موسسات کاریابی در چین

موسسات کاریابی در چین به افراد یاری می رسانند تا سریع تر شغلی پیدا کنند در نتیجه هم برای فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه های چین و هم برای علاقه مندان به اخذ مستقیم ویزای کاری این کشور اهمیت دارند. لازم به ذکر است برای تمدید اجازه اقامت، دانشجویان باید پس از فارغ التحصیلی و پیش از انقضای ویزای تحصیلی خود شغلی در چین پیدا کنند که هزینه های زندگی آن ها را تامین نماید. همچنین در صورتی که کسی تمایل به اخذ ویزای کاری چین داشته باشد یکی از مهم ترین مدارکی که باید به سفارت تقدیم نماید، پیشنهاد شغلی ایست که از کارفرمایی در چین که دارای مجوزهای لازم باشد، اخذ نموده است.

جمهوری خلق چین از سال 2014 به یکی از برترین اقتصادهای قدرتمند جهان تبدیل شده و از زمان اعلام اصلاحات اقتصادی در سال 1978 بیشترین و سریع ترین میزان رشد اقتصادی را در دنیا داشته است. به همین دلیل است که برخی افراد نسبت به مهاجرت به چین و کار در این کشور کنجکاو باشند؛ هرچند بهتر است توجه داشته باشند که چین در بین کشورهای مهاجرفرست قرار دارد. به علاوه به قدری جمعیت جوان دارد که برخلاف کشوری مثل آلمان یا کانادا، تمایلی به جذب نیروهای متخصص خارجی نداشته باشد. در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به موسسات کاریابی در چین در سال 2020 توضیحاتی ارائه گردیده است.


معرفی بهترین موسسات کاریابی در چین

چین کشوری پهناور با بیش از 1 میلیارد نفر جمعیت می باشد به همین دلیل طبیعتا موسسات کاریابی بسیار زیادی هم در این کشور تاسیس شده اند. هدف این موسسات معرفی شرکت ها و کارفرمایان مختلف و افراد جویای کار به یکدیگر است و در قبال این خدمات خود هزینه ای از افراد، چه چینی ها، چه خارجی ها، دریافت می نمایند. منتهی افراد جویای کار در چین باید توجه داشته باشند که اگرچه با دانستن زبان انگلیسی هم امکان پیدا کردن شغل در این کشور وجود دارد، اما بهترین راه حل تسلط به زبان رسمی چین است. چرا که به این ترتیب فرصت های شغلی بیشتری در مقابل افراد وجود خواهد داشت کما این که فرد متقاضی کار باید اثبات نماید توانایی های بیشتری در مقایسه با شهروندان این کشور دارد. برخی از بهترین موسسات کاریابی در چین در سال 2020 عبارت هستند از:

ردیف بهترین موسسات و سایت های کاریابی در چین زبان
1 Zhaopin چینی
2 51job چینی
3 Chinahr چینی
4 China Job انگلیسی
5 Monster انگلیسی

از جمله دیگر موسسات کاریابی در چین که در رتبه های بعدی قرار می گیرند می توان به Career Engine و Match Dragon اشاره نمود که هر 2 به زبان انگلیسی فعالیت می نمایند. علاوه بر تسلط به زبان چینی و کمک گرفتن از موسسات کاریابی البته راه های دیگری هم وجود دارد که با استفاده از آن ها شانس پیدا کردن شغلی مناسب در این کشور پهناور افزایش خواهد یافت و در ادامه به آن ها پرداخته شده است.


افزایش شانس استخدام علاوه بر کمک موسسات کاریابی در چین

با توجه به 2 نکته مهم احتمال این که افراد شغلی در کشور چین پیدا کنند افزوده خواهد شد:

1-کسانی که از راه تحصیل در چین به این کشور راه پیدا کرده اند و از دانشگاه هایی فارغ التحصیل شده اند که رتبه خوبی در چین و دنیا دارد، در مقایسه با افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه هایی با اعتبار جهانی کم تر هستند، فرصت های شغلی بسیار بیشتری خواهند داشت.

2-کسانی که حوزه تخصص آن ها یکی از مشاغل مورد نیاز چین باشد سریع تر استخدام می شوند؛ این حوزه ها در سال 2020 عبارت هستند از:

•        متخصص فناوری اطلاعات

•        متخصص بیوتکنولوژی

•        مهندس مکانیک و مکاترونیک

•        پزشکی مدرن

•        گرایش های مختلف مدیریت

•        متخصص انرژی های محیط زیستی

در خصوص نکته اول نیز در جدول زیر برخی از بهترین دانشگاه های چین معرفی شده اند:

بهترین دانشگاه های چین در سال 2020 رتبه در رنکینگ ملی THE Ranking Shanghai Ranking QS Ranking U.S. News Ranking
Tsinghua University 1 23 29 15 36
Peking University 2 24 49 23 59
University of Science and Technology of China 3 80 73 93 128
Zhejiang University 4 107 58 53 157
Fudan University 5 109 100 34 171
Nanjing University 6 144 101 124 168
Shanghai Jiao Tong University 7 157 63 47 136
Sun Yat-sen University 8 251 101 263 208
Beijing Normal University 9 301 201 279 332
Huazhong University of Science and Technology 10 301 101 396 245

شرایط بازار کار چین

وقتی صحبت از بازار کار هر کشوری می شود یکی از مهم ترین مواردی که به آن توجه می شود نرخ بیکاری است، در خصوص کار در چین نیز می توان به نرخ بیکاری طی چند سال گذشته و سال 2020 و 2021 به شرح نمودار ذیل اشاره کرد:


نرخ بیکاری در چین


همان طور که مشاهده می شود در سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا برخی مشاغل از جمله آژانس های گردشگری موقعیت شغلی خود را از دست دادند و نتیجتا نرخ بیکاری در این سال افزایش پیدا کرد. علاوه بر تعداد فرصت های شغلی مورد دیگری که باید مورد توجه قرار داده شود سطح درآمد در چین است، که اگرچه به این لحاظ چین جزو 20 کشور برتر دنیا نیست اما سطح خوبی هم دارد. در واقع در سال 2020 متوسط درآمد ماهانه در چین 29300¥ (یوآن چین) است که معادل سالانه 352000¥ (یوآن چین) می باشد.

البته این میزان با توجه به نوع مهارت های شغلی، سال های سابقه کار و غیره متفاوت خواهد بود؛ به عنوان مثال پزشکان درآمد بسیار بیشتری در مقایسه با پرستاران دارند. منتهی ذکر این نکته ضروری است که مطابق اطلاعات به دست آمده از سال جاری، در حال حاضر 25% از جمعیت چین ماهانه رقمی کم تر از 17300¥ (یوآن چین) حقوق می گیرند یعنی قدرت خرید نسبتا پایینی دارند. البته با این وجود سطح درآمد ماهانه در چین در مقایسه با کشورهایی از جمله ترکیه، آذربایجان، بلاروس و غیره بسیار بیشتر است.


در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد راجع به موسسات کاریابی برای کسب بهترین مشاغل چین توضیحاتی ارائه گردید و شرایط بازار کار و چگونگی ارتقای تعداد و کیفیت فرصت های شغلی در این کشور هم مورد بررسی واقع شد.