، بیشتر مردم ایتالیایی صحبت می کنند، رومانیایی گروهی از گویش ها از نژاد لاتین ولگاری است که در چندین منطقه در کانتون گریسونز صحبت می شود. در جدول زیر اطلاعات کلی این کشور را مشاهده می کنید:

نام رسمی کنفدراسیون سوئیس
جمعیت 8،292،809
پایتخت برن
زبان ها آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانیش
منطقه 15،940 مایل مربع (41،284 کیلومتر مربع)
واحد پول فرانک سوئیس
دامنه ها جورا، آلپ
رودخانه ها رونه، راین

در شمال آلپ، فلات سوئیس در امتداد محور شرق به غرب کشور امتداد دارد، بیشتر جمعیت سوئیس در تپه های نورد و دشت های فلات زندگی می کنند. کوه های کوچک ژورا در ضلع شمال غربی فلات واقع شده اند. بیشتر مرز شمالی با آلمان در امتداد راین می باشد، این رود در نزدیکی شافهاوزن وارد سوئیس می شود. مرز شرقی با آلمان و بخشی از اتریش از طریق دریاچه کنستانس (به آلمانی: Bodensee) می باشد و بخشی از مرز جنوب غربی با فرانسه از طریق دریاچه ژنو کشیده می شود. آنجه در ادامه به آن می پردازیم:

·        جغرافیا و آب و هوای سوئیس

·        جغرافیا و کوه های آلپ در سوئیس

·        جنگل ها در سوئیس


جغرافیا و آب و هوای سوئیس

کشور سوئیس کوهستانی و محصور در خشکیست که در اروپای غربی و مرکزی واقع شده است. سوئیس به دلیل زیبایی و منحصر به فرد بودن مناظرش شهرت جهانی دارد و علاوه بر بازدیدکنندگان فراوان، افراد بسیاری به زندگی و کار در سوئیس ترغیب می شوند. 5 کشور آن را احاطه کرده اند: اتریش و لیختن اشتاین از شرق، فرانسه از غرب، ایتالیا از جنوب و آلمان از شمال. طول سوئیس حداکثر 220 کیلومتر (140 مایل) و عرض آن حدود 350 کیلومتر (220 مایل) می باشد و به دلیل وجود کوه های آلپ در جنوب و جنوب شرقی بسیار شناخته شده است.

چهار اقلیم مهم در اروپا بر سوئیس تأثیر می گذارد؛ از غرب، تحت تأثیر رانش اقیانوس اطلس شمالی، توده های هوای معتدل و مرطوب می آیند. هوای خشک و سرد از مناطق قطب شمال می رسد، هوای قاره ای از شرق هوای خشک تر و سردتر را در تابستان به ارمغان می آورد و هوای نسبتاً مرطوب و گرم از مدیترانه به سمت شمال جریان دارد. اختلاط این توده های هوا بر روی سوئیس الگوهای آب و هوایی ایجاد می کند که نه تنها بر اساس درگیری آنها تغییر می کند بلکه به دلیل تسکین محلی با تغییرات زیادی در دما و بارش مشخص می شود. در نمودار زیر دمای هوای شهر زوریخ واقع در کشور سوئیس را مشاهده می کنید:


دمای زوریخ


همان طور که در نمودار ملاحظه می کنید، شهر زوریخ، از بهترین شهرهای دانشجویی سوئیس دارای آب و هوای سرد و خشک می باشد و در طول سال گرم ترین ماه آگوست است.


جغرافیا و کوه های آلپ در سوئیس

تاریخچه کوه های آلپ حدود 500 میلیون سال پیش آغاز شده است؛ در دریای تتیان که در آن زمان وجود داشت، موادی که آلپ از آن ها ساخته شده مانند سنگ مرمر، سنگ آهک و گرانیت، طی میلیون ها سال وجود داشت. ساخت اصلی کوه از 100 میلیون سال پیش زمانی آغاز شد که صفحه تکتونیکی آفریقا شروع به حرکت کرد و باعث فشار بر صفحات تکتونیکی پایدارتر اروپا و آسیا شد، تحت تأثیر این فشار عظیم، کف دریا بالا آمد و کوههای جدیدی را تشکیل داد. در مقیاس کوچکتر دوره های یخبندان و یخچال های طبیعی با تأثیر فرسایش آن ها باعث شکل گیری کوه ها می شوند.

منطقه رشته کوههای آلپ سوئیس، كه به طور متعارف آلپ سوئیس نامیده می شود، نشان دهنده  یک ویژگی اصلی طبیعی این كشور است و همراه با فلات و کوه های ژورا، یکی از سه منطقه اصلی آن می باشد. رشته کوه های آلپ سوئیس هم به سمت کوه های آلپ غربی و هم کوه های آلپ شرقی امتداد دارند و منطقه ای را شامل می شود که گاهی کوه های آلپ مرکزی نیز نامیده می شود. در رشته کوه های آلپ سوئیس بلندترین قله ها عبارتند از دوفرسپیتزه (4634 متر)، دامنه (4545 متر)، لیسکام (4527 متر)، وایشورن (4550 متر) و ماترهورن (4478 متر). از قرون وسطی، گذر از کوه های آلپ نقش مهمی در تاریخ داشته است.


جنگل ها در جغرافیای سوئیس

جنگل ها کمتر از یک سوم سرزمین سوئیس را در بر می گیرند، اما سال به سال این منطقه در حال افزایش می باشد. احیای جنگل ها در این کشور اساساً طبیعیست، عمدتا در کوه های آلپ مناطق جنگلی را که کشاورزان رها کرده اند دوباره اشغال می کند. جنگل کاری نیز حدود 13% به احیای جنگل ها کمک می کند و برای جبران خسارت پس از پاکسازی یا محافظت در برابر خطرات طبیعی در مناطق کوهستانی (بهمن، رانش زمین) انجام می شود. جنگل ها در ژورا و در کوه های آلپ جنوبی بیشتر غالب هستند و به ترتیب 47.7% و 47.2% خاک این مناطق و در دامنه های شمالی آلپ، جنگل های آلپ 33.2% و در فلات 24.6% را اشغال می کنند.

سوئیس محل جنگل های مخلوط خاکستر افرا از زمین حاصل خیز و عمیق است که در پایه دامنه ها می رویند، آن ها جای جنگل های مرطوب و ممرز در مناطق با بارندگی بیشتر را می گیرند. این نوع جنگل را "یکی از پربارترین گیاهان در سوئیس" نامیده اند و رشد درخت را تهاجمی توصیف کرده اند. یک سوم از زمان طول می کشد تا درختان به همان بلندی برسند که در یک جنگل نرم راش وجود دارد و در عرض 100 سال درختان در جنگل های افرا می توانند به 35 متر ارتفاع برسند.


اگر مایل به مهاجرت به کشور سوئیس می باشید، کافیست با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.